• TBMM Başkanı Şentop’tan Davutoğlu ve Babacan yorumu: Değerlendirme yapmayı doğru bulmuyorum

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ahmet ’nun partisi ve Ali Babacan’ın kuracağı partiye ilişkin, “Siyasi parti kurma hakkı vardır siyasi haklar içerisinde. Şartlar sağlandıktan sonra herkes için bir tercihtir. Bunlarla ilgili bir değerlendirme yapmayı doğru bulmuyorum.” dedi.

  MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis’in 100. Yıl etkinlikleri ve gündeme dair parlamento muhabirlerinin sorularını yanıtladı:

  LİBYA TEZKERESİ

  “Libya tezkeresine ilişkin bir planlama var mı?” sorusuna TBMM Başkanı, “Henüz Meclis’e gelmiş bir tezkere yok. Biliyorsunuz 7 Ocak’a kadar da Meclis bir ara verdi. Çalışmalarına bu bakımdan henüz bir yorum yapılacak bir bilgi, metin yok. Ama bir tezkere geleceği ifade edildi, geleceğini biliyoruz” yanıtını verdi.

  PARTİLİ CUMHURBAŞKANINDAN SONRA PARTİLİ MECLİS BAŞKANI

  “Partili bir cumhurbaşkanı modelinden sonra partili bir Meclis Başkanı veya başkanının bir siyasi partinin genel başkanı olabilmesini mümkün kılacak bir düzenleme için ne söylersiniz?” sorusuna TBMM Başkanı şu yanıtı verdi:

  “Meclis Başkanı ile ilgili olarak söyleyeyim doğru bulmam böyle bir şeyi.”

  “Belediye başkanının aynı zamanda bir siyasi partinin genel başkanı olması konusunda” sözüne de TBMM Başkanı, “Ona dair bir engel yok zaten. Hatırlarsınız, 0’ların başındaydı sanıyorum Sayın Karayalçın’ın genel başkanlığı tam net hatırlayamıyorum ama Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemindeydi herhalde konuşulmuştu. Buna dair Siyasi Partiler Kanununda bir engel yok zaten.

  PARTİLİ CUMHURBAŞKANI DİYE BİR ŞEY YOK ANAYASADA

  “Partili cumhurbaşkanlığı diye bir şey yok anayasada esasen. Sadece şu var cumhurbaşkanlığının bir siyasi parti üyesi olmasına dair de bir engel yok. Başkanlık sisteminde dünyanın hiçbir yerinde zaten başkanın partisiz olmasına dair bir düzenleme yok. ABD Başkanı partisiz mi? Dünyanın neresine giderseniz gidin eğer bir başkanlık sistemi varsa ülkede o ülkede başkan mutlaka partilidir.”

  “Malum manuel vitesli otomobiller var, otomatik vitesli olanlar var. Sürekli manuel vitesli kullananlar, manuelden otomatiğe geçenler ilk bindiğinizde en azından debriyaj arıyorsunuz. Eliniz vitese gidiyor falan. İkisinin motorlarının çalışma mantığı farklı.”

  “HERKES İÇİN BİR TERCİHTİR, OLABİLİR”

  “Ahmet Davutoğlu partisini kurdu. Ali Babacan’ın da partisini kurması bekleniyor, sizin uzun süre yol arkadaşlığınızı yapmış iki isim bir değerlendirmede bulunmak ister misiniz?” sorusuna TBMM Başkanı şu yanıtı verdi:

  “Bunu doğru bulmam. Siyasi parti kurma hakkı vardır siyasi haklar içerisinde, mevzuata göre siyasi parti kurmak gerekli şartlar sağlandıktan sonra herkes için bir tercihtir, olabilir, bunlarla ilgili bir değerlendirme yapmayı doğru bulmuyorum. Zaten bu konularda değerlendirme yapacak birçok arkadaşımız var.”

  “BU BELLİ BİR GAZETENİN WEB SAYFASINA YÖNELİK BİR ŞEY DEĞİL”

  “Dün bir haber vardı. Meclis’in internet bağlantısı üzerinden ‘Cumhuriyet.com.tr’ye web sayfasına engelleme olduğunu ve buna ulaşılamadığını’ haber olarak yapmış bir arkadaşımız.

