• AK Parti’li Turan: Türkiye Libya’da bir maceraya atılmıyor

  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent , “Türkiye Libya’da bir maceraya atılmıyor. Türkiye büyük devlet olmanın gereğini yapıyor. Amacımız Akdeniz17;de kimsenin hakkını hukukunu gasp etmek değil; kendi haklarımızı koruyoruz. Uluslararası hukuku gözeterek hareket ediyoruz” dedi.

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Turan, TBMM’de gazetecilerle yaptığı sohbette Libya tezkeresine ilişkin şunları söyledi:

  “Bugün Libya ile ne işimiz var diyenlere, Doğu Akdeniz’de yaşananlara bakmalarını tavsiye ediyoruz. Öncelikle Akdeniz’e kıyısı olmayan ülkelerin neden orada olduğunu sorgulamaları gerekir.

  Bugün Türkiye, Doğu Akdeniz’de kendi güvenliği, ekonomik geleceği ve Kıbrıs’ın güvenliği konusunda önemli bir adım daha atıyor. Bununla birlikte Libya ile tarihi ve kültürel bağlarımız söz konusu. Libya bize Osmanlı’nın yadigarı. Libya’da ecdadımızın, Gazi Mustafa Kemal’in hatıraları var.

  Ayrıca Türkiye ile Libya arasında Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlarının belirlendiği tarihi bir mutabakatı 5 Aralık 2019’da imzaladık. Yine sonrasında iki ülke arasında Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakatı kabul edildi. Bu anlaşmaların da sağlıklı bir şekilde uygulanması için orada olmamız gerekiyor.

  Libya’nın toprak bütünlüğünden, istikrarından ve barış ortamının tesis edilmesinden yanayız. Bu hem Libya’nın hem de bölgenin geleceği için önemli.”

  “DARBECİ GENERALİN YANINDA YER ALAMAYIZ”

  “Darbeci generalin yanında yer alamayız. Bizler BM’nin de tanıdığı, Libya’nın meşru hükümetinin yanında yer alıyoruz. Ayrıca Türkiye ilk defa başka ülkeye asker göndermiyor. Şu anda Suriye, Irak, Lübnan, Kosova gibi 12 ülkede askerimiz görev yapıyor. Libya 1. ülke olacak. Kaldı ki kıyı komşumuz olan Libya’ya gidiliyor. Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler ortada.

  GKRY enerji arama ve çıkarma faaliyetlerinde ABD, İtalya ve Fransa gibi bölge dışındaki aktörlerle, enerji iletimi için ise İsrail, Mısır ve Yunanistan gibi bölgedeki aktörlerle iş birliği çalışmaları yapıyor. İsrail, Mısır gibi ülkeler bölgede doğalgaz dağıtım merkezi olmayı istiyor. Doğu Akdeniz’de doğalgaz ve petrol aramaları için bulunan ülkeler, burada Türkiye’nin varlığını istemiyor.

  Alan hakimiyeti oluşturma çabalarına, ülkemizin ve KKTC’nin haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Türkiye olarak, yarın Doğu Akdeniz’de yaşanabilecek sıkıntılara karşı stratejik tedbirler almak zorundayız. Libya’da olmak Doğu Akdeniz’deki haklarımızdan vazgeçmek ya da vazgeçmemek anlamına geliyor. Akdeniz’de hesabı olan tüm ülkeler bilsin ki Türkiye eski Türkiye değil. Ekonomik haklarımızı korumakta kararlıyız. Mavi Vatan kaderine terk edilmemeli.”

  “KENDİ HAKLARIMIZI KORUYORUZ”

  “Türkiye Libya’da bir maceraya atılmıyor. Türkiye büyük devlet olmanın gereğini yapıyor. Önemli bir devlet tecrübesine sahibiz. Amacımız Akdeniz’de kimsenin hakkını hukukunu gasp etmek değil; kendi haklarımızı koruyoruz. Uluslararası hukuku gözeterek hareket ediyoruz. Bugün Libya’ya gitme diyenlere, Doğu Akdeniz’den çık diyenlere; yarın Kıbrıs’tan çık deme cesaretini vermeyeceğiz.”

  “CHP’NİN ELEŞTİRİLER GETİRMESİ BİZLERİ ŞAŞIRTMAZ”

  Meclis’in 2 Ocak Perşembe günü saat 14:00’te olağanüstü toplanacağına işaret eden Turan, şöyle devam etti:

  “Olağanüstü gündemle toplanıldığı için sadece Tezkere görüşülecek. Toplantı yeter sayısı 200. Karar yeter sayısı, toplantıya katılanların salt çoğunluğu; ancak karar yeter sayısı, hiçbir şekilde üye tamsayısının 4’te 1’inin bir fazlasından az olamıyor (151). Tezkerenin kabulü için salt çoğunluğun olması yeterli. Ancak tüm partilerin bu milli meseleye desteğini oldukça kıymetli görüyoruz.

  Genel olarak muhalefet partilerinden olumsuz, görüşmeleri engelleyecek girişimler, tartışmalar beklemiyoruz. Ancak CHP’nin klasik davranışlar sergilemesi, eleştiriler getirmesi bizleri şaşırtmaz.”

  “SEÇİMSİZ GEÇECEK 4 YIL VAR, İYİ DEĞERLENDİRECEĞİZ”

  Her yeni yılın beraberinde yeni beklentileri, başlangıçları getirdiğini ifade eden Turan, şöyle dedi:

  “Daha güçlü bir Türkiye için yaptığımız icraatlarımızı 2020 yılında da sürdürme kararlılığı içinde yeni bir yıla adım atıyoruz. Seçimsiz geçecek 2020 yılında da üretimi, ihracatı ve istihdamı artırmak, yargı ve ekonomi gibi her alanda reformlar hayata geçirmek ilk gündemimiz olmaya . 2020’de ekonomide yüzde 5 büyüme öngörülüyor. İstihdamda ise 1 milyon 52 bin artış bekleniyor. Yine 2020’de ihracatın 190 milyar dolara çıkması bekleniyor. 2020’de enflasyonun tekrar tek haneli rakamlara inmesini ve yıl sonunda yüzde 8,5 düzeyinde gerçekleşmesini hedefliyoruz. Daha çok çalışacağız. Seçimsiz geçecek 4 yıl var, iyi değerlendireceğiz.”