• Ekrem İmamoğlu: Adalar’da toplu ulaşım elektrikli araçlarla sağlanacak

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında başlatılan soruşturmaya tepki gösterdi. İmamoğlu, “Mansur Yavaş’a karşı sürdürülen iftira ve soruşturma sürecini kınıyorum. Yavaş’ın her zaman yanında olduğumuzu ve kendisini desteklediğimizi buradan ifade ederim” dedi.

  İBB Başkanı İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 6 aylık çalışma dönemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

  ​İmamoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

  “Urla Belediye Başkanımız’ın tutuklanmasını da protesto ediyorum.
  Bir konuya değinmek istiyorum. CHP’li belediye başkanlarımıza yönelik bir saldırı söz konusu. Bu saldırı ne yazık ki Ankara’da bir gelenek haline gelmiş. Bu baskıyla birlikte politikaların engellenmesine yönelik bir gelenek ortaya konmuş. Kaygıyla izlediğimiz bir süreç. Mansur Yavaş’a karşı sürdürülen iftira ve soruşturma sürecini buradan kınıyorum. Bu kampanyaların sonuçsuz kalacağına olan inancım tamdır. Mansur Yavaş’ın her zaman yanında olduğumuzu ve kendisini desteklediğimizi buradan ifade ederim. Urla Belediye Başkanımız’ın tutuklanması ve yerine kayyum atanmasını da protesto ediyorum.
  Hiçbir vatandaşımız bizden popülist yaklaşımlar duymayacak. Bizler sadece gerçeklerle, güvenilir verilerle işler yapacağız. Elde ettiğimiz sonuçları sizlerle paylaşacağız. Çünkü biz 16 milyon insan için çalışıyoruz.

  “GÖREVE GELDİĞİMİZDE 7.9 MİLYARLIK BÜTÇE AÇIĞI DEVRALDIK”

  Oturarak iş yapma dönemi bitti, oturanlar da gitti zaten
  Bu bakış açısıyla öncelikle yönetimi devraldığımız günden bu yana 6 ayda nereye geldik bunu açıklayacağım. Biz vadesi geçmiş 6 katrilyon cari borcu almış durumdaydık. İşbaşı yaptıktan bir hafta sonra kasamızda personelin maaşını ödeyecek para yoktu. Bizden önceki yönetimin 7.9 milyar liralık bütçe açığını devraldık.

  16 milyonun içi rahat olsun. Oturarak iş yapma dönemi bitti. Oturanlar da gitti zaten biliyorsunuz. Öncelikle tasarruf yaptık. Bu önemli bir tavır. Her iştirak şirketimizde tasarruf yaparak israf düzenine son verdik. İhale şartnamelerindeki hükümleri değiştirerek rekabeti arttırdık. Hizmette devamlılılığı sağladık. İştiraklerimizi kâra geçirdik.

  ‘Birileri talimat verdi diye kaynak harcama dönemi bitmiştir’
  Bizim halkın parasını kullanmadaki temel prensibimiz hak, hukuk, adalet anlayışımızla kamu etik kurallarına göre belli.

  “İSRAFA İZİN VERMEYECEĞİZ”

  İsrafa asla izin vermeyeceğiz. Hepimiz biliyoruz ki israf haramdır. Maksimum tasarrufu sağlayacağız. Her birimdeki arkadaşım buna dikkat edecek. Birileri talimat verdi diye kaynak harcama dönemi bitmiştir.

  11 bölgesel istihdam ofisini hayata geçireceğiz. Bize yapılan 10 bin iş başvurusundan 5 bin 80’ini görüşmeye çağırdık. Önümüzdeki süreçte 25 bin İstanbulluyu işe almayı hedefliyoruz. İBB’de çalışanlara zam yaptık. 38 bin personelimiz için toplu iş sözleşmeleri yaptık.

  “CEMEVLERİNİN İSTANBUL’DA İBADETHANE KABUL EDİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARI BAŞLATIYORUZ”

  85 bin çalışanı olan İBB için barışını gerçekleştirmek çok önemlidir. Her inanca saygı duyan bir mekanizma kuramadıysanız adil bir kent kuramazsınız. Bu nedenle cemevlerinin İstanbul’da ibadethane statüsüne kavuşması için gerekli adımları atacağız.

  Kemerburgaz Kent Ormanı’nın ikinci etabını 29 Ekim ’de açmaya hazırlanıyoruz. Bir kardeş daha geliyor. Sarıyer’de, Hacıosman bölgesinde sahipsiz kalan ormanlık alanı Atatürk Ormanı adıyla 19 Mayıs 2020 tarihinde açmaya hazırlanıyoruz.

  İstanbul Otogarı’nı düzenledik. Daha önce bir gider kapısıydı artık gelir kapısı oldu. Otogarı bir inovasyon merkezine dönüştürmek için çalışmaları yapmaya devam ediyoruz.

  İstanbul Yatırım ve Tanıtım Ajansı’nı, yabancı yatırımcıların İstanbul’u tercih etmesi için kurduk. Bize göre dünya bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu. Bu yüzden İstanbul’a dünyanın her yerinden yatırımın yapılmasını önemsiyoruz.

