• Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Sana ‘aptal’ diyor bunu nasıl hazmediyorsun?

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşuyor. Tank-palet fabrikasının özelleştirilmesine değinen Kılıçdaroğlu, “Tank palet fabrikasını kiralayacaksın karşılığında tek kuruş almayacaksın. Bunun adı peşkeştir.” dedi.

  Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

  “Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Çözmeyenler var ama biz çözeceğiz. Bizim makam, mevki beklentimiz, çıkar beklentimiz yoktur. Tek beklentimiz bu memlekette herkes huzur içinde yaşasın. Hava Harp Okulu öğrenci velileri de Usel işçileri de hapisteki arkadaşlar da şundan emin olsunlar, demokrasiyi mutlaka getireceğiz. Biz yani cumhuriyeti kuranlar bize miras bıraktılar, bizler bu cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırma konusunda ne gerekiyorsa yapacağız. Bu memlekete huzuru da kardeşliği de getireceğiz. 

  MÜMTAZ SOYSAL’I ANDI

  “Dün Mümtaz Soysal’ı kaybettik. Binlerce öğrenci yetiştirdi. Bir demokrasi, bilim abidesiydi. Parlamentoda görev yaptığı görev içerisinde özelleştirmelere karşı büyük mücadele yaptı. İşçilerin haklarını sonuna kadar savundu. 1971 darbesinden sonra komünizm propagandası yapıyor diye ağır hapis cezası verdiler. Mümtaz Soysal bütün bu acıları yaşadı ama asla yılmadı. Ülkesinin çıkarlarını emekten, bilimden, dostluktan yana kullandı. Uluslararası pek çok ödül sahibi oldu. Mümtaz Hoca gerçekten de Türk akademik dünyasının geliştirdiği mümtaz isimlerden biriydi.”

  BÜTÜN SIRLARI KATAR ORDUSUNA VERDİNİZ

  “Tank Palet Fabrikası ile ilgili sorular sordum, değeri 20 dolar. Sorduk, bunu 25 yıllığına BMC Grubu’na verdiler ‘İhaleyi ne zaman, nerede yaptınız?’ dedik. O fabrikanın kuruluşunda benim vergim var, babamın vergisi var. Sormak hakkım. ‘Öğrenemezsin’ diyorlar. Ya sen o fabrikada oluşan bütün sırları Katar Ordusu’na verdiniz. Niye?” diyen Kılıçdaroğlu, devamında “20 milyar dolarlık bir fabrikayı kime peşkeş çekiyorsun arkadaş?” ifadesini kullandı.

  İŞSİZLİKTE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ

  İşsizlikte dünya üçüncüsüyüz. Paket üstüne paket yapıyorlar. Erdoğan’a tavsiyem olacak paket hazırlayacağına paket yapacaksın damadı paketleyeceksin kapının önüne koyacaksın. Saraydakilerin hiçbir derdi yok. Cepler tıka basa para dolu hem de Amerikan Doları.

  FARK YÜZDE BİN 968

  200 toplam işsiz 587 bin 479 kişi, 2018’de 3 milyon 509 bin 603 kişi artış oranı yüzde 497. işsiz 2003’te 169 bin 272 kişi, 2018 1 milyon 555 bin kişi artış oranı yüzde 524. Diplomalı işsizler 2003’te 36 bin 444 kişi 2018’de 753 bin 767 kişi fark yüzde bin 968.

  ”GERÇEK İŞSİZ SAYISI 8 MİLYON 112 BİN KİŞİ”

  İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır. Bunlar TÜİK’e başvuranlar. Bir de 137 bin kişi ülkeyi terk etti. Gerçek işsiz sayısı 8 milyon 112 bin kişi. Hapishaneler tıka basa dolu parası olan dışarıda gariban olan içeride. Kendini yakan var gördük asan var şimdi sıra toplu intiharlara geldi. Toplumda huzur kalmadı endişe var toplumda. Açlığın olduğu yerde huzur olur mu? Devletin mallarının ve bütçelerinin talan edildiği ülkede huzur olur mu?

  ŞEHİTLERİ İÇİN TOPLANAN PARALAR NEREYE GİTTİ?

  15 Temmuz şehit aileleri ve gazileri için para topladılar, o para nereye gitti? O vakfın adresi neresi? Ben bu soruları sormazsam benim bu kürsüde ne işim var? Ben bu soruları sormazsam CHP Genel Başkanlığı’nda benim ne işim var? Sayın Erdoğan diyor ki, ‘17 yılın sonunda özellikle istihdam konusunda büyük başarı sağladık’.

  “DAMADI PAKETLE, KOY KAPININ ÖNÜNE”

  Ya Allah aşkına ben şimdi ne diyeyim! İşsiz kardeşlerime sesleniyorum; Ak Parti döneminde 15 istihdam paketi açtılar, 5 tane ekonomi reform paketi açıkladılar. Bir şey çıkmadı. Erdoğan’a tavsiye, paket açıklayacağına bir paket yapacaksın. Damadı paketleyeceksin, kapının önüne koyacaksın.

  “BOĞAZINIZDAN AKAN HARAM LOKMALARI KESTİK”

  “Havuz medyasının yazarlarına da sesleniyorum. Sizin bazı kaynaklarınızı, boğazınızdan akan haram lokmaları kestik, onu gayet iyi biliyorum. Birileri yiyecek içecek, birileri açlığa mahkum kalacak. Bu hangi kitapta var, hangi inançta var?”

  SEN BUNU NASIL HAZMEDİYORSUN?

  Mektup yazdı Trump, taşeron demek aynı zamanda şamar oğlanına dönmek demektir. Türk milletini aşağılayan mektup. Sana aptal diyor akıllı ol diyor. Sen bunu nasıl hazmediyorsun? Bunu da sordum kızdılar. Bu milletin şanını şerefini kim koruyacak. Biz de mi yutacağız. Biz CHP’yi bunu yiyip yutmayız cevap ver diyoruz cevap dahi veremiyor yuları kaptırdığı için. Mal varlığını ben de biliyorum dünya da biliyor. Korkma otur adam gibi ona cevap ver. Giderken mektubunu beraber götürecek çöp sepetindeydi demek ki değilmiş. Oturduğun makamın önemini biliyor musun sen? Mektubunu cebine koyacak Trump’a verecekmiş. Ama nasıl? Önce devletlerin egemen eşitliği diye kural vardır.

  “KENDİSİNE APTAL DİYEN ADAMA TAKDİM EDECEK”

  Bu mektup sana nasıl geldi? Büyükelçi geldi verdi. Çağıracaksın bizim büyükelçiyi bu mektubu kabul etmiyoruz sahibine iade et diyeceksin dedim. Hayır diyor ki Macaristan dönüşünde ‘Elimizde malum mektup var mektubu Sayın Trump’a takdim edeceğim.’ Kendisine aptal diyen adama takdim edecek. Takdim kavramı nedir? Takdim etmek arz etmek demektir üst makama. Osmanlıcaya baktım küçük bir kimseyi yaş mevki itibari ile büyük bir kimse ile tanıştırmak. Benzer açıklama takdimle ilgili bir büyüğün önüne geçip bir şey vermek.”