• AK Parti’ye 5 yeni belediye başkanı: Katılım hangi partilerden olacak?

  AK Parti’ye Salı günü yapılacak grup toplantısında 5 belediye başkanı katılacak. Belediye başkanlarının katılımının peyderpey devam edeceği belirtildi.

  MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Meclis Genel Kurulu, 14 Ocak 2020 Salı günü saat 15.00’te toplanacak. Genel Kurul’da uluslararası sözleşmeler görüşülecek. AK Parti haftaya Meclis’e iki ayrı teklif sunacak. Ürün güvenliğine ilişkin ve çevre, imar ile alakalı iki ayrı yasa teklifinin hafta başında Meclis’e verilmesi planlanıyor.

  AK PARTİ GRUBU’NA KATILIM OLACAK

  AK Parti Grubu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Salı günü toplanacak. Salı günü yapılacak grup toplantısında AK Parti’ye bazı belediye başkanları katılacak.

  HANGİ PARTİDEN AK PARTİ’YE KATILIM OLACAK?

  Tarafsız Haber Ajansı’nın edindiği bilgiye göre; belediye başkanları süreç içerisinde grup toplantılarında dörderli ya da beşerli gruplar halinde AK Parti’ye geçecek. AK Parti kulislerine göre Salı günü belediyelerin katılım süreci başlayacak. Edinilen bilgiye göre bağımsız, İYİ Parti, Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi’nden katılım olacak. CHP’den katılımın da bir sonraki hafta olacağı öğrenildi.

  BAHÇELİ GRUP TOPLANTILARINA BAŞLIYOR

  MHP lideri Devlet Bahçeli rahatsızlığı nedeniyle verdiği grup toplantılarına tekrar başlıyor.  Bahçeli, 14 Ocak Salı günü TBMM’de partisinin grup toplantısında konuşacak.

  BAKANLAR NÖBETTE

  Meclis’te “nöbetçi bakan” uygulaması 2020 yılında da devam edecek. 14 Ocak Salı günü Sağlık Bakanı, 15 Ocak Çarşamba günü Adalet Bakanı, 16 Ocak Perşembe günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Meclis’te olacak ve milletvekilleriyle bir araya gelecek.

  DEĞERLİ VERGİSİNDE UYGULAMA BİR YIL ERTELENECEK

  AK Parti, vatandaşlardan gelen tepki ve şikayetler üzerine Değerli Konut Vergisi’ni yeniden masaya yatırma kararı aldı. AK Parti, Ocak ayı içerisinde söz konusu düzenlemeyi yeniden Meclis gündemine getirecek. Edinilen bilgiye göre; bu yıl uygulama bir yıl ertelenecek ve yeni kriterler getirilecek.

  GÜVENLİK SORUŞTURMASI GELİYOR

  AK Parti memuriyete atanacaklar için “güvenlik soruşturması/arşiv araştırması yapılması şartı getirilmesine” yönelik düzenlemeyi son anda teklif metninden çıkartmıştı. Ancak AK Parti önümüzdeki günlerde “güvenlik soruşturmasını” tekrar getirmeyi planlıyor. AK Parti bu konuda muhalefet partileriyle de görüşecek.

  ERKEN YAŞTA EVLİLİKLER

  AK Parti kulislerinde muhalefetle anlaşılması halinde “tecavüz” nedeniyle ve “zorla” yaptırılan evlilikler dışında kalmak şartıyla “erken yaşta evlilik mağdurlarına” ilişkin düzenlemenin de getirilebileceği konuşuluyor. Bu konuda muhalefet partilerinin de görüşü alınacak. Edinilen bilgiye göre söz konusu düzenleme “gerçek evlilikler” için olacak. Bir kereliğine çıkacak, kalıcı olmayacak. Geçici bir madde olacak.