• Ali Haydar Fırat yanıtladı: Mansur Yavaş’ın yerine kayyum mu atanacak?

  Yazar Ali Haydar Fırat, Ankara’da Sinan Aygün’ün Mansur Yavaş’ı hedef almasıyla gündeme gelen tartışmaları yorumlayarak, AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik planlarına dair kirik açıklamalarda bulundu.

  Babıali TV’de Suat Toktaş’ın programına bağlanarak, AK Parti’nin kent rantlarıyla kurulduğunu ifade eden Ali Haydar Fırat, kent rantlarının geri alınmak istendiğini, bunun geri alınamaması durumunda Ankara’ya kayyum atanmasının planlandığını belirtti.

  Punto’nun haberine göre; Ali Haydar Fırat, “Ben bir alan temizliğinin yapılmakta olduğunu düşünüyorum. Türkiye siyasetinde yeni bir dizayn etme çabasının yürürlüğe konduğunu düşünüyorum. Ve bunu hedefinde CHP’nin olduğunu düşünüyorum. Her hafta CHP ile ilgili bir gündem belirleniyor” dedi.

  Fırat, şöyle devam etti:

  “Bu gündemler kendiliğinden oluşan gündemler değil. Bu gündemler çok net ve açık bir biçimde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği, ‘Millet İttifakı’nı dağıtmak zorundayız’ sözleriyle başlayan bir süreç. Bunun bir siyasi arka planı var. Bu sadece sayın Sinan Aygün’ün sayın Mansur Yavaş’a yönelik getirdiği suçlamalar, ithamlar değil. Bunun arka planında çok farklı söylentiler, çok farklı dedikodular var. Sinan Aygün’ün AK Parti ile anlaştığı, Çevre ve Şehircilik Bakanı’yla ile anlaştığı üzerine çok yoğun dedikodular var. Zaman çerisinde bunun olup olmadığını göreceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu yapılara izin verip vermeyeceğini zaman içerisinde hepimiz çok net bir şekilde göreceğiz. Fakat meselenin çok başka bir boyutu da var. O da şudur; dikkat edersiniz sürekli CHP’yi bir takıp ilişkiler içerisinde göstermeye çalışıyorlar. Nedir bunlar… Bir, terör örgütleriyle buluşturmak, onlarla birlikte anmak… HDP üzerinden PKK ile bir biçimde ilişkilendirmek. Bu yetmiyor, dönüp FETÖ üzerinden bir ilişkilendirme kurmak istiyorlar. Bu da yetmiyor, kent rantlarıyla ilgili, en son Şehir Üniversitesi örneğinde olduğu gibi… Şunu söylemeye çalışıyorlar bir taraftan, aslında siz de temiz değilsiniz falan filan…

  Ama daha büyük bir mesele var. AK Parti, tamamen kent rantlarından beslenen bir parti. AK Parti kent rantlarıyla kurulan bir parti. AK Parti döneminde zenginleşen bir sınıf var. Bu sınıf kendisini güvencede hissetmiyor. Demokrasi ve hukuk alanında AK Parti’ye güvenmiyor. Dolayısıyla kendisine yeni bir alan arıyor.”

  CHP kriminalize edilerek, CHP’nin hazırlıksız olduğu bir anda erken seçime gitmenin amaçlandığının altını çizen Ali Haydar Fırat, Şamil Tayyar’ın Melih Gökçek’e seslenerek attığı “Başkanım. Aygün iddiasını ispat ederse Yavaş’ın istifasına gerek yok. Yolsuzluk iddiası ispat edilirse meclis üyelerinden biri, FETÖ ilişkisi ispatlanırsa kayyım yeni başkan olur. Kayyım kim olur, bilemem” tweetini yorumladı. 

  Ali Haydar Fırat, “Halkın, milli iradenin tercihini hiçe saymak gibi canhıraş bir çaba içerisindeler. Biz buna 31 Mart seçimleri sonrasında ’da da tanıklık ettik. 23 Haziran’da halk cevabı kendi demokratik vicdanıyla çok net bir biçimde verdi. Son zamanlarda Mansur Yavaş’a yönelik büyük bir ilgi vardı. AK Parti’ye yakın insanlar şunu söylemeye başladılar; ‘Acaba Mansur Yavaş mı Cumhurbaşkanı adayı olacak?’

  Burada birinci mesele, rant Ankara’da belli kişilere akıyor. Bu belli kişiler, iktidarla yakın olan kişiler… Sinan Aygün’ün bir zamanlar CHP’den milletvekili olması bir şeyi değiştirmez, Sinan Aygün de Ankara’da rant ile ilgili üç beş kişiden birisiydi, Ankara kamuoyu bunu bilir. 

  İkinci mesele, ‘Eğer biz bu kent rantlarını geri alamıyorsak ve bu insanları görevden alamıyorsak bir terör şeyini ortaya koyalım oradan da bir kayyum atayalım.’ diyorlar. Bir biçimiyle AK Parti demokratik siyaseti etmek istiyor. Bir plan var, kaotik bir ortam isteniyor.” şeklinde konuştu. 

  ANKARA’YA KAYYUM MU ATANACAK?

  Gazeteci Suat Toktaş’ın HDP’li belediyelere atanan kayyumları hatırlatarak sorduğu “Ankara için de mi böyle niyet mi var acaba? Şamil Tayyar’ın tweeti buna işaret eder mi?” sorusunu yanıtlayan Ali Haydar Fırat, “Ben bu sürecin kendiliğinden, Sinan Aygün’ün aklıyla olan bir süreç olduğunu düşünmüyorum. Bu önceden planlanan, son derece, bir biçimiyle yapı taşları döşenen bir plandı” dedi.

  Ali Haydar Fırat, “Ankara’da Mansur Yavaş’ın görevden alınarak yerine atanacak kayyumlar mı konuşuluyor?” sorusuna, “Kayyumdan önce belediye meclisinde bir seçim yapalım, o seçimde kimin olacağını belirleyelim” şeklinde konuşuluyor, bir takım isimler belirlenmiş durumda.” şeklinde cevap vererek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın görevden alınmasının planlandığını ve yerine kimin atanacağı üzerine bir takım isimlerin konuşulduğunu belirtti.

  Ankara halkının bu anti-demokratik planlara karşı çok ciddi bir şekilde durması gerektiğini belirten Ali Haydar Fırat, “Bunun bir kumpas olduğunu düşünüyorum. Bu İstanbul’u ve Ankara’yı geri alma çabasıdır.” dedi.

  YAVAŞ’IN YERİNE KİM GETİRİLMEK İSTENİYOR?

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a yönelik bir görevden alma ve kayyum atama planında yerine hangi ismin atanacağı üzerine belirginleşen bir düşüncenin olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Ali Haydar Fırat, “En çok konuşulan isim, şu andaki Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı. İsmin bu olduğu bile Ankara kulislerinde konuşuluyor.” yanıtını verdi.