  İstanbul Platformu’nda depremin çok önemli bir konu olduğunu, bu problemin sadece İBB’nin değil, hükümetin değil, bir seferberlik halinde herkesin görevi olduğunu söylüyoruz. İstanbul bu konuyla sıkı bir mücadeleye girmiştir. Deprem gerçeğini her gün şehre hatırlamanın en temel konu olduğunu biliyoruz.

  “MECLİS TOPLANTILARINI İSTANBUL TARİHİNDE İLK KEZ ONLINE YAYINLADIK”

  İBB’de bütün meclis toplantılarını, İstanbul tarihinde ilk kez online yayınladık. Meclis toplantılarını 4 milyon kişi izledi. Bu bir rekordur. Geçen hafta da belediye ihalelerini canlı yayınlamaya başladık.

  İstanbul halkı iki seçimde demokrasi adına çok önemli bir mesaj vermiştir. Bu mesajın sorumluluğunun ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Bunun için 5 yıllık kalkınma planı hazırlıyoruz.

  “HOKUS POKUSLA HAYDARPAŞA VE SİRKECİ’Yİ İSTANBUL HALKININ ELİNDEN ALMAYA ÇALIŞIYORLAR”

  Bizimle ilgili hayatın her alanında engelleme çalışmalarını sizler de biliyorsunuz. Haydarpaşa ve Sirkeci Garlarını, tabiri caizse hokus pokusla İstanbul halkının elinden alınmaya çalışılıp, 16 milyonun temsilcisi değil de ne olduğu belli olmayan birilerine vermeye çalışıyorlar. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. İstanbul halkının hakkını yedirmeyeceğiz.

  İstanbul’da 2020 için 10 milyarlık yatırım yapacağız. Biz bu yatırımları yaparken bizden önceki yönetimler gibi adaletsiz olmayacağız. Partizan yaklaşmayacağız. Yatırımları bize oy verenlere yönelik değil nüfus yoğunluğuna göre yapacağız. Bize karşı yönelecek olan demokratik yol ve yöntemlerden asla korkmayacağız. İstanbul’un imarı mı? Ankara’da karar alınmış. Oturup izleme devri bitti. ‘Benim işim sana ne!’ devri bitti. Atatürk Havalimanı kapatıldığı için uğratılan zararı tartışacağız. Aynı şekilde Kanal İstanbul. Çizgi film yapmak çok kolaydır. Kanalın etrafına 60, 70 katlı gökdelen dikmek kolay. Bu kadar ciddi bir meselenin gayri ciddi bir şekilde ele alınmasına 16 milyon İstanbullu için karşı çıkacağız.

  “ADALAR’DA TOPLU ULAŞIM ELEKTRİKLİ ARAÇLARLA SAĞLANACAK”

  Adalar’da fayton meselesi için çalıştay yapıldı. Bu süreç devam ediyor. Öncelikle toplu ulaşım gelecek yaz sezonundan itibaren elektrikli ve lastikli taşıma araçlarıyla sağlanacak. Turistik amaçlar için ada yaşamına uygun etrafı açık, elektrikli araçlar kullanılacak.

  Adalar’da yaklaşık 35 tane faytonun simge olarak devam edebilmesi için Adalar halkının bir düşüncesi var. Ancak turizm amaçlı da olsa 35 civarındaki faytona şahsen ben de karşıyım. Bu süreç devam ediyor.

  Biz oradaki faytoncuları yok saymıyoruz. Onların mağdur olmaması için gerekli süreçleri yürütüyoruz.

  “BUGÜN VAR OLAN İKTİDAR YARIN OLMAYABİLİR”

  Kamu bankalarıyla ilgili süreç devam ediyor. Biz uyarılarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Kamu bankalarının yanlış yönetim sürecine son vermesini umut ediyoruz. Siyasal düşüncelerle atılan adımlar kamuoyuna zarar veriyor. Bugün var olan iktidar yarın olmayabilir. Bu yüzden bu iktidar gittiğinde zarar eden bir kamu bankası olmamalı.

  “KANAL İSTANBUL İLE İLGİLİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜNDEN GERİ ÇEKİLİYORUZ”

  2018 yılında İBB olarak Çevre ve Şehircilik ve ’yla imzalanılmış olan Kanal İstanbul İş Birliği protokolünden çekiliyoruz. Bu protokol hukuksuzdur.

  “KANAL İSTANBUL’U SAVUNANLARA ALLAH AKIL FİKİR VERSİN”

  Çarşamba günü Kanal İstanbulla ilgili Saraçhane binasında toplantı yapacağız. Bu toplantıda bu protokolle ilgili hukuksuzlukları da anlatacağız. Kanal İstanbul konusunda ‘Yapalım’ diyenlerin cümlelerini hatırlayalım: Kanal İstanbul’u yapıyoruz, para buluyoruz, ÇED raporunu hazırlıyoruz. Bizde diyoruz ki, ‘Bize akılla, bilimle cevap verin.’ Bunlar bunun mali sonuçlarını bile bilmiyorlar. Kanal İstanbul’u savunanlara Allah akıl fikir versin. Hangi ÇED raporundan bahsediyorsunuz.

  İstanbul’un Melen sorunu çözüldüğünde su sorunu büyük ölçüde kalmayacak. Deniz suyunun arıtılması çok maliyetli bir işlem. AR-GE anlamında bir çalışma var ama uygulamada yok.”