• Koronavirüs: Ölü sayısı 106’ya yükseldi

  Çin’in kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı tedirgin eden nedeniyle ölenlerin sayısı 106’ya yükseldi.

  Çin’de 27 Ocak itibarıyla virüsle enfekte olduğu tespit edilen hasta sayısı ise 4 bin 515 olarak açıklandı. Yetkililer dün bu rakamı 2 bin 835 olarak vermişti.

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin dışında toplan 47 teyit edilmiş vaka olduğunu duyurdu. Son olarak Almanya’nın Bavyera eyaletinde virüsle enfekte olan bir hasta olduğu açıklandı. Almanya ile birlikte Avrupa’da toplam dört vaka bulunuyor. Çin dışında korona virüsü nedeniyle henüz bir ölüm gerçekleşmedi

  Basına yansıyan haberlere göre ise virüsün yayıldığı ülkeler ve vaka sayısı şöyle:

  Tayland – 8 vaka
  ABD – 5 vaka
  Avustralya – 5 vaka
  Singapur – 5 vaka
  Tayvan – 5 vaka
  Malezya – 4 vaka
  Güney Kore – 4 vaka
  Japonya – 4 vaka
  Fransa – 3 vaka
  Vietnam – 2 vaka
  Nepal – 1 vaka
  Kanada – 1 vaka
  Kamboçya – 1 vaka
  Sri Lanka – 1 vaka
  Almanya – 1 vaka

  KORONAVİRÜSÜ NEDİR?

  Korona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları Koronavirüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

  KORONAVİRÜSÜ BELİRTİLERİ?

  Koronavirüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor.

  MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı Koronavirüsleri olduğu biliniyor.

  KORONAVİRÜS NASIL YAYILIYOR?

  Koronavirüs insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor.

  KORONAVİRÜS TEDAVİSİ

  Koronavirüs salgını için spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

  Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.