• CHP’li Özel: Bu siyasi şizofrenik hal özgüven patlaması yaratmıştır

  CHP Grup Başkanvekili Özgür , AK Parti’li eski vekillerin Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etmesine ilişkin, “Biz bu filmi daha önce gördük. Recep Tayyip Erdoğan aracılar yollayarak eski siyaset arkadaşlarına lütfen parti kurmayın yaklaşımında bulunuyor.” dedi.

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında eleştiri oklarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelterek şöyle dedi:

  “Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı yapmış olduğu ’lü zirveden bahsederken İngiltere, Almanya, Fransa ve şahsım 4’lü zirve yaptık dedi. Bu şahıs devleti noktasına geldiğimizin en önemli işaretidir.

  Bu siyasi şizofrenik hal artık öyle bir özgüven patlaması da yaratmıştır ki kendisini bırakın partisini devletin yerine görmeyi artık kendisini devlet olarak görmekte ve şahsının Amerika’yla, Almanya’yla, Fransa’yla zirve yapacak durumda olduğunu ifade etmektedir.”

  “NOBEL RUHUNA UYGUN BULMUYORUZ”

  Nobel Edebiyat Ödülü’ne değinen Özel, “CHP olarak bunu Nobel ruhuna uygun bulmuyoruz” ifadesini kullandı ve şöyle devam etti:

  “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanı’nın bu kararı eleştirmek hakkıdır ancak bu kararı eleştirirken ‘Daha önce de Türkiye’de bir teröriste Nobel ödülü verildi’ ifadesi son derece sorunludur. O gün tebrik ettiği bir edebiyatçıyı bugün terörist olarak görebilmektedir.”

  “ERDOĞAN PROMPTERDAN ÇIKINCA VİTESTEN ATMAKTADIR”

  “Sayın Erdoğan prompterdan çıkınca vitesten atmaktadır. Prompter varsa prompterdan yazılmış üzerinden defalarca geçilmiş gafları çıkarılmış hatalardan arındırılmış mümkün olan en optimum metni okumakta. Prompter da olmayınca bir bakıyorsunuz Recep Tayyip Erdoğan bilinçaltını dile getirmektedir.”

  “ERİMEYİ SURİYELİLERİN OYLARINDA GÖREN ZİHNİYET”

  Cumhurbaşkanı’nın Suriyelilere ilişkin yaptığı açıklamaya dikkat çeken Özel, şöyle dedi:

  “Suriyelilerin kendi vatanlarına dönmesi için Suriye’de barışın tesisi gerekmektedir. Şam’la doğrudan diyalog gerekmektedir. ‘İstihbarat örgütlerimiz görüşüyorlar’ demenin yetmediği siyasi bir diyaloğun Esad’la doğrudan kurulması gerekmekte. Suriyelilerin de eve dönmesi gerekmektedir.

  Ancak Suriyelileri Suriye’ye döndürmek yerine Türkiye’deki kan kaybını Türkiye’deki siyasi kan kaybını anketlerdeki erimeyi vatandaşlık verdiği Suriyelilerin oylarında gören bir zihniyetin bu noktada yine tutum ve söylem değiştirdiğini dikkatle takip etmekteyiz.
  Suriyelileri bir çıkmazın sonunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve ardından seçmen yapan zihniyetin tükenmişliğini de değerli vatandaşlarımıza ve başta Adalet ve Kalkınma Partisine oy veren değerli seçmenlere hatırlatmak istiyoruz.

  “BİZ BU FİLMİ DAHA ÖNCE GÖRDÜK”

  “Davutoğlu’na giden AK Parti’li eski vekillere ne diyorsunuz?” sorusuna Özel, şu yanıtı verdi:

  “Feyzullah Kıyıklık’ın ziyareti hiçbirimize yeni bir ziyaret değil. Feyzullah Kıyıklık’ın ziyareti 3. Bölüm. Biz bu filmi daha önce gördük. Üçüncü film Abdullah , Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu iki farklı oluşum halinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin eski genel başkanları, cumhurbaşkanları, başbakan yardımcıları, bakanları iki ayrı parti kurmak üzeredir, burada yine başrol oyuncusu Recep Tayyip Erdoğan, yardımcı oyuncu Feyzullah Kıyıklık ve gitmişler ziyaretlerini yapmışlar ve eski başbakanlarına parti kurmayın, ümmeti bölmeyin, oyları bölmeyin demişlerdir. Olumsuz deyince ne olmuştur, Şehir Üniversitesinin dosyası Recep Tayyip Erdoğan tarafından şöyle bir gündeme getirilmiştir. Şimdi denmektedir bir ziyaret daha olacak o ziyarette diğer parti oluşumuna yapılacaktır.”

  “ARACILAR YOLLAYARAK LÜTFEN PARTİ KURMAYIN YAKLAŞIMINDA BULUNUYOR”

  “Recep Tayyip Erdoğan aracılar yollayarak eski siyaset arkadaşlarına sulhnameler, aracılar yollayarak adaylıktan çekilin, aracılar yollayarak lütfen parti kurmayın yaklaşımında bulunuyor.”

  “KABUL EDERLERSE ONLARA MAKAM VEREBİLİR, MEVKİ VEREBİLİR, ONLARA PARA VEREBİLİR”

  “Kabul ederlerse onlara makam verebilir, mevki verebilir, onlara para verebilir örneğin Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulunda olduğu gibi, makam odaları, makam otoları, paralar, pullar, yeter ki karşıya geçmeyin diye. Bunlara da daha büyüklerini teklif edebilir. Millet görsün. Aracı yolluyor ‘kurmayın’ diye. Kurmazlarsa yanlışları yok. Yok, kabul etmezlerse görün bakın onlara önümüzdeki günlerde neler söyleyecek Recep Tayip Erdoğan.”

  “İKİ UÇLU SİYASİ BİR HATADIR”

  Arabuluculuk sınavına giren milletvekillerine ilişkin Özel, “Arabuluculuk sınavına hukuk fakültesinden mezun çok değerli milletvekilleri girmiş. Bana sorsalar Adalet ve Kalkınma Partili milletvekillerine özellikle bu sınava girmemelerini tavsiye ederdim. Sınavı kazansalar geçmiş sabıkalarına da atfen soruların mı verildiği şüphesiyle karşılaşacaklar. Sınavı kaybettiklerinde milletin vekillerinin hukuk bilgisi bu kadar mıymış eleştirileriyle karşılaşılıyor. Bu sınava özellikle iktidar milletvekillerinin girmesi iki uçlu siyasi bir hatadır. Ben tüm partideki milletvekilleri açısından da bu tip sınavlara girme işini milletvekilliği görevlerinden sonraya bırakmalarını tavsiye ederim” yanıtını verdi.
  “CHP’den yok mu?” sorusuna Özel, “Bir arkadaşımız girmiş, onun da durumu aynı” dedi.