• CHP intihar vakalarını Meclis’e taşıdı

  , TBMM’ye sunduğu önergede, son dönemde yaşanan vakalarına dikkat çekti. Önergede geçim sıkıntısı intihar vakalarının birinci sebebi olarak gösterildi.

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  CHP Genel Başkan Yardımcısı , AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılıyla 2018 yılı arasında 4 bin 481 kişinin geçim sıkıntısı nedeniyle yaşamına son verdiğini söyledi.

  CHP TOPLU İNTİHARLAR İÇİN MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

  CHP, son dönemde yaşanan toplu intihar vakalarını araştırmak üzere TBMM’de komisyon kurulmasını istedi.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, son dönemde yaşanan toplu intihar vakalarının birinci nedeni olarak geçim sıkıntısı ve işsizlik sorunundan kaynaklandığı belirtilirken, toplu intiharların ülkede artık sosyal bir sorun haline dönüştüğüne dikkat çekildi.

  “İNTİHARLARIN GENEL SEBEBİ YOKSULLUK”

  Ağbaba, Meclis araştırma önergesinde ekonomide yaşanan durgunluğun en bariz sonucu olan geçim sıkıntısının toplumda önü alınamayan derin bir travmaya sebep olurken, intiharların genel sebeplerinin ise yoksulluk, geçim sıkıntısı, işsizlik, borç ve çalışma koşullarından kaynaklandığını belirtti.

  İŞÇİ İNTİHARLARININ ORANININ 5 KATINA ÇIKARAK 348 KİŞİYE ULAŞTIĞINI BELİRTTİ

  TÜİK’in yayımladığı verilere göre AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılıyla 2018 yılı arasında 4 bin 481 kişinin geçim sıkıntısı nedeniyle yaşamına son verdiğine dikkat çeken Ağbaba, bunun yanı sıra son 6 yılda çalışma yaşamında yer alan mobing ve baskılar neticesinde yaşanan işçi intiharlarının oranının 5 katına çıkarak 348 kişiye ulaştığını belirtti.

  Ağbaba araştırma önergesinde AKP iktidarının ekonomide yaşanan durgunluğu ve kriz koşullarını ısrarla görmezden geldiğini ve bunun sonucunda vatandaşların çaresizlik içerisinde yaşamlarına son verdiğine dikkat çekti.

  “TÜRKİYE’DE 22,5 MİLYON VATANDAŞIMIZ AÇLIK SINIRI ALTINDA YAŞAMAKTADIR”

  Önergenin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

  “SGK verilerine göre son 1 yılda sigortalı işçi sayısı 547 bin kişi azalmıştır. Ayrıca Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 65 bin kişi artarak 4 milyon 596 bin kişiye yükselmiştir. İşsizliğin yanı sıra artan hayat pahalılığını da göz önünde bulundurduğumuzda vatandaşlarımızın geçim sıkıntısı had safhaya ulaşmıştır. Türkiye’de mevcut koşullarda açlık sınırı 2 bin 100 TL’ye yoksulluk sınırı ise 6 bin 500 TL’ye yükselmiş durumdadır. Özellikle asgari ücret ile geçimini sağlayan vatandaşlarımız, emekli aylığı ile geçinmek zorunda kalan emeklilerimiz ve herhangi bir sosyal güvencesi ve geliri olmayan yurttaşlarımızı düşündüğümüzde Türkiye’de 22,5 milyon vatandaşımız açlık sınırı altında yaşamaktadır. TÜİK verileri geçim sıkıntısı sebebiyle kaynaklanan toplu intiharlardaki yaşanan artışı net olarak ortaya koymaktadır.

  “4 BİN 481 KİŞİ GEÇİM SIKINTISI NEDENİYLE YAŞAMINA SON VERMİŞTİR”

  TÜİK’in yayımladığı verilere göre AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılıyla 2018 yılı arasında 4 bin 481 kişi geçim sıkıntısı nedeniyle yaşamına son vermiştir.”