• Koç Holding’le iş yapan Merkez Hakem Kurulu Başkanı: Bununla gurur duyuyorum

  Basın toplantısı düzenleyen Merkez Kurulu Başkanı Zekeriya Alp, sahibi olduğu şirketin Koç Holding’le iş yapmasına ilişkin soruyu yanıtladı.

  Zekeriya Alp, TFF’nin Riva’daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde Süper Lig’in ilk yarısıyla ilgili değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya MHK Başkan Vekili Oğuz Sarvan da katıldı.

  FB’NİN KAZANDIĞI MAÇLARI YÖNETEN HAKEMLER

  Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Zekeriya Alp, Fenerbahçe’nin kazandığı maçları yöneten hakemlere bir sonraki hafta görev verilmediği iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, hangi hakemi hangi maçtan sonra ne şekilde görevlendirdiklerini anlattı.

  KOÇ HOLDİNG SORUSU

  Alp, sahibi olduğu şirketin Koç Holding ile çalıştığı hatırlatılması üzerine, “Bu konu çok tartışıldı. Koç Holding ile yaptığım çalışmada 30 yılı doldurdum. Bununla da gurur duyuyorum. Yurt dışında bana farklı kapılar açtı. Böyle bir çalışmamı sezon başında bu görev bana tebliğ edildiğinde Nihat Özdemir başkana söyledim. ‘Böyle bir durumum var, biliyor musunuz?’ dedim. Kendisi ‘Sorun yok. Bizim en büyük sponsorumuz Arçelik.’ dedi. Ben öyle görevi kabul ettim.” diye konuştu.

  Konunun kamuoyunu neden rahatsız ettiğine anlam veremediğini aktaran Alp, “Ali Koç ile hiçbir zaman karşı karşıya gelmedim. O toplantıda (Zorlu Center toplantısı) ilk defa bir araya geldik ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk. Bu, neden bu kadar toplumu ilgilendiriyor? Benim firmam 3 gün önce kurulmadı. 41 yıldır yapıyorum. Bunun 30 yılında Koç Holding ile iş yapıyorum. Kaldı ki şirketimin ticaret hacminin yüzde 35-40’ı Koç Holding’le. Sadece orayla iş yapmıyorum.” ifadelerini kullandı.

  ZORLU CENTER GÖRÜŞMESİ

  Zekeriya Alp; TFF Başkanı Nihat Özdemir, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ve başkan vekili Semih Özsoy ile İstanbul’daki Zorlu Center’de yaptıkları toplantıyla ilgili konuştu.

  Söz konusu mekanda insan yoğunluğunun fazla olduğunu ve gizli bir olmadığını anlatan MHK Başkanı, “Birçok görevlinin olduğu, kameraların olduğu bir yerde buluştuk. Gizli saklı bir şey değil. İçimizdeki bazı arkadaşların düşündüğü şekilde bir anlayış olsaydı, farklı şeyler konuşsaydık zaten oraya gitmezdik. Zorlu, herkesin hareket halinde olduğu bir yerdi. Bunu bir yanlış olarak değerlendirmek lazım. Keşke bu toplantıyı orada yapmasaydık. Başkanımız belki de zaman bulamadı. Onu Nihat başkanımıza sormamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

  TARTIŞMALI FENERBAHÇE-BEŞİKTAŞ DERBİSİ

  Başkan Alp, hakem yönetimiyle tartışılan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisiyle ilgili soruları yanıtladı.

  Derbi maça önce Halil Umut Meler’i hazırladıklarını aktaran Alp, ancak karşılaşmanın 1 hafta öncesinde karar değişikliğine giderek görevi Cüneyt Çakır’a verdiklerini söyledi.

  Derbinin kritik öneme sahip olduğunu, karşılaşmada tecrübeli bir ekibi görevlendirmek istediklerini dile getiren Zekeriya Alp, “Fenerbahçe-Beşiktaş derbisine 4-5 hafta öncesinde Halil Umut Meler’i hazırladık. Bir hafta önce iki takımın da yenilgisi, iki takımın da kamuoyunda yer alması nedeniyle kararı değiştirdik. Halil Umut Meler’e bir hafta öncesinde maç vermemiştik ama böyle bir durum olunca kararı değiştirdik. İki sıkıntılı takımın maçına Cüneyt Çakır ve ekibini vermek istedik. Onların daha rahat bir maç yönetmesi için. Halil Umut Meler de genç bir arkadaşımız. Bir sıkıntı yaşamaması ve zor durumda bırakmak istemememizden dolayı Cüneyt Çakır ve ekibini bu maça verdik.” şeklinde görüş belirtti.

  Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin yardımcı hakemi Tarık Ongun haricinde maçta görev yapan diğer hakemlerle görüştüklerini aktaran Alp, “Derbinin hakemleriyle ilgili basında ‘Sorgulamak’ diye bir kelime yer aldı. Böyle bir durum . Hakemlerle her zaman konuşuyoruz. Maçtan önce telefon dahil olmak üzere hiçbir şekilde konuşmayız ama maçlardan sonra kritik pozisyonlarla ilgili veya genç arkadaşımızsa moral vermek için konuşuyoruz. Doğruları ve yanlışları anlatıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.