• CHP’li Özel’den “Man Adası” açıklaması: Hesapları bozulmuştur

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, istinaf mahkemesinin ’na yönelik tazminat kararını bozmasıyla ilgili, “Mahkeme o özel belirlenmiş hakimlerle yapılan talimatlı yargılamayı bozmuştur” dedi.

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, istinaf mahkemesinin Man Adası kararına ilişkin, “Mahkeme o özel belirlenmiş hakimlerle yapılan talimatlı yargılamayı bozmuştur. Ve bugün Man Adası belgelerinde tazminata hükmedilecek diyenlerin hesapları bozulmuştur. Bu iş burada kalmayacak, bu Man Adası belgeleri eninde sonunda bambaşka mecralarda birilerini yargı karşısına çıkaracaktır” dedi.

  “BU İŞ BURADA KALMAYACAK”

  Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında istinaf mahkemesinin Man Adası kararına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

  “Elimizdeki karar istinaf mahkemesinin kararı. Man Adası belgeleriyle ilgili. Diyor ki, davalının istinaf başvurusunun kabulüne yani Kemal Kılıçdaroğlu’nun başvurusunun kabulüne, kararın kaldırılmasına, dosyanın görülen eksiklikleri gidermek üzere yeniden mahkemesine iadesine. Başvuru haklıdır diyor. Verilen tazminatı bozuyor. Diyor ki reddi hakim talebi var. O karara bağlanmadan mahkeme görülmez.6 mahkemenin 3’ü aynı anda bu şekilde kararlandı.

  Mahkeme o özel belirlenmiş hakimlerle yapılan talimatlı yargılamayı bozmuştur. Ve bugün Man Adası belgelerinde tazminata hükmedilecek diyenlerin hesapları bozulmuştur.

  Bu iş burada kalmayacak, bu Man Adası belgeleri eninde sonunda bambaşka mecralarda birilerini yargı karşısına çıkaracaktır.”

  ÇAVUŞOĞLU’NUN AÇIKLAMALARINA “KLASİK AKP SAVUNMA BİÇİMİ” DEDİ

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yaptığı açıklamaya işaret eden Özel, “Açıklama sözlü değil, yazılı bir açıklamadır. Klasik AKP savunma biçimi. Çavuşoğlu’nun açıklamalarını yetersiz, iddiaları çürütmeyen, aksine doğrulayan nitelikte olduğunun altını çizmek isterim” dedi.

  “İBRET VERİCİ CEZALAR VERİLMESİ ÖNEMLİDİR”

  Aksaray’da otizmli çocukların yuhalanmasına değinen Özel, “Partimiz de bu konuda ilgili arkadaşlarımızı partimiz adına görevlendirdik. Sorumluların cezalandırılması, ibret verici cezalar verilmesi önemlidir” değerlendirmesini yaptı.

  “DÖRT KARDEŞİN TOPLU İNTİHARI HEPİMİZİ UTANDIRAN BİR DURUM”

  “Dört kardeşin toplu intiharı hepimizi utandıran bir durum” ifadesini kullanan Özel, “Devletin unuttuğu dört kardeş var. Bir ülkede kardeşler birbirlerinin çektikleri açlığa ve acıya katlanamadıkları için toplu halde intihar etme noktasına geldiyse burada hepimizin sorumluluğu var” dedi.

  “EMİR ERİNİ ÇAĞIRIR GİBİ”

  “ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Türkiye’ye geliyor, ilişkileri nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Özel, “Trump üzerinden Recep Tayyip Erdoğan’a bir astlık üstlük ilişkisi kurmuş sanki emir erini çağırır gibi çağıran emir erini fırçalar gibi fırçalayan emir erini gönderir gibi gönderen bir ilişkiyi reddediyoruz.

  Adalet ve Kalkınma Partisinin Genel Başkanı için Adalet ve Kalkınma Partililerin hazmetme kapasitesi yüksek ama bizim Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına yapılan muameleyi hazmetme kapasitemiz bu kadar yüksek değil” dedi.

