• “Beştepe’ye giden CHP’li” haberinin kaynağı Beşiktaş Meclis üyesi mi?

  ’de 37. Kurultay süreci başlarken Sözcü gazetesinde Rahmi Turan’ın köşesinde gündeme getirdiği, CHP’li bir ismin 9 Kasım’da Beştepe’ye plakası değiştirilmiş araçla gizlice giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüğü ve Erdoğan’ın, “Türkiye’nin güvenliği için senin CHP olman gerekir. Düşün karar ver” dediği iddiası tartışma yaratmıştı.

  “Beştepe’ye giden CHP’li” tartışmaları devam ederken birçok kişinin ismi iddialar arasında yer aldı. Sosyal medyada ve kulislerde ismi geçenler; CHP’den ihraç edilen Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk Yılmaz, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde Şişli’den CHP adayına karşı DSP’den aday olan Mustafa Sarıgül ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu oldu.

  CHP’li milletvekillerinin ve gazetecilerin tepkilerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu’da durumla ilgili açıklama yaptı.

  İDDİALARA İLK YALANLAMA ERDOĞAN’DAN

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin İzmir’deki konuşmasında, “Son günlerde bir şey tutturdu, güya ben Külliye’de bir CHP’li ile görüşmüşüm. ‘Böyle bir görüşme olmadı’ dediler….Bunu haber yapan gazeteci kayıp. Kendisi de diyor ki ‘herhalde yanıldık’ filan. Eğer yiğitsen ben cumhurbaşkanlığımı ortaya koyuyorum, sen genel başkanlığını ortaya koyabiliyor musun? İspat ettin, ettin. Etmediğin takdirde CHP’nin genel başkanlığı bu yalancıdan kurtulsun ve çek git ama yapamaz.” sözleriyle iddiayı yalanladı.

  KILIÇDAROĞLU’NDAN “DOĞRUDUR” YORUMU

  Kılıçdaroğlu ise ’de katıldığı ‘İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat’ programında “Ben şaşırmadım efendim. Doğrudur… CHP’yi nasıl dağıtırız diye çalışan ekipleri var. Arkadaşlarıma, partililere söyledim. Adamlar tutuldu, paralar verildi. Biz bunu gayet iyi biliyoruz. Akıl var, mantık var. Başka işin mi gücün mü yok? Erdoğan, CHP’yi dağıtmak için elinden geleni yapıyor. Devletin en kilit noktasındaki isimleri devreye soktuğunu biliyorum. Okuduğumda ‘doğrudur’ dedim. İsim vermek istemiyorum” diyerek iddiayı yorumladı.

  CHP’Lİ İSİM MUHARREM İNCE’YMİŞ”

  İddiayı ortaya atan Sözcü yazarı Rahmi Turan ise Sözcü’nün sorularını yanıtlayarak, “O zaman Saray’a yakın kaynağımın bana söylediği ismi sizin aracılığınızla açıklamak istiyorum. Kaynağımın bana söylediğine göre, Saray’da Erdoğan’la görüşen CHP’li isim Muharrem İnce’ymiş. Hatta kaynağım İnce’nin hangi araçla geldiğini, saat kaçta Saray’a girdiğini, kaçta çıktığını dakika dakika söyledi” dedi.

  İNCE’DEN AÇIKLAMA GECİKMEDİ

  İddia edilen isimlerden Muharrem İnce konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Daha ilk günden Rahmi Turan’ın dile getirdiği iddiaların merkezine benim adımın oturtulacağını bana gelen bilgiler doğrultusunda tahmin etmiştim. İddiaların benimle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur, olamaz. Bu bana, benim üzerimden parti içi muhalefete yönelik şerefsizce bir saldırıdır. Bu şerefsiz, onurdan insanlıktan nasip alamamış kalemşörle ve kaynağım dediği saray soytarısıyla mutlaka yargı önünde hesaplaşacağız” sözleriyle duruma tepki gösterdi.

  TURAN: “İDDİA UĞUR DÜNDAR’A DA GİTMİŞ

  Gazeteci Rahmi Turan, konuya ilişkin Habertürk TV’de yayınlanan Enine Boyuna Programı’na bağlanarak açıklamalarda bulundu. Turan, haber kaynağının sorulması üzerine “Gazeteci kaynağını açıklar mı? Bana o ismin Muharrem İnce olduğu söylendi, ben de gazetemde bu iddiayı yazdım. Olayın birinci elden tanığı değilim. Ben bu olayda taraf değilim, yanlış yaptıysam özür dilerim. Aynı bilgiler Uğur Dündar’a da gitmiş, o yazmamış. Ben kaynağa güvendiğim için inandım ve yazdım ama hata yapmışım, pişman oldum. “

  UĞUR DÜNDAR: “ZAN ALTINDA BIRAKIR

  Aynı iddia Uğur Dündar’a gitti diyen Turan’ın açıklamaları sonrası Gazeteci Uğur Dündar’da Habertürk TV canlı yayınına bağlanarak açıklamalarda bulundu. İddianın Saray’dan kaynaklandığına inanmıyorum” diyen Dündar, “Bu iddia genel başkan adaylarını zan altında bırakır” şeklinde konuştu.

  KAYNAK BEŞİKTAŞ MECLİS ÜYESİ İDDİASI

  Tartışmanın kaynağına ilişkin Uğur Dündar’ın söylediği “Benim duyumum Candaş Tolga Işık’a Beşiktaş’ta CHP’li belediye meclis dillendirmiş” sözleri sonrası Candaş Tolga Işık CNN Türk canlı yayınına bağlandı. Işık konuşmasında, “Benim Beşiktaş’tan da tanıdığım insanlar. Muhtemelen de CHP’nin delegesi. Bir yerde davet sırasında dediler ki on günden fazla: Böyle bir şey oldu dedi. Araştırayım dedim. Bana bir isim zikredilmedi. Çok önemli bir CHP’li denince şahsi olarak Muharrem Bey’e yordum. Yönlendirme gibi hissetmiştim. Dünyanın en saçma şeyi bu. Külliye kimi işaret ederse seçilmeyeceği belli. Anlamak için gazeteci olmaya gerek yok. Günün içinde çok insanla konuşuyoruz haber yazmak için. Ayırt edebilecek durumdayız. Rahmi Abi’nin kaynağı mı bilmiyorum.” dedi.