• “Artçılar iki hafta sürer” diyen Prof. Eyidoğan: Bu iki kere iki dört eder şeklinde bir sonuç değil

  MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Prof. Dr. Haluk , Elazığ depreminin ardından meydana gelen artçılara ilişkin, “Bu faaliyetlerinin en az iki hafta devam edebileceğini düşünüyoruz. Bu iki hafta içerisinde de giderek azalmasını bekliyoruz.  Bundan sonra 5’ten daha büyük bir deprem normalde beklenmez. Giderek büyüklüğünün ve sayısının azalması gerekiyor” dedi.

  Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Eyidoğan, Elazığ depreminin ardından meydana gelen artçılara ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

  “Bu artçı deprem faaliyetlerinin en az iki hafta devam edebileceğini düşünüyoruz. Bu iki hafta içinde de giderek azalmasını bekliyoruz. Ama bu iki kere iki dört eder şeklinde bir sonuç değil.

  Orada kırılan fayın sağında solunda kuzeyinde güneyinde başka küçük faylar da var. Bunlar da etkilenip bu artçı deprem faaliyetinin daha uzun sürmesine neden olabilir. Çünkü oldukça karmaşık bir yer, çok sayıda ufak ufak faylar var, onlar da etkileniyor.

  ARTÇILARIN BÜYÜKLÜĞÜ NE KADAR OLUR?

  Bundan sonra biz üçüncü, dördüncü güne giriyoruz, bundan sonra 5’ten daha büyük bir artçı deprem normalde beklenmez. Giderek büyüklüğünün ve sayısının azalması gerekiyor. İki hafta sürebilir bu haliyle.”

  İKİNCİ BİR DEPREM BEKLENİYOR MU?

  Elazığ’da ikinci bir depremin beklenip beklenilmediğine ilişkin de Eyidoğan, “Onu söyleyemiyoruz. O bölgede birçok daha önce deprem olmamış faylar var. Bunların nasıl davranacağını bilemiyoruz” dedi.
   

  “ORTA HASARLI BİNALARIN GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN DE BİR SÜREÇ GEREKİYOR”

  Eyidoğan, hasarlı binalara ilişkin de şöyle konuştu:
  “Hasar tespit çalışmalarının sonuçlarını aldıktan sonra orta ve ağır hasarlı binalara zaten girilmesi, kullanılması yasak. O yüzden hasar tespit duyarlığı önemli. O tebliğ edilecek konut sahiplerine. Ağır hasarlılar kesinlikle yıkılıp yeniden yapılmalı. Orta hasarlıları güçlendirebilme ihtimali var ama maalesef depremlerden sonra bunun da kolay olmadığını geçmiş depremlerde görüyoruz. Orta hasarlı binaların güçlendirilmesi için de bir süreç gerekiyor. Hafif hasarlılar konusu var, önümüzde devam edecek artçı sarsıntılarla orta hasara dönebilir, dolayısıyla ne yazık ki halkımız uzun bir süre evlerine giremeyecek. Ona göre devletin insanların barınma ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyor.”

  İÇİŞLERİ BAKANI’NIN SÖZLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

  İçişleri Bakanı Süleyman ’nun İstanbul’a ilişkin yaptığı açıklamaya Eyidoğan, şu değerlendirmeleri yaptı:


  “Yeni bir şey yok. İstanbul’un deprem risklerinin analizi 4-5 kere revize edildi ve ne büyüklükte bir depremle karşılaşacağız, ne olacak bunların hepsi en son 2018 Raporu’nda var. ‘7.5’ diye bir sözcük duyduk. İstanbul için söylenen şuydu; önümüzdeki 30 yıl içinde 7 ve daha büyük bir depremin olma olasılığı yüzde 65. Bu 7 olur, 7.5 olur, 7.2 olur, 7.6 olur. Bunu tam bilemiyoruz ama 7 ve daha büyük bir deprem olma olasılığı yüzde 65 İstanbul için. İster 7.5 olsun, ister 7 olsun, ister 7.2 olsun. O nedenle ’ni 4 üniversiteye 2003 yılında yaptırdığı bu ayrıntılı stratejik ve eylem planlarını içeren İstanbul Deprem Master Planı varken bakanlık ya da AFAD hangi afet riskleri azaltma planını uygulayacak, daha öyle bir plan yok ki.”