• Siyasetin yeni ironisi: AK Parti milletvekilleri ‘kabul’ oyu verdikleri yasa veto edilince neden sevindi?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ’ın ilk vetosu parti içi demokrasinin hep eleştiri konusu olduğu Türkiye siyasetinde yeni bir ironi yarattı. AK Parti ve MHP’liler kabul oyu verdikleri yasanın edilmesini büyük sevinçle karşıladı.

  MEHTAP GÖKDEMİR
  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  15 için filtre takma zorunluluğu AK Parti’nin kanun torbasına yaptığı ekle 2 buçuk yıl uzatıldı. Kanun teklifinin altında 98 AK Parti’li milletvekilinin imzası vardı.

  Genel Kurulu’nda düzenlemeye ilişkin yapılan görüşmelerde sadece muhalefet söz alıp itiraz etti. Lehte konuşan iktidar temsilcisi olmadı. Kanun tasarısı genel kurulda bulunan AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

  VETODA KAMUOYU GÜCÜ ETKİLİ OLDU

  Çevre duyarlılığı karşısında paraya mevzi kazandıran düzenleme kamuoyunda çok tartışıldı. CNN Türk’ün “çarpıtıldığını” düşündüğü haberi de konunun görünür olmasına katkı sağladı.

  TIKLAYIN: CNN Türk termik santrallere filtre takmanın “maliyetini” hesapladı, sosyal medyadan tepki yağdı

  Ve sonra hiç beklenmedik bir gelişme oldu. Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla yasalaşmasına onay verdiği düzenlemeyi Cumhurbaşkanı sıfatıyla veto etti. Tasarıda imzası olan 98 AK Parti milletvekili boşa düşmüş oldu. Yeni sistemin ilk vetosu siyasi partilerdeki işleyiş açısından yeni ve keskin bir ironi yarattı.

  TIKLAYIN: Erdoğan’dan ‘veto’ açıklaması: Halkımızın zehirlenmesine fırsat veremeyiz… Meclis’te gerekli tartışmalar yapılır

  98 AK PARTİ’Lİ MİLLETVEKİLİ NASIL AÇIĞA DÜŞTÜ?

  Aslında ne olduğu açıktı. Partinin büyükleri gerekli gördükleri düzenleme için tesadüfen seçtikleri milletvekillerine imza attırmış, “gereklilikler” değişince de imza sahibi milletvekillerinin varlıklarını sadece bir sayıya indirgemekte sakınca görmemişlerdi.

  TIKLAYIN: AK Parti ve MHP’den veto için teşekkür

  PEKİ NEDEN BÖYLE OLDU?

  AK Parti’den istifa eden eski milletvekillerinden Mustafa Öztürk’e göre AK Parti kamuoyu araştırması yapmadığı için hatalı davrandı. Öztürk, “Keşke milletvekilleri kendi özgür iradeleriyle hareket edip ’ten çıkarmasalardı da böyle bir sonuç doğmasaydı” dedi.

  Ömer Ünal da AK Parti’den istifa eden eski milletvekillerinden. Ünal, vetoya uzanan sürecin AK Parti’nin kendi içerisindeki çıkmazların bir göstergesi olduğu görüşünü şu sözlerle ifade etti:

  “İNANILMAZ YAMAN ÇELİŞKİ”

  Burada bir çelişki var, bu yasanın öncelikle iyi tartışılıp parti içinde ondan sonra teklif olarak Meclis’e gelmesi gerekiyor. Bu AK Parti’nin kendi içindeki çıkmazlarının bir göstergesi. AK Parti kendi içinde çelişkileri barındırıyor yani bu milletvekilleri Meclis’te kabul eden milletvekilleri AK Parti ve MHP. Cumhur İttifakı’nın milletvekilleri. Burada inanılmaz bir yaman çelişki var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi şu an partili bir Cumhurbaşkanı ve aynı zamanda partinin genel başkanı. Bu parlamenter sistemdeki bir mantık değil. İnanılmaz bir yaman çelişki var ya Meclis’e getirmezsiniz bunu veya bu çalışmayı peşinen tartışarak ona göre bir tedbir alırsınız. Partili cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ne kadar sıkıntı yaratabilecek bir özel bir göstergesi.

