• Erdoğan: Libya’da görevimizi yaptık, bundan sonrası Putin ve ekibine ait

  Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan, “Hafter, ateşkesi imzalamaya yanaşmadı. Moskova’dan kaçtı. Biz görevimizi yaptık. Bundan sonrası Putin ve ekibine ait” dedi.

  Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  “Ülke, millet ve parti olarak çok önemli gelişmeleri yaşadığımız bir süreçten geçiyoruz. Ülkemizin ortaya koyduğu irade önümüzdeki bir asrı etkileyecek öneme sahiptir. Bu dönemin en önemli özeeliklerinden biri de iç ve dış politika ayrımlarının ortadan kalkmasıdır. Her şeyin birbirini etkilediği bir zamanda yaşıyoruz.

  “LİBYA’ EMPERYAL HEDEFLERİMİZ YOKTUR”

  Suriye, Libya, Irak’ta milletimizin ahlakının ve devletimizin bekasının gerektirdiği her şeyi yapmakta kararlıyız. Biz Libya’da macera peşinde değiliz. Emperyal hedeflerimiz yoktur. Türkiye’nin, Irak’ın, Suriye’nin güvenliği Kafkasya’nın güvenliğinden geçmektedir.

  BAYKAL’A LİBYA TEŞEKKÜRÜ

  CHP’nin eski genel başkanı Deniz Baykal’a Libya konusunda gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum. Herkesin içinde olduğu Suriye sahasında en küçük bir kazanım için büyük mücadeleler vermek gerekiyor. İlk adımı başarıyla bitirdik. Terör örgütü küçük çaplı da olsa hala saldırılarını sürdürüyor. Biz mutabakat akdine bağlıyız. Suriye’deki gelişmeler bizim için beka meselesi vasfını sürdürdüğü müddetçe geri adım atmamız mümkün değildir. İdlib’de rejimin saldırılarından kaçan insanlar sınırımıza doğru hareket ediyor. Çoluk , kadın herkes geliyor. Vicdanı olanların bu tabloya seyirci kalması mümkün değildir.

  “DÜNYA HALA SURİYE’YE SEYİRCİ”

  ‘Biz geldiğimizde Suriyelileri geri döndüreceğiz’ diyenlere sesleniyorum: Bu sözler sizin vicdanınızın kilometre taşlarıdır. Dünya hala Suriye’ye, İdlib’e seyirci. Bir çözüm arayışı içinde değiller. Bunların tek çözümü varil bombalarını savunmasız insanlara atmak. ‘Siz ne yapıyorsunuz?’ diye sorduğumuzda bize, ‘Bunlar terörist’ cevabı veriliyor. Grup toplantısından dünyaya sesleniyorum: Nereye kadar bu duyarsızlığınız devam edecek? BM acaba ne zaman görevinin bilincinde adım atacak?

  İdlib’deki süreci Rusya ile yürütüyoruz. Rusya ile yürüttüğümüz görüşmeler sonucunda bir ateşkes hazırlandı. Ateşkese göre sınırlarımıza yığılan 400 bin insanın geri dönmesi şarttır. Rejimin saldırılarından vazgeçmesi şarttır. Gerekirse ateşkesten vazgeçen rejimi engellemekte kararlıyız. BM bizim muhatabımız olmadığı için İdlib’e yardım faaliyetlerini kendi çabamızla yürütüyoruz.Suriye’ye yönelik yeni yardım kapılarının açılması için mücadele edeceğiz.

  “LİBYA’YA SIRTIMIZI DÖNEMEYİZ”

  Libya’da sadece ekonomik ve askeri sebeplerle olduğumuzu düşünenler yanılıyor. Kimse bizden Libya’ya sırtımızı dönmemizi bekleyemez. Bu ülkede darbeci Hafter’e tabi olmayan kardeşlerimizi Hafter yok etmek istiyor. Libya’da Osmanlı bakiyesi olan Köroğlu Türkleri var. Hafter onları da yok etme peşinde. Ecdad torunlarına sahip çıkmak bizim görevimizdir. ‘Libya’da ne işiniz var?’ diyenler siyasetin cahilidir. Aynı zamanda tarih cahilidir.

  “TRABLUS HÜKÜMETİ YAPICI BİR TAVIR SERGİLEDİ”

  Türkiye Libya’ya müdahale etmeseydi, darbeci Hafter tüm ülkeyi ele geçirmiş olacaktı. Ateşkesi hayata geçirmek amacıyla Trablus hükümeti dün Moskova’da son derece yapıcı bir tavır sergiledi. Ama Hafter, ateşkesi imzalamaya yanaşmadı. Moskova’dan kaçtı. Ama bizim heyetimiz imzasını attı. Biz görevimizi yaptık. Bundan sonrası Putin ve ekibine ait. Berlin süreci toplantısında Avrupa ve ABD’den katılım olacak. Biz Tunus ve Katar’ın da katılması gerektiğini söyledik. Ancak bu konuda yanıt gelmedi.

  Kanal İstanbul tartışması ülkemizde icraat yapanlarla, yapılanları engelleyenler arasındaki farkı tekrar göstermiştir. Yarım asır önce, ‘Boğaziçi Köprüsü İstanbul’un başına gelen en büyük felakettir’ diyenler, bugün de Kanal İstanbul için kelimesi kelimesine aynısını söylüyor.

  “KANAL İSTANBUL’DA 500 BİN KİŞİLİK KONUT ALANI YAPILACAK”

  İstanbul’u Boğaz’daki tehlikeli trafikle baş başa bırakmayacağımıza göre yeni arayışlar da bulunduk. Kanal İstanbul projesi bu arayışın sonucudur. İBB Başkanı olduğum günden itibaren Kanal İstanbul çalışmasını yürütmeye başladık. Esasen 2023 hedefi olan kanal İstanbul’u yapmakta geç bile kaldık. Kanal İstanbul ile ilgili çalışmaları tamamladık. Bu çalışmalarda 11 üniversiteden 200’ün üzerinde bilim adamı yer aldı. Kanal etrafında kentsel dönüşüm çerçevesinde 500 bin kişilik konut alanına izin verilecek. Bu 500 bin kişi İstanbul dışından gelmeyecek. İstanbul İkitelli’de dev bir şehir hastanesi yapılıyor. O bölgenin raylı sistemlerini yapanlar, projeyi durdurdu. Sen istediğin kadar yapmayacağını söyle. Biz o projeyi de hayata geçireceğiz.

  Bölücü terör örgütü 35 senedir en çok da Kürt kardeşlerimizin kanını dökerek varlığını sürdürdü. Senelerce gençleri dağa kaçıranların katili de bu örgütün kendisidir. Diyarbakır anneleri bu örgütün gerçek yüzünü ortaya çıkardı. Ama ana muhalefet bunların ikiziyle birlikte tiyatro izliyor. Bunlar zaten Ankara’ya da birlikte yürümüşlerdi. Siz kendiniz tiyatrosunuz.”