• “Beğeniliyorum o halde varım” dönemi bitiyor mu?

  Geçtiğimiz hafta Instagram’ın fotoğrafların altındaki beğeni özelliğini kaldıracağını duyurmasıyla internet karıştı.

  Şimdiye kadar 7 ülkede denenen ve bugünlerde ABD’de teste başlanacak yeni uygulamayla sosyal medya algımız toptan değişebilir. Dünyanın gündeminde sosyal medyanın tadı mı kaçacak yoksa daha gerçekçi bir yere mi dönüşecek sorusu var.

  “POPI KASMAK”

  Instagram’da, Facebook’ta paylaşım yapmak için hepimizin anlık olarak farklı sebepleri bulunuyor. Kimimiz dünyaya istediğini söylüyor, kimimiz popülerliğini arttırıyor, kimisi de ekmeğini kovalıyor. Daha nicesi sayılır elbette…

  dürtü ‘var olmak’, gözden kaybolmamak. Gençler arasında ‘popi kasmak’ diye yeni ve yaygın bir tabir olduğunu biliyor muydunuz? Popülerliğini sürdürecek fotoğraf ve video paylaşmak demek. Tercihen havalı bir selfie. Akılda kalmanın, hatırlanmanın dayanılmaz hafifliğiyle…

  Malum, post ederken çoğunlukla asıl mesele beğeni almak. Toplanılan like’lar insana var olduğunu, kabul gördüğünü, bir şeyleri doğru yaptığını hissettiriyor. Dağıtılan like’lar kolayca ilgi ve sevgi hissettirme imkânı sağlıyor.

  Like’ların beyinde dopamin etkisi yaptığı, onaylanma arzusunu okşadığı çokça konuşuldu, makalelere, tezlere konu oldu. Literatüre göre her akşam, küçük de olsa tek bir kadeh içmeden yatamıyorsanız alkolik sayılırsınız. ‘Beğenikolik’ sayılmak için de herhangi bir paylaşım yaptıktan sonra ‘“beğenilmiş mi acaba?” diye bir kez olsun dönüp bakmak yeterli.

  AKIL VE RUH SAĞLIĞININ KORUNMASI İÇİN…

  3-5 haneli rakamlardan ibaret hayatımızın bu minik ama büyük unsuru ortadan kalkınca ne olacak?

  Instagram’ın açıklamasına göre uygulama hayata geçtiğinde paylaştığımız içeriklerin kaç beğeni aldığını bizden başkası göremeyecek. İçeriğin altında kimlerin beğendiği yer alacak ancak toplu sayı gösterilmeyecek. Ne kadar çok beğenildiğimizi artık kimse bilmeyecek.

  Instagram, bu uygulamayı sosyal medya deneyimini daha güvenli hale getirmek için yaptığını söylüyor. Burada güvenlikten kasıt, insanların akıl ve ruh sağlığının korunması. Test uygulamasına dahil edilen kullanıcılar bunu ekrandaki bir bildirimden öğreniyor. Okudukları mesajda “Takipçilerinizin ne kadar beğenildiğinize değil, postlarınızın içeriğine odaklanmasını istiyoruz” ifadesi yer alıyor.

  BU UYGULAMANIN HEPİMİZİ BİRAZ KENDİMİZE GETİRECEĞİ DE KESİN

  Beğeni sayılarını toptan kaldırmak konusunda Instagram’ın niyetinin kesin olduğu iyice anlaşıldı. ABD’de denenmeye başlanması en önemli gösterge. Son zamanlarda kişisel fotoğraf albümüne ve kendini beğendirme aracına dönüşen Instagram’daki değişikliğin hemen hepimizi etkileyeceği, biraz da kendine getireceği kesin. Beğenilmek ve onaylanmak öyle güçlü bir ihtiyaç ki her insanı nefsiyle ele geçirip kolayca çaresiz bırakabiliyor. Ünlülerin sahne bağımlılığını artık herkes biraz tadıyor.

  AA, KRAL ÇIPLAYK!

  Üzerinde sihirli kumaştan yapılma kıyafet olduğuna inanıp halkını selamlamaya çırılçıplak çıkan kralın hikayesini hepimiz biliriz. Üstelik kendisine yaranmak için olmayan kıyafeti çılgınca alkışlayanların arasından geçerek… Şimdi alkışlar kesileceğine göre, kendi hakikatimize soyunmanın vakti geldi. (Gazete Pencere)