• Bakan Soylu, Kurum ve Koca’dan Elazığ’daki son durumla ilgili yeni açıklama

  bölgesi olan Elazığ’da bulunan İçişleri Bakanı , Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ortak açıklamalarda bulunuyor…

  Soylu’nun açıklamaları şöyle:

  6,8 büyüklüğündeki deprem ve deprem sonrası çalışmalarla ilgili sizleri bilgilendirmek için huzurundayız.

  Depremden hemen sonra başlayan arama kurtarma çalışmaları ile 45 vatandaşımızı enkaz altından sağ salim çıkarabildik. Şu an itibari ile toplam 39 vatandaşımızı kaybettik.

  2 vatandaşımızın kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiğini bir kez daha belirtmek istiyorum.

  35 vatandaşımız Elazığ ve ilçelerinde 4 vatandaşımız da Malatya’da hayatını kaybetti.

  Şu ana kadar 948 artçı deprem meydana geldi. 

  TSK’nın kargo uçaklarıyla birlikte istediğimiz araçlar malzemeler ve arama kurtarma ekipleri buraya geldi.

  Huzurunuzda arama kurtarmacılarımıza çok teşekkür etmek istiyorum. 1000’e yakın burada bulunan STK’lara çok teşekkür etmek istiyorum.

  24 saat esas itibarıyla hem arama kurtarma yapan çadır kuran bu STK’ların tamamına teşekkür ediyoruz.

  Depremin hemen akabinde Milli Eğitim Bakanlığımız tüm öğretmenleri çocukların psikolojisi için görevlendirmiştir. Şu ana kadar 45 barınma alanı belirledik.

  24 bin 402 çadır sevk edildi şu ana kadar bölgeye. 400 kadar da genel amaçlı çadır sevk edildi. Günlük olarak 50 bin kumanya dağıtılacak Elazığ ve Malatya’da.

  Bugün itibarıyla hem Malatya’da hem de Elazığ’da kamu kurumları çalışmaya başladı.

  Adalet Bakanımız burada. Hem Malatya hem de Elazığ’da kamu kurumları çalışmaya başladı. Üç yurt var burada bunlarda herhangi birinde hasar mevcut değil.

  4800 personel hizmet vermektedir. Bu personel teknik profesyonel personeldir.

  Bizim vatandaşlardan talebimiz şu, 34 okulumuz açık… Spor salonlarımız açık. Gençlik merkezlerimiz açık. Bir şey daha yaptık. Özellikle lavabo ve tuvalet ihtiyaçları için 50’ye yakın kıraathanenin açık kalmasını temin ettik.

  Şehir hastanesinin şantiyesi vardı. 500 kişilik bir barınmayı orada gerçekleştireceğiz. İl özel idaremize ait arazide yaklaşık 1000 ailenin barınabileceği bir alanı yaklaşık 15 gün içinde inşallah, konteynerlerimiz hazır hemen buraya sevkini başlatıyoruz bir konteyner kent oluşturacağız.

  2 bin ağır hasarlı bina tespit edildi. 24 milyon TL toplam destek bölgeye gönderildi.

  Ağır hasarlı evlerde oturan vatandaşlar güvenlik kuvvetleri eşliğinde evlerine girip en önemli eşyalarını alacaklar. Bu vatandaşlara toplam 41 bin lira yardımda bulunacağız.

  Eşyalarını alabilen vatandaşlara ise yaklaşık 11 bin lira kira yardımı gerçekleştireceğiz.

  Orta hasarlı evlerde oturanlara ise 5 bin lira destek ve 27 bin lira güçlendirme kredisi verilecek.

  Köyde evi yıkılanlara 11 bin lira acil yardım ve 5 bin lira da eşya yardımı için bir destek ortaya koyacağız.

  Bakan Koca’nın açıklamaları:

  1607 yaralı hastanelerimize müracaat etmişti. Şu anda yatarak ya da yoğun bakımda 86 yaralımız var. Bu 86 yaralımızın 18’inin yoğun bakım şartlarında tedavileri devam ediyor. Durumu kritik olan herhangi bir hastamızın olmadığını söyleyebilirim.

  Bütün ilçelerde mobil ekiplerimiz hizmet veriyor. Enkazdan çıkarılan Azize Çelik’in durumu iyi. Eşi ve çocuğunun tedavileri devam ediyor.

  Bakan Kurum’un açıklamaları:

  Şu an itibarıyla sahada 500 kişilik ekibimizle hasar tespit çalışmalarını yürütüyoruz. İnşallah hasar tespit çalışmalarını en geç 10 gün içinde tüm illerimizde tamamlamış olacağız. Bugün itibarıyla Elazığ merkez , Sivrice ve Maden’de 50 yıkık binamız mevcut. 308 ağır hasarlı, 150 de orta hasarlı binamız mevcut. Bunlarndan 22 tanesi acil yıkılacak binalarda oluşuyor. İçine girmeye izin vermeyeceğimiz binalardan oluşuyor. Bu binaların yıkımları dün itibarıyla başladı. Bölgede kentsel dönüşüm yapılacak. Yıl sonuna kadar konutları vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.

  Elazığ’a ilişkin 2000 adet konut üretimimize başlıyoruz. Çalışmalarımız bugün itibarıyla başlamış bulunmaktadır.