  ARINÇ’IN AÇIKLAMALARI

  “Bülent Arınç’ın açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da Özel, şu yanıtı verdi:

  “Bir şey yapacaksa inkar değil, bir özür bir özeleştiri gerektiren ifadeler. Dün söylendiğini bugün inkar edecek noktaya gelindiyse bu Recep Tayyip Erdoğan’ın Bülent Arınç üzerindeki üstün ikna kabiliyetinden kaynaklanmadığı AKP’nin elinde bulundurduğu gücün Bülent Arınç açısından ve ailesi açısından hangi sonuçların doğurabileceğini hatırlatıldığı manasına geliyor.”

  “REİSİM ÇOK YAŞA, DAMADIM ÇOK YAŞA BUNU DERSENİZ BU ÜLKEDE ‘TERÖRİST’ OLMAYACAKSINIZ”

  “Berat Albayrak’ın ekonomi kötüye gidiyor diyenler teröristtir şeklinde bir açıklaması var, ne diyorsunuz? Bir yazar ekonomiyi kötü gösterenlere ceza verilecek şeklinde bir yazı kaleme aldı, ne diyorsunuz?” sorusuna Özel, şu yanıtı verdi:

  “Berat Albayrak’ın yeni bir terörist tanımı var. Faşizmin evreleri var. Son evresi konuşmayı değil, susmayı yasaklar faşizm. Neredeyse o noktaya geldi Türkiye. Bizim istediğimiz gibi konuşacaksınız, diyor. Ve kendi istediği gibi konuşmayan herkesi ‘terörist’ ilan ediyorlar. Bundan bir sonraki aşama her gün sabahleyin kalkıp herkesin ‘ülkemiz iyi yönetiliyor, ekonomi iyi, biz fakir değiliz, reisim çok yaşa, damadım çok yaşa’ bunu derseniz bu ülkede ‘terörist’ olmayacaksınız, ülkeyi bu noktaya getirdiler. Tamamen korku devleti yaratmaktır.

  “HİTLER YATTIĞI YERDEN BUNLARA ÖZENİYORDUR”

  Hitler yattığı yerden bunlara özeniyordur. Hitler böyle kanun çıkarmadı. Ekonominin kötü olduğunu eleştirmek ile ilgili kanun çıkarmadı. Buna cesaret edecekler mi bilmiyoruz.”

  “HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında “Man Adası” davası kapsamında ödemeye mahkum edildiği manevi tazminat kararlarına ilişkin istinaf tarafından bozma kararı verildiği yönüne yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

  Ahmet Özel, yaptığı yazılı açıklamada, kamuoyunda “Man Adası” davası olarak bilinen ve davalısı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olan davada, yerel mahkeme kararına karşı hem davalı, hem de davacının karşılıklı olarak istinaf yoluna başvuru yaptığını belirtti.

  “USULE İLİŞKİN BOZMA KARARI VERİLDİ”

  Özel, açıklamasında şunları kaydetti:

  “Davalı sıfatını koruyan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu lehine bozma kararı verildiği yönündeki kamuoyunu yanıltıcı haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bu minvalde yerel mahkemeler tarafından verilen kararlara ilişkin Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) tarafından usule ilişkin bir bozma kararı verilmiş olup dosyanın esası incelenmemiştir. Yerel mahkemede açılan ve müvekkillere atılan iftira yollu hareketlere ilişkin kazanılan tazminat miktarları vekil sıfatıyla icraya konulmuş olup, yatırılan tazminat miktarları icra dosyasında depo edilmiştir.”

  Bölge Adliye Mahkemesi tarafından usuli eksikliklerin giderilmesi nedeniyle verilen bozma kararının dosyadaki davalı tarafından işlenen haksız fiil tazminat miktarına ilişkin olmadığını belirten Özel, verilen kararın sadece usuli yönden bir bozma kararı olduğunu vurguladı.