• SODEV Başkanı Aksoy: Yeni partilerin AKP’den oy koparmama ihtimali yok

  Türkiye’de iyiye giden bir şeyin olmadığını dolayısıyla iktidarın mevcut oyunu koruduğu iddialarına inanmadığını söyleyen SODEV Başkanı Ertan Aksoy, ’ye yapılan operasyonun ise geçici olarak oyları yükselttiğini ifade etti.

  KONDA, Genar ve Metropoll araştırma şirketleri son seçim anketlerini yayımladı. Anketlere göre AK Parti ve MHP ittifak olarak oylarını korurken, AK Parti’nin kararsızlardan aldığı oy oranlarının da yükseldiği öne sürüldü.

  Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’ın sorularını yanıtlayan Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) Başkanı Ertan Aksoy, iktidarın mevcut oy oranını koruduğuna inanmadığını, Suriye’ye yapılan operasyon öncesinde AK Parti’nin en düşük oylarını gördüğünü ifade etti.

  “ÜLKEDE İYİYE GİDEN BİR ŞEY YOK Kİ OY ORANI KORUNSUN”

  Aksoy, “Mevcut oyunu korumak için bile bazı şeyler iyiye gitmiyorsa kötüye de gitmemesi gerekiyor. Ancak maalesef ülkenin gidişatına baktığımızda buna dair bir şey göremiyoruz. Ekonomik kriz kalkmadı, ne kabinedeki revizyona dair ihtimal söz konusu ne de yapısal reformları hayat geçirecek bir zihniyet yok. Dolayısıyla ne değişecek ki seçmenin oyu aynı kalacak. Ben AKP’nin 24 hazirandaki oyunu koruduğuna inanmıyorum” dedi.

  “SURİYE OPERASYONU OYLARI GEÇİCİ OLARAK ARTIRDI”

  AK Parti’nin eski bir bakanının ‘Seçim barajı 40’a düşürülsün’ önerisinde bulunduğunu hatırlatan Aksoy, “Benim gördüğüm kamuoyu yoklamalarında iki ortağın oyu yüzde 38’lere denk geliyordu. Ve kararsızlar da dağıtılmıştı. Operasyon şüphesiz bu iki ortak parti için olumlu bir iklim yaratmıştır. Bunu reddetmek; aklı reddetmek, toplumun sosyolojisini reddetmek olur. Operasyon tarzı siyasi iklimler heyecanın hızlı yükseldiği, ancak bittiğinde de hızlı düştüğü iklimlerdir. Şimdi vatandaşın gündeminde yok zaten” şeklinde konuştu.

  AK Parti ve MHP ittifakının aşırı sağ, radikal yönetimi ortaya çıkardığını dile getiren Aksoy, “Dünyanın hiçbir yerinde aşırı sağ iktidarların ne özgürlükler konusunda ne de ekonomi konusunda ülkeye hiçbir katkısı olamaz” ifadelerini kullandı.

  “YAKIN ZAMANDA SEÇİM İHTİMALİ YOK”

  Kararsızların sayısında artış olduğunu düşündüğünü belirten Aksoy, “Öncelikle yakın bir zamanda seçim ihtimalinin uzak olduğunu belirtmek isterim. Ayrıca iktidarın seçime gitme ihtimali yok, çünkü ekonomik kriz var ve oylarda gerileme söz konusu. Öte yandan içlerinden çıkan iki parti var. Biri daha merkez liberal görece daha eğitimli tabanı, diğeri ise daha çok İç Anadolulu, muhafazakar biraz milliyetçi eğilimleri olan AKP tabanını hedefliyor. Dikkat ederseniz ikisinin de hedef kitlesi AKP. Bu partilerin AKP’den oy koparmama ihtimali yok. Oy kopardığı takdirde 50 barajı olduğu sürece oradan 5 puan oy koparması demek AKP’nin rakibi karşısında 10 puan kaybetmesi anlamına geliyor.”