• Bakan Yardımcısı açıkladı… Poşet 25 kuruştan satılmaya devam edecek

  Parayla satılan marketlerdeki plastik alışveriş poşetine yüzde 22.58 oranında zammın geldiği, 25 kuruşluk poşetlerin 1 Ocak 2020 itibarıyla 30 kuruşa satılmaya başlanacağı iddia edildi. ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Birpınar, yaptığı açıklamada, iddiaları reddederek, “2020’de poşete zam yok” dedi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Yönetmelikle 2872 sayılı Çevre Kanunu’nda yer alan ve çevreyi kirleten atıklar için tahsil edilen geri kazanım katılım payı tutarlarına yeniden değerleme oranı kadar yani yüzde 22.58 oranında zam yapıldı.

  Listede plastik poşetlerin yanı sıra motorlu lastikleri, aküler, piller, madeni ve bitkisel yağlar, elektrikli ve elektronik eşyalar, ilaç ve içeceklerin konulduğu plastik, cam, kağıt ve ahşap ambalajlar yer alıyor. Bu listede yer alan atıklardan sadece poşetler için tüketicilerden katkı payı alınıyor. Diğer ürünlerin katkı payı ise şirketlerden tahsil ediliyor. Poşete gelen zam doğrudan halkın cebini vurdu. Diğer atıklara yapılan zammın ise şirketler tarafından bu ürünlerin satış fiyatlarına yansıtılacağı, halkın dolaylı yoldan zamdan etkileneceği belirtildi.

  ARTIŞ DEVLETE AKTARILACAK KISIMDA UYGULANACAK

  Alışveriş poşetine gelen yüzde 22.58’lik zam, vatandaşın poşeti 30 kuruştan alacağı şeklinde yorumlandı. Ancak gelen yeniden değerleme artışının poşet ücretine değil devlete aktarılacak olan kısmına uygulanacağı ortaya çıktı.

  Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Vakfı (PAGEV) Yavuz Eroğlu, tüketiciye plastik poşetlerin 25 kuruştan satılmaya devam edeceğini açıkladı.

  Zam iddialarına yönelik değerlendirme yapan Eroğlu, “Zam konusunda bir karışıklık olmuş. Uygulama kapsamında vatandaştan alınan 25 kuruşun 15 kuruşu geri dönüşüm katkı payı olarak devlete aktarılıyor. Kalan 10 kuruş ise marketin maliyetine sayılıyordu. Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin ile alışveriş poşetlerinin satışı karıştırılmış. 25 kuruşun devlete aktarılacak olan kısmına yüzde 22.58 zam gelmiş oldu. Böylece devlete 18 kuruş aktarılacak, marketlere ise 7 kuruş kalacak” dedi.

  Daha önceden devlete katkı payı olarak 15 kuruş aktarılırken, marketlere ise 10 kuruş kaldığını belirten Eroğlu, “Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar ile de görüştük. Kesinlikle poşet fiyatlarının 25 kuruş olarak tüketiciye satılmaya devam edeceğini belirtti” diye konuştu. Perakende satış noktalarında ise plastik poşetler 25 kuruştan tüketiciye satılmaya devam ediyor.

  BAKAN YARDIMCISI BİRPINAR: 2020’DE POŞETE ZAM YOK

  Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar da iddiaları reddetti. Birpınar Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Poşetin 30 olacağı bilgisi yanlıştır. 2020 ‘de poşete zam yok” ifadelerini kullandı.