Dünya futbolunun en prestijli ödüllerinden Ballon d’Or’un bu yılki sahibi olan Arjantinli yıldız, 6. kez kazandığı bu ödülle ’yu geride bıraktı…

France Football tarafından her yıl geleneksel olarak dağıtılan ve yılın en iyi futbolcusuna verilen Ballon d’Or (Altın Top) ödülünü kazandı.

Arjantinli yıldız kariyerinde 6. kez bu ödülü kazandı ve daha önceden 5 kez ödülün sahibi olan Cristiano Ronaldo’yu bu alanda geride bıraktı.  

32 yaşındaki futbolcu Ballon d’Or’u daha önceden 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2015 yıllarında kazanmıştı. 

Messi, 2019 yılında Barcelona forması altında sadece La Liga şampiyonluğu yaşayabilse de, ligdeki 36 golüyle gol krallığı  yaşamış ve bu başarısıyla üst üste üç, toplamda ise altıncı kez Altın Ayakkabı ödülünün sahibi olmuştu. 

Dergi tarafından 30 futbolcunun aday gösterildiği ödülün kazananı, birçok ülkeden farklı muhabirlerin jüriliğinde verilen puanlarla belirleniyor.

YILIN EN İYİ GENÇ OYUNCUSU

Törende yılın en iyi 21 yaş altındaki oyuncusunun seçildiği Trophee Kopa 2019’un kazananı ise Juventus forması giyen savunma oyuncusu oldu. 

De Ligt’i ikinci sırada Borussia Dortmund’dan Jadon Sancho ve üçüncü sırada Atletico Madrid’den Joao Felix izledi.

YILIN EN İYİ KALECİSİ

Bu yıl ilk olarak yılın en iyi kalecisine verilen 2019 Yachine Trophy ödülü ise Liverpool’un Brezilyalı file bekçisi ’in oldu.

Bu oylamada ise Barcelona’dan Marc-Andre Ter Stegen ikinci, Manchester City’den Ederson Moraes ise üçüncü sırada yer aldı. 

YILIN EN İYİ KADIN FUTBOLCUSU

Yılın en iyi kadın futbolcusuna verilen 2019 Kadınlar Ballon d’Or ödülü ise 32 yaşındaki ABD’li futbolcu ’nin oldu.

Rapinoe, bu yıl ABD Milli Takımı ile FIFA Kadınlar Dünya Kupası şampiyonluğu yaşamış ve gol kralı olduğu turnuvanın en değerli oyuncusu seçilmişti.