• Murat Yetkin: Bahçeli fikir değiştirdiği anda çözülmeye daha yakın duran bir ittifak ilişkisi var

  Gazeteci Murat Yetkin, kişisel internet sitesinde yayınladığı yazısında, Kadir Has Üniversitesi’nin (KHAS) 16 Ocak’ta yayınladığı ‘Türkiye’nin Eğilimleri – 2019’ adlı araştırma sonuçlarına değerlendirdi.

  Araştırmaya göre Türkiye’deki ‘laik-dindar’ kutuplaşma ekseninde ciddi bir düşüş olduğunu belirten Yetkin ‘zengin-yoksul’ çelişkisinin dikkat çekici bir şekilde yükseldiğinin altını çizdi.

  Ekonomi ve dış politikada MHP’lilerin AK Parti’yi AK Parti’lilerden daha çok beğendiklerini vurgulayan Yetki iki partinin seçmenleri arasında, CHP-İYİ Parti seçmenleri arasındaki kadar benimseme ve yakınsama olmadığını da aktardı. Veriler ışığında seçmenlerin ittifaklar arası geçişgenlik ve “ikinci parti” tercihlerine de değinen Yetkin, MHP’nin AK Parti’den oy alma potansiyelinin AK Parti’nin MHP’den oy alma potansiyeline göre çok daha fazla olduğunun altını çizdi. Gazeteci Yetkin, söz konusu veriler ışığında ‘Cumhur İttifakı’ndan MHP’nin giderek daha belirleyici bir konuma geçtiğine işaret etti.

  KUTUPLAŞMA EKSEN DEĞİŞTİRDİ

  Yetkin’in yazısından kimi bölümler şöyle:

  ” …Öncelikle “kutuplaşma azaldı” iddialarına karşı, ankete katılanların yarısının (%50,8) ülkede kutuplaşma olduğuna inandığını söylemesiyle başlayalım. Çalışmaya göre kutuplaşmanın ekseninde de değişiklik var. Kutuplaşma ekseni olarak laik-dindar zıtlığı hala ama bir önceki yıla göre yüzde 51,8’den, yüzde 43,5’e düşmüş. İkinci sıradaki sağ-sol kutuplaşması da yüzde 27,1’den yüzde 24’e azalmış. Buna karşın bir önceki yıl dördüncü sırada olan zengin-fakir çelişkisi, yüzde 13,7’den yüzde 20,5’e çıkarak üçüncü sıraya yerleşmiş…..”

  BUGÜN SEÇİM OLSA…

  “…KHAS çalışmasında, “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna, yüzde 10,4 kararsızlar da dağıtıldığında verilen , yüzde 40,2 AK Parti, yüzde 33,0 CHP, yüzde 9,2 HDP, yüzde 8,3 MHP ve yüzde 8,1 İYİ Parti olmuş. (Çalışma yapılırken Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisinin henüz kurulmamış olduğunu söyleyelim.)
  Yani Erdoğan-Bahçeli önderliğindeki “Cumhur İttifakı”nın toplamı, bu çalışmaya göre yüzde 48,5’te kalıyor ve Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesi için gerekli olan yüzde %50 artı 1 oy eşiğinin altında kalıyor. Öte yandan ve meral önderliğindeki CHP-İYİ “Millet İttifakı” oylarının toplamı da yüzde 41,1’de kalıyor. Özetle her iki cephe de kendi adayını cumhurbaşkanı seçtirmek için başka partilerle, gruplarla ittifaklar arayıp bulmak zorunda.

  Bu durumda, ittifaklar arası geçişgenlik ve yakınsama ile “ikinci parti” tercihlerine bakmak gerekiyor; yani seçmenin kendi partisi olmazsa hangi partiye oy vermeyi düşüneceğine.

  AK Partililerin ikinci parti tercihi yüzde 56,4 ile MHP. MHP’lilerin ikinci parti tercihi ise AK Parti ama oran yüzde 44,6; arada yüzde 12’ye yakın fark var. Diğer deyişle, Bahçeli fikir değiştirdiği anda çözülmeye daha yakın duran bir ittifak ilişkisi var. Oysa CHP’lilerin ikinci tercihi yüzde 41,6 ile İYİ parti, İYİ Partililerinki de yüzde 44,6 ile CHP olmuş; yani ittifakı benimseme, yakınsama daha fazla görünüyor… “

  Yazının tamamı için tıklayınız