• Soli Özel: Türkiye Libya’daki tek aktör değil, başka ülkelerin de planları var

  “Bir iş tam netleşmeden sevinç çığlığı atmamak gerek” diyen Soli Özel, ’in masasından kalkmasına ilişkin, “ ile çok ilgili de, , ilgili değil mi?” diyerek başka ülkelerin de Libya ile ilgili planlarının olduğunu belirtti.

  Radyo Karakutu’dan yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’a konuşan Özel’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  “Türkiye’de özellikle belli yorumcuların bir türlü öğrenemedikleri şey şu: Bir iş tam netleşmeden sevinç çığlığı atmamak lazım. Türkiye şunu istedi ,demek ki bu olacak şeklinde baktığınızda sanki başkalarının hiç oyunu yokmuş, oyunu varsa da bunu uygulayacak gücü yokmuş gibi davranılıyor. Türkiye Libya ile çok ilgili de İtalya Fransa ilgili değil mi? Bütün Güney Avrupa Libya’dan gelecek yeni göç dalgasıyla karşı karşıya.

  “HAFTER’E KIZMANIZIN BİR ANLAMI YOK”

  Dolayısıyla siz bir oyuna girdiğinizde başkaları da, ‘Allah’tan siz geldiniz. Biz de sizi bekliyorduk’ demeyecek. Arkada bir şeyler dönecek. İkincisi, Rusya’nın size söylediği her şeyin doğru olacağına nasıl inanıyorsunuz? Siz bir konuda arabuluculuk gibi bir şeye soyunacaksanız en azından taraflarla konuşmanız lazım. O yüzden Hafter’e kızmanızın hiçbir anlamı yok.

  “BAŞKALARI DA KENDİ OYUNLARINI SÜRDÜRÜYOR”

  Bu iki taraf arasında (-Hafter) halledilmesi gereken pek çok mesele var. Rusya’da yapılan toplantı, tarafların ’de masaya oturduklarında ellerini güçlendirme çabasıydı. Hafter, 2 gün süre istedi. İtalya ve Fransa’ya uğrayacak. Galiba ile de görüşecek. Siz bunu beğenin ya da beğenmeyin; bu ülkeler bu işe taraflar. Başkaları da kendi oyunlarını sürdürüyorlar. Kuzey Akdeniz’deki Avrupa ülkelerini doğrudan ilgilendiren bir meseleyi, Rusya ve Türkiye’nin çözmesini beklemek, zaten pespaye olan Avrupa dış politikası açısından rezalet olur.

  “BU PİLAV DAHA ÇOK SU KALDIRIR”

  Ayrıca Avrupalıların doğudan sonra güneyde de Rusya ile komşu olmak istediklerini sanmıyorum. Bu pilav daha çok su kaldırır. Rus Dışişleri Bakanının açıklamalarında İdlib’i söylemesi benim dikkatimi çekti. Lavrov, ‘Türkiye Suriye’den cihatçıları alıp Libya’ya gönderiyor. Bundan rahatsızız’ dedi. Bu işlere bence biraz daha soğukkanlılıkla, kendi söylediklerimize kendimizin inanması katsayısını düşürerek yaklaşmakta fayda var. Sadece orada Türkiye yok. Başka ülkeler de var.

  Beklemediğim şekilde Türkiye’nin Rusya ile bir arada bir şeyi becerdiğini düşünüyordum. Türkiye bir aktör olarak o denkleme girdi. Belki baş aktör pozisyonunda değil ama figüran da değil.

  “LİBYA’DAN ŞEHİT CENAZESİ GELİRSE HÜKÜMET ALTINDA KALIR”

  Ben Türkiye’nin asker gönderebileceğini sanmıyorum.Bunu Türk kamuoyuna anlatamadığını bence hükümet gördü. Suriye’den adam gönderilmesinin sebebi de bu. Libya’dan şehit cenazesi gelirse bu hükümet bunun altında kalır. Kamuoyunda benim bugüne kadar hiç tanık olmadığım kadar tepki vardı. ‘İYİ Parti gibi bir parti bunun aleyhinde oy verdiyse, herhalde kendine göre bir takım siyasi hesapları da yapmıştır’ diye düşünüyorum. CHP gözlerini kırpmadan Suriye’deki operasyona destek verdi. İyi kötü bir karşılığı vardı. Libya’da bunu anlatamıyorsunuz. Boş verin Osmanlıyı. Bu toplumun da kabul edeceği şeyler var, kabul etmeyeceği şeyler var.”