• Meclis’te kayyum gerginliği

  TBMM Genel Kurulu’nda, AK Parti ve HDP arasında çıkan “kayyım” tartışması tansiyonu yükseltti. HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, kayyum atanan belediyelere işaret ederek, “Bu bir Kürt düşmanlığıdır, bunun başka adı yok. Bu, ve seçilme hakkının gasbıdır. Bu, halk belediyeciliğinin yerine talan belediyeciliğinin inşasıdır. ‘Seçimle alamadığımı ben gaspla, zorla, darbeyle alacağım’ demenin adıdır, bunun başka bir izahı yok” dedi.

  TARAFSIZ HABER AJANSI / ANKARA 

  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da, “Kayyum atamasını beğenirsiniz, beğenmezsiniz; kayyum ataması bağlamında anayasal bir tedbirin idarece kullanılması meselesidir” dedi.
   
  Genel Kurul’da yaşanan tartışma tutanaklara şöyle yansıdı:

  MEHMET RUŞTU TİRYAKİ (Batman) – ’deki Kürt’e düşmansınız, Doğu Akdeniz’deki Kürt’e düşmansınız, Türkiye’deki Kürt’e düşmansınız, her yerde Kürt’e düşmansınız.

  BAŞKAN – Değerli milletvekilleri, hatibin konuşmasına izin verelim.

  BÜLENT TURAN (Devamla) – Değerli arkadaşlar, siz “Kürt düşmanı” diyerek aynaya baksanız mahcup olursunuz. Kürtlerin hiçbir hakkını savunmadan, sadece bir terör örgütünün hakkını savunarak Kürt dostu olamazsınız. Kürtlerin dostunun düşmanın kim olduğunu herkes biliyor. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

  ‘SİZ KÜRTLERİN VEKİLİ DEĞİL, KANDİL’İN VEKİLİSİNİZ’

  NURAN İMİR (Şırnak) – O askerler, panzerler ne duruyor belediyelerin önünde?

  BÜLENT TURAN – Siz Kürtlerin vekili değil, Kandil’in vekilisiniz.

  MEHMET RUŞTU TİRYAKİ (Batman) – Niye hep tabelalardan Kürtçe ibareleri çıkarıyorsunuz?

  ‘SİZ KÜRTLERİN DEĞİL, PKK’YA GÖZ KIRPANLARSINIZ’

  BÜLENT TURAN – Siz Kürtlerin değil, PKK’ya göz kırpanlarsınız, bunu öğrendik artık. (AK PARTİ ve MHP sıralarından alkışlar)

  MEHMET RUŞTU TİRYAKİ (Batman) – Niye Afrin’de Kürtçe tabelayı indirdiniz, niye belediyelerde Kürtçe tabelaları indiriyorsunuz?

  BÜLENT TURAN (Devamla) – Bakınız, şimdiye kadar belediye başkanlığı makamına otururum deyip de güya halkın iradesine saygı gösterdiğini iddia ederek adım atarken…
   
  (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)
   
  BÜLENT TURAN (Devamla) – Sayın Başkan, bir dakika daha…

  BAŞKAN – Buyurun, tamamlayın Sayın Turan.

  BÜLENT TURAN (Devamla) – …ama aynı şekilde eş başkanlık atamasını Kandil’den yapan sizsiniz, hangi egemenlik? Egemenlik milletindir, tartışmasız. Halkın dediği baş tacıdır, tartışmasız. Ama halkın dediğini, iradesini siz bir örgüte, Kandil’e peşkeş çekerseniz, halkın verdiği yetkinin yanına bir başka başkan koyarsanız bu millet size “hayır” der.

  MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) – Utan be, utan ya, gerçekten utanın. Yazıklar olsun size!

  MEHMET RUŞTU TİRYAKİ (Batman) – Yazıklar olsun, yazıklar olsun!

  MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) – Gerçekten utanmanız gereken, her yerde Kürt’e düşmansınız; kültürüne, diline, her şeyine düşmansınız.
   

  BÜLENT TURAN (Devamla) – Bir defa, sizi edebe davet ediyorum Sayın Başkan. Bağırmayacaksınız, ne bağırıyorsunuz?

  MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) – Sen bağırıyorsun, sen terbiyesizlik yapıyorsun.

  BAŞKAN – Lütfen değerli milletvekilleri…

  BÜLENT TURAN (Devamla) – Şimdiye kadar her şeyi söylediniz; iftira var, hakaret var, itham var, ağzımızı açmıyoruz, kürsüden konuşuyoruz ama buraya çıktığımızda bağırıyorsunuz.

  SERPİL KEMALBAY PEKGÖZEGÜ (İzmir) – İftira yok, gerçekler var. Yalan söylüyorsunuz, gerçekleri söylemiyorsunuz.

  MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) – Çünkü mahcup olmalısınız.

  BÜLENT TURAN (Devamla) – Bu bile sizin konuya ne kadar uzak olduğunuzu gösteriyor, ne kadar samimiyetten uzak olduğunuzu gösteriyor.
   

  SERPİL KEMALBAY PEKGÖZEGÜ (İzmir) – Aynaya bakın aynaya.

  BÜLENT TURAN (Devamla) – Mesele Kürtlerin hakkıysa sağduyuyla konuşursunuz. Böyle bir şey yok. Varsa yoksa bir örgütün, PKK’nın söyleminin tekrarı. İşkence meselesi de öyle, dün konuştuk, adam PKK lehine slogan atıyor.

  FATMA KURTULAN (Mersin) – İşkence yapamazsınız.