  Yıl sonu olması hasabiyle Meclisimizin internet bağlantılarıyla ilgili bilgi işlem alt yapısıyla ilgili çalışmalar yürütülüyor. Bu arada zaman zaman bazı dakikalar saatler içerisinde ulaşımla ilgili bağlantıyla ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Bu belli bir gazetenin web sayfasına yönelik bir şey değil.”

  15 TEMMUZ ARAŞTIRMA KOMİSYONU RAPORU

  “15 Temmuz Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu Raporu’yla ilgili Meclis Başkanlığı’nda mı değil mi tartışmaları oldu, ne diyorsunuz?” sorusuna TBMM Başkanı şu yanıtı verdi:

  “Bir komisyon kuruldu. Komisyon çalışmalarını tamamladı. Bir metin hazırladı, komisyon raporu olarak bunu dönemin Meclis Başkanımıza verdi komisyon raporu olarak. Fakat verildikten hemen sonra CHP’li komisyon üyesi arkadaşlarımız itiraz ettiler. İddia şu, ‘bir metin vardı, biz bu metne göre muhalefet şerhi yazdık. Sonra bizim muhalefet şerhimize bakılarak metin değiştirilmiş ana metin’.  Bu itiraz üzerine Meclis Başkanımız o zaman komisyona bu metni iade etmiş.  Bununla ilgili bir düzeltme yapın denilmiş. Komisyon bunu yapmamış. Bir süre sonra erken seçim kararı alındığı için tamamlanmadan bu şekilde bir ihtilaf komisyon üyeleri arasında olduğu için komisyon raporuna dönüşmüş bir metin resmi metin yok ama komisyon tarafından yazılmış metin var. Bir metin var ama buna komisyon raporu diye bunu nitelendirmek bu haliyle mümkün değil.”

  KENAN SOFUOĞLU SORUSU

  “AK Parti’li Kenan Sofuoğlu’nun bazı yasakları çiğnediği ifade ediliyor, arabasını park etme yeri gibi, ne dersiniz?” sorusuna TBMM Başkanı, “Bana herhangi bir bilgi gelmedi özellikle park meselesiyle ilgili, bunu şöyle yorumluyorum. Çözülmüştür eğer çözülmemiş olsaydı mutlaka bana gelirdi sorun.”

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis’in 100. Yıl etkinlikleri hakkında şöyle dedi:

  100 KISA FİLM VE KİTAP

  “100 . Yaklaşık 3 dakikalık filmler. Geçtiğimiz yüzyıl içerisindeki önemli olaylar, kişiler, işler bağlamında kısa birtakım değerlendirmeler içeren, içinde belki şahitliklerin, röportajların olduğu belgelerin olduğu çalışmalar. 3 dakika civarında 100 kısa film çalışması olacak.

  Biz bu yüzyılın her bir yılını içeren ama parlamento ekseninde şekillenen almanaklar hazırlıyoruz. 100 kitap olacak. Türk Hava Yolları’nın giydirilmiş bir uçakla Türkiye’nin farklı yerlerine 100. Yıl uçuşları, 100. Yılı pulu ve TBMM’nin 100. yılı için bastırılmış para şeklinde birtakım düşünceler de var.”

  100. YIL ETKİNLİKLERİ:

  ANA BELGESELLER
  100 KISA FİLM İLE TBMM TARİHİ
  SOSYAL MEDYADA MİLLİ İRADE TARİHİ
  TBMM 100. YIL İNTERNET SİTESİ VE MOBİL UYGULAMA
  KISA FİLM YARIŞMASI/FESTİVALİ
  KAMU SPOTLARI
  100 YILIN 100 ALMANAĞI
  PARLAMENTO TARİHİ
  DERGİLERDE 100. YIL ÖZEL SAYILARI
  TBMM’NİN AÇILIŞI CANLANDIRMA
  DÜNYA ÇOCUK PARLAMENTOSU
  THY 100. YIL UÇUŞLARI
  YIL PULU
  DARPHANE’DE ÖZEL PARA BASILMASI