• Sözcü yazarı Saygı Öztürk: Türk askeri Libya’ya barış getirmek için giderken, Libyalı milletvekilleri Türkiye’ye yerleşti

  Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, Türkiye’nin asker göndermeye başladığı Libya’dan bazı milletvekillerinin Türkiye’ye yerleştiğini yazdı.

  201 yılından bu yana Türkiye’nin Libya’nın Özel Temsilciliği yapan AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler’in “Libya’daki karışıklıklar nedeniyle ülkelerinden ayrılıp Türkiye’de yaşayan çok sayıda Libyalı milletvekili var. Bunların sayısını açıklamamız doğru olmaz. Ayrıca, güvenlikleri de tehlikeye girer” açıklamasını anımsatan Öztürk, “Bunların hangi koşullarda giriş yaptığını, bu durumun kamuoyundan niçin gizlendiğini, hangi şehirlerde yaşadıklarını, nasıl korunduklarını, aileleriyle gelenlerin nerede misafir edildiğini de açıkçası bilmiyoruz” ifadesini kullandı. 

  Öztürk’ün yazısından bir bölüm:

  “AKP Ankara Milletvekili Emrullah İşler, 2014 yılından bu yana Türkiye’nin Libya Özel Temsilciliği görevini de yürütüyor. 2014 yılının eylül ayında, Hafter’in denetiminde olan Tobruk’a geçip Akile Salih ve milletvekilleriyle görüştü.

  Türkiye’nin arabuluculuğa hazır olduğunu da bildirdi. Ancak bu öneri şiddetle reddedildi. Meclis Başkanı’nı Türkiye’ye davet etti. 14 Ocak 2016’da geleceklerine ilişkin söz vermelerine rağmen, son gün ziyareti iptal ettiler. İşler, kendisini telefonla aradı, “Davetimiz geçerlidir, ne zaman isterseniz buyurun, gelin; burada meseleleri karşılıklı oturup konuşalım” dedi. Başbakan’ın basın üzerinden Türkiye’ye saldırıda bulunmamasını da istedi. Ama bunlar sonlandırılmadığı gibi Hafter’in bazı komutanları Türkiye’nin uçaklarını vurma tehdidinde bulundu.

  TÜRKİYE’YE SIĞINDILAR

  Hafter’in denetimi altındaki Tobruk’ta 172 milletvekili vardı. Ancak 4 Nisan saldırısından sonra bu 172 milletvekilinden 72’si Trablus’ta toplanarak orada alternatif bir parlamento oluşturdu. Başkanını da seçtiler. Geriye kalan 100 milletvekili de görünüşte Tobruk’ta kaldı. Ancak bunların herhangi bir faaliyeti yok. Dahası milletvekillerinin nerede olduğu da pek bilinmiyordu.

  İşte onların nerede olduğunu Türkiye’nin Libya Özel Temsilcisi eski Devlet Bakanı AKP Ankara Milletvekili Emrullah İşler’den öğrendik. İşler, Türkiye’nin Libya Özel Temsilcisi olarak Türkiye’ye yerleşen Libyalı milletvekilleriyle zaman zaman görüştüğünü belirtti ve şunları söyledi: “Libya’daki karışıklıklar nedeniyle ülkelerinden ayrılıp Türkiye’de yaşayan çok sayıda Libyalı milletvekili var. Bunların sayısını açıklamamız doğru olmaz. Ayrıca, can güvenlikleri de tehlikeye girer. Örneğin Tobruk’tan Türkiye’ye gelen bir kadın milletvekili, yönetimin aleyhine konuştuğu için ülkesine gittiğinde ortadan kaldırıldı. Milletvekili de olsanız can güvenliğiniz yok.

  O yüzden bir an önce ateşkesin sağlanması büyük önem taşıyor.” Anlaşılıyor ki yalnız Hafter bölgesinden değil, Trablus’tan da seçilen bazı milletvekillerinin, iş adamlarının çatışmalardan uzak kalmak için Türkiye’ye yerleştiği anlaşılıyor. Trablus’ta sokak çatışmalarının yaşanması halinde, Türkiye’ye getirilecek çok sayıda Libyalı olacağını da yine hatırlatmış olalım.”

  Yazının tamamını okumak için tıklayın.