  Peki AK Parti milletvekilleri imza attıkları düzenlemenin içeriğinde ne olduğunu biliyorlar mıydı? Bilerek ve isteyerek mi imza atmışlardı yoksa imza atmak zorunda mı kalmışlardı? Sorunun yanıtını 98 milletvekilinin tamamı için vermek zor ancak mevcut işleyişe dair aktarılanlar ipuçları barındırıyor.

  “MİLLETVEKİLİ KAFASINA YATMASA DA HİKMET ARAR”

  Eski AK Parti milletvekillerinden , milletvekillerinin kanun tekliflerinde konuyu tam bilmeden de oy kullanabildiklerini söyledi. Neye evet neye hayır oyu vereceklerini ise grup başkanvekillerini takip ederek anladıklarını şöyle anlattı:

  “Milletvekilleri kanunları çıkarırken birçoğunun ilgi alanı içerisine girmeyebilir, derinlemesine bilgisi olmayabilir, birçoğu da meşguliyetlerinin çokluğundan dolayı grup başkanvekili ne tarafa el kaldırırsa o tarafa el kaldırır. Grup karar verdiyse öyle oy verir. Yani bir kısmı konuya vakıf olmayabilir bir kısmı da grup başkanvekili ne tarafa verirse o tarafa verir. Muhalefet partisi hangi tarafa ‘hayır’ derse tersini yapar. Yıllardan beri böyle bir şey var. Maalesef yanlış bir şey. Grup getirdiğine göre, bir sebebi olabilir, bazı şeylerde kafasına yatmasa da hikmet ararlar, dolayısıyla bu açıdan da vermiş olabilirler.”

  TIKLAYIN: TBMM Başkanı Şentop’tan milletvekillerine “sistem” mektubu: Teklif Destek Bürosu

  Mustafa Baş bir dönem TBMM tatile girmeden önce milletvekillerine boş kağıt imzalattırıldığını, böylelikle Meclisin olağanüstü toplanması olasılığına karşı tedbir alındığını da söyledi.

  “İMZA VERENLER BİLMİYORDU, ‘KABUL’ DİYENLER BİLİYORDU”

  Kahramanmaraş Milletvekili , düzenleme aleyhinde TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerde söz alanlardan biriydi. Öztunç, kanun teklifinin bürokratlar tarafından hazırlandığını, imza atan milletvekillerinin içerikten haberlerinin olmadığını ileri sürdü.

  Öztunç düzenlemeye kabul oyu veren AK Parti ve MHP milletvekilleri için “Doğru olmadığını biliyorlardı ama korkudan ‘kabul’ oyu verdiler” dedi. “Burada çıkıp ‘kabul’ oyu verenler şimdi en çok sevinenler, veto edildi diye madem bu kadar sevinecektin niye ‘kabul’ oyu verdin kardeşim” diye sordu.

  TIKLAYIN: Şamil Tayyar Erdoğan’ın vetosunun ardından AK Partililere sordu: Madem içinize sinmedi daha önce niye (Erdoğan’a) anlatmadınız

  “ÇEVRE HASSASİYETİ DEĞİL OY KAYBI NEDENİYLE VETO EDİLDİ”

  CHP Milletvekili da AK Parti ve MHP milletvekillerinin kabul oyu verdikleri düzenlemenin içeriğini bildikleri görüşünde. Tanal düzenlemenin çevre hassasiyeti nedeniyle değil oy kaybına neden olacağının görüldüğü için geri çekildiğini düşünüyor.

  Kanun teklifine imza veren AK Parti’li 98 milletvekili için Tanal’ın görüşü de farklı değil:

  “İçeriğini bilmiyorlar. Cumhurbaşkanlığından geliyor. Bunlara imzaya sunuluyor, imzalıyorlar ve içeriğini bilmiyorlar. Torba kanunu bu kadar ayrıntılı inceleyecek, bilecek durumda değiller ki. Mümkün değil. Cumhurbaşkanlığında hazırlanıp bunlara imzaya sunuluyor. Bu milletvekilleri torba kanunu hazırlayabilecek ne birikim ne de donanıma sahip.”

  TEKLİFTE İMZASI BULUNAN MİLLETVEKİLLERİNİN TAM LİSTESİ