• Bakan Koca: 2020 yılında şehir hastanelerine ayrılan ödenek 10,5 milyar lira

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Meclis’te bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada şehir hastanelerinde herhangi bir taahhütün verilmediğini açıkladı.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Genel Kurulunda bakanlığının 2020 yılı bütçe görüşmelerinde konuşma yaptı.

  Şehir hastanelerinin sadece bir hastane değil, alanında özelleşmiş çok sayıda hastanenin bir arada olduğu “hastane şehirleri” olduğuna dikkati çeken Koca, “Amacımız, bu hastanelere başvuran hastaların, sağlıkla ilgili sorunlarının tamamını bir merkezde sonuçlandırmasıdır.” dedi.

  Büyük hastanelerin hızlı sürede inşa edilerek hizmete sunulabilmesinin birçok ülkenin dikkatini çektiğini ifade eden Koca, şu değerlendirmeyi yaptı:

  ROMANYA VE KAZAKİSTAN’A DA ŞEHİR HASTANESİ

  “Romanya ile sözleşme yapılmış durumdadır. Kazakistan’da bir yıl önce 2 adet inşasına başlanmıştır. Bir ay önce 6 hastanenin sözleşmesi imzalandı. Toplamda 15 hastane inşası planlanmaktadır. Böylece Kazakistan’a toplamda 2 milyar dolarlık şehir hastanesi ihracı yapmış oluyoruz.”

  “HASTA GARANTİSİ VERİLDİĞİ İDDİALARI DOĞRU DEĞİL”

  Şehir hastanelerinde hasta garantisi verildiği iddialarının gerçek dışı olduğunu vurgulayan Koca, “Ne acil hizmetlerde ne poliklinik muayenelerinde ne yatan hastada ne de ameliyatta herhangi bir taahhüt ve garanti söz konusu değildir.” dedi.

  Hazine garantisi verildiği, borç üstlenim anlaşmasının yapıldığı iddialarına ilişkin ise Koca, “Ne Bakanlığımızca ne de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bugüne kadar herhangi bir borç üstlenim anlaşması imzalanmış değildir.” diye konuştu.

  Elazığ Şehir Hastanesinin yer alan tüp bebek biriminin hastanede bulunmadığının söylendiğini hatırlatan Koca, “Bu gibi durumlarda rutin olarak uygulandığı gibi, tüp bebek hizmetinin karşılığındaki puan sıfırlanarak sözleşme kapsamından çıkarılmış ve harici ödeme yapma riskinin önüne geçilmiştir. Mutabakat zaptına kadar yapılan ödemelerin hizmet bedelinden kesilerek yüklenici firma ile mutabakat imzalanmıştır. Bir kamu zararı söz konusu değildir.” bilgisini verdi.

  “RAKAMLAR SPEKÜLE EDİLİYOR”

  Şehir hastanelerinin maliyetinin “devlet sırrı” olduğu gerekçesiyle açıklanmadığı gibi ithamlara şahit olduklarını aktaran Koca, “Şehir hastaneleri ödenekleri diğer yatırım bedelleri içinde verilmeyip, şeffaf bir şekilde ayrı bir kalem olarak yer almaktadır. Bina ve tefrişat yatırım maliyeti, bakım ve onarım giderleri, alınan ek hizmetlere ilişkin giderler, gibi birçok unsur bir arada değerlendirilerek belirlenen yıllık bütçe rakamları tefrik edilmeksizin speküle edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

  “ŞEHİR HASTANESİNİN METREKARE MALİYETİ 5 BİN 400 LİRA”

  Bugüne kadar tamamlanan 10 şehir hastanesinin yatırım bedelinin 5 milyar dolar olduğunu bildiren Koca, “Yaklaşık 0 milyar liraya tekabül eder. Metrekarenin yaklaşık maliyeti 5 bin 400 liradır.” dedi.

  Tüm bu yatırımların bütçeden bir kuruş dahi harcamadan yapıldığına dikkati çeken Koca, şunları kaydetti:

  “YAPILAN ÖDEME 4,2 MİLYAR LİRA

  “2019 yılı bütçesinde kullanım bedeli, işletme, bakım onarım giderleri ve hizmet alımları dahil şehir hastaneleri için ayrılan ödenek toplamda 5,2 milyar liradır. Bunun yarısı hizmet bedelidir. Bu yıl içinde gerçekleşen ödeme ise 4,2 milyardır. Bu hastanelerimize hasta kaydırıldığı, fatura şişirildiği gibi iddiaların ne kadar mesnetsiz olduğunu söylemeye artık gerek yoktur sanırım. Bu yıla kadar bütçeden harcama yapılmaksızın yapılan 30 milyarlık yatırımın 2019 yılı bütçesinde yer alan kullanım bedeli 2,4 milyar liradır.”

  Koca, 2020 bütçesinde 18 şehir hastanesi için toplamda 10,5 milyar lira ödenek konduğunu, bunun yarısından fazlasının hizmet bedeli, 5 milyar lirasının kullanım bedeli olduğunu aktararak “Aldığımız tedbirler neticesinde hizmet bedeli ise bu yıl olduğu gibi, öngörülenin altında olacak.” dedi.(AA)