Köyü’ne tarikatın Şeyhi ’ ile yaptığı görüşmeyi ve izlenimlerini “Menzil: Bir tarikatın iki yüzü” isimli kitabında anlatan Sözcü yazarı Saygı Öztürk, “Menzil’in Ankara’daki temsilcisi aynı zamanda Diyanet İşleri’nin kadrolu bir imamı” dedi.

Sözcü’den Özlem Güvemlinin sorularını yanıtlayan Öztürk, ’ne tövbe etmek isteyenlerin bindiği otobüs ile gittiğini, ilk dikkatini çeken şeyin de modern binaların olduğunu anlattı.

Eski bir bakandan Şeyh’in telefon numarasını aldığını söyleyen Öztürk, görüşme teklifinin kabul edilmesinin ardından tarikatın Ankara temsilcisi ile irtibat kurduğunu anlattı.

“MENZİL, DEVLET İÇİNDE ÖNEMLİ BİR GÜÇ”

Kadınlar ve erkeklerin farklı mekânlarda olduğunu, kendi özel evleri dışında bir araya gelmediklerini ifade eden Öztürk, “FETÖ bitti, şimdi Menzil devleti ele geçiriyor iddiası var. Öyle mi gerçekten?” sorusuna, “Bana göre devlet içerisinde önemli bir güç. Bunu bizzat kendileri açıklıyorlar zaten. Ben soruyorum ‘sağlık bakanı, enerji bakanı…’, ‘Onlar bizim çocuklarımız’ diyor Şeyh. ‘dün de evimizde 10 tane bakanın olduğu günler vardı.’ Açık açık anlatıyor” diye yanıt verdi.

Öztürk “Bu Menzil Köyü’nde de Hizmet Pastanesi, Hizmet Çayevi, Hizmet Kitapevi, Hizmet Lokantası, hep böyle… Adı Hizmet olan her türlü işyeri, her türlü bina Şeyh ailesine ait” ifadelerini de kullandı.