’ne kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı ’ün 10 Kasım 2016 tarihinde makamına konulan bomba sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ayrı bir açıldığı ortaya çıktı.

2017/2209 esas numarası ile “gizli” yürütülen soruşturmanın dönemin emniyet amiri, koruma polisleri, Derik Emniyet Müdürlüğü’nde görevli kimi polisler ve devlet yetkilileri hakkında açıldığı ve halen devam ettiği öğrenildi.   

SANIK, TANIK OLARAK DİNLENDİ   

Soruşturma kapsamında, Safitürk’ün hayatını kaybetmesine ilişkin 14 kişiyle birlikte yargılandığı davada beraat eden ve sonrasında yeniden yargılanmasına karar verilen Tahsin Erdaş’ın tanık olarak ifadesi alındığı ortaya çıktı. Erdaş’ın, ifadesinde hakkında soruşturma açılan kişilere ilişkin “cinayetin asıl failleri” tanımlaması yaptığı öğrenildi.   

‘SEHVEN’ EL YAZISI İSTENDİ  

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Safitürk’ün hayatını mesine dair açılan davada müebbet hapis ve 18 yıl hapis cezasına çarptırılan dönemin Yazı İşleri Şefi Şerif Mesutoğlu’dan soruşturma kapsamında el yazısı istendi. Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mesutoğlu, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle istenilen el yazısını gönderdi. Mesutoğlu, el yazısının kendisinden talep edilmesinin gerekçesini mahkemeden talep etti. Mahkeme, el yazısının “sehven” istendiği bildirdi.    Mesutoğlu, ailesi aracılığı el yazısının Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında gönderildiğini bildirdi.  

Mesutoğlu’na verilen cezanın gerekçeli kararında, el yazısı ile yazıldığı iddia edilen bir not kağıdı deliller arasında yer almıştı. Ancak, not kağıdının orijinalinin olmadığı, fotoğraf şeklinde olduğu ve kriminal incelemesinin de fotokopi üzerinden yapıldığı ortaya çıkmıştı.