• Erdoğan: İsrail’in işgalini maalesef Arap ülkeleri de destekliyor

  Cumhurbaşkanı İslam İşbirliği Teşkilatı Yatırım Konferansı’nda konuştu. Flistin’deki durumun her geçen gün kötüleştiğini söyleyen , “İsrail’in işgalini Batı ülkelerinin yanında kimi Arap ülkeleri de savunuyor” dedi.

  Erdoğan’ın açıklamalarında satır başları şu şekilde:

  “Bugün dünya nüfusunun dörtte birini oluşturan Müslümanlar, nüfuslarına oranla yeterli güce sahip değiller. İslam medeniyetinin hak ettiği güce kavuşmasında sorumluluk bize, yani Müslümanlara düşüyor. Sorunları çözecek somut çalışmalar ortaya koymalıyız. İslam İşbirliği Teşkilatı bu konuda en önemli araçtır.

  “MACRON KARŞIMIZDA SUSUYOR, NATO’DA KONUŞUYOR”

  Müslümanların kimi terör belasıyla boğuşuyor kimi kardeş kavgasıyla. İİT’yi tüm kurumlarıyla hayal ettiğimiz düzeye çıkarırsak Müslüman coğrafyasının problemlerinin çözüleceğine inanıyoruz.

  İİT’nin kuruluşunun temelinde davası vardır. ve ’deki durum her geçen gün kötüye gidiyor. İsrail’in hak ve hukuk tanımaz faaliyetleri sıkıntıları artırıyor. Kimi ülkelerin ’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması sorunları artırıyor. İsrail’in bu politikaları Batı ve Arap ülkeleri tarafından da destekleniyor. Terör saldırılarının arkasındaki nedenin ilkeli duruşumuz olduğunu biliyoruz.

  Camilerimize saldırıyorlar, gördükleri yerde Müslümanları öldürüyorlar. Her biri proje olan ve dinimizi kullanan terör örgütleri dinimizi istismar ediyor. Macron hala İslami terörden bahsediyor. Siz İslami terör ifadesiyle barış ve terörü nasıl yan yana getirirsiniz? Macron karşımızda susuyor sonra NATO zirvesinde konuşuyor. Sarı Yelekliler’i neden durduramıyorsun? Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste!

  Biz yaratılanı yaratandan ötürü severiz. Siyah, beyaz ayrımı yapamayız. Biz Allah için severiz. Zaten İslamın güzelliği burada. ABD’de beyazlarla zencilerin yaşadığı sıkıntıları biliyorsunuz. Ama İslam dünyasında böyle bir sıkıntı yaşanmadı. İslam ülkeleri olarak en önemli zenginliğimiz genç nüfusumuzdur. Daha da güçlendireceğimiz aile yapımız ve eğitim kurumumuzla zenginliğimizi artıracağız. Kadınlara, yaşlılara, gençlere ne kadar sahip çıkarsak zenginliğimizi o kadar artırabiliriz.

  “12 MİLYON KİŞİYE 43 MİLYAR LİRA YARDIM ULAŞTIRDIK”

  Suriye başta olmak üzere çeşitli bölgelerdeki çatışmalar sebebiyle sayıları milyonu bulan çocuk öksüz, yetim kalmıştır. İslam ülkelerini böl, parçala, yut anlayışıyla emperyalist ülkeler tarafından bölmeye çalışıyorlar. Bu çocukların suç örgütleri tarafından istismar edildiğini biliyoruz. Bu çocukların topluma kazandırılması konusunda bir seferberlik başlatmalıyız.

  Sosyal devlet ilkesini göz ardı eden ülkelerin hedeflerine ulaşabilmesi mümkün değildir. Türkiye olarak dünyanın en etkili sosyal politikalarını uygulayan ülkelerinden biriyiz. Genel sağlık sigortamız nüfusumuzun neredeyse tamamını kapsıyor. Ülkemizde kalitesi yüksek olan sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanı bulamayan kimse yoktur. Geçtiğimiz yıl 12 milyon kişiye 43 milyar tutarında sosyal yardım ulaştırdık.

  “MÜLTECİLERE HARCANAN PARA 40 MİLYAR DOLAR”

  3 milyon 650 bin Suriyeli, 350 bini Kürt olmak üzere toplamda 5,5 milyonu bulan sığınmacı ve göçmene ev sahipliği yapan ülke olarak ilk sıradayız. Sadece bu yıl 57 bine yakın kişiyi denizlerden topladık. Bu hizmetler için harcadığımız para 40 milyar doları aşmıştır. AB’nin verdiği para ise sadece 3 milyar avrodur.

  Rasulayn ve sınır bölgelerinde 12 milyon kişiyi iskan edebileceğimiz projelere başladık. Bu projeleri NATO ve BM’de dağıttık. Ancak bu konuda bize destek veren ülke olmadı.

  ’A 500 KONUT YAPILACAK”

  Bugün sizlere bir çağrım olacak. Bundan bir hafta önce Arnavutluk’ta 6,4 şiddetinde bir deprem oldu. Bu depremde 51 kardeşimiz öldü. Biz Müslümanlar Arnavutluk’taki kardeşlerimize gereken desteği vermelidir diye düşünüyorum. Biz gereken yardımı yapmaya başladık. Arnavutluk’a bir sözümüz var. 3 ayrı bölgede 500 konut yapacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın çalışmaları sürüyor.”