• CHP’li Karaca: Sayıştay raporunda ismi açıklanmayan vakıflar TÜRGEV ve TÜGVA

  CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Sayıştay’ın tespit ettiği Denizli Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan mevzuata aykırı işlemleri kamuoyuyla paylaştı.

  Sayıştay raporuna göre Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin, ortak projesi bulunmamasına rağmen kiraladığı taşınmazları iktidara yakın vakıf ve derneklere mevzuata aykırı olarak tahsis ettiği ortaya çıkmıştı.

  CHP: SÖZÜ EDİLEN VAKIFLAR TÜGVA VE TÜRGEV

  CHP Denizli Milletvekili Biçer Karaca, Sayıştay raporlarında vakıf ve dernek isimlerinin açıklanmadığını, sadece ‘T Vakfı’ diye belirtilen vakfın Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) olduğunun raporda yer aldığını belirtti.

  Dernek ve vakıfların kiralarını mevzuata aykırı olarak ödeyen Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ödemeler ve aykırılıklar şu şekilde:

  *Sayıştay’ın raporuna göre Denizli Büyükşehir Belediyesi Türkiye Gençlik Vakfı’na 01.09.2016 tarihinde aylık 21.250,00 lira bedelle bir yıllığına bina kiralamış ve vakfa ücretsiz olarak tahsis edilmiştir. Ancak Eylül 2019’da protokol yapılarak vakfın ödediği kira bedeli güncellenerek belediye tarafından ödenmeye başlanmıştır. 2018 sonu itibariyle belediye tarafından aylık 32.550,00 lira olarak ödenmektedir.

  *Aynı şekilde Denizli Büyükşehir Belediye ‘K Vakfı’na 15.12.2015 tarih ve 1372 sayılı Büyükşehir Belediye Meclis Kararı ile vakıf ile belediye arasında ortak hizmet projesi yürütülmesi hususunda belediye başkanına yetki verilmiş, belediye başkanı da bu yetkisini kullanarak Denizli Büyükşehir Belediyesi adına söz konusu ‘K Vakfı’ ile 26.09.2016’da protokol imzalanmıştır. Protokol gereğince idarenin yükümlülükleri kapsamında idare tarafından bina kiralanmış ve vakfın kullanımına tahsis edilmiştir. Bu bir yıllık süre sürekli olarak yenilenerek devam ettirilmekte 2018’de aylık 13.630,00 TL olarak ödenmektedir.

  SADECE VAKIFLAR DEĞİL….

  Sayıştay raporu Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin vakıfların yanı sıra derneklere de mevzuata aykırı olarak kiraladığını ortaya çıkardı.

  *15.12.2015 tarih ve 1372 sayılı Büyükşehir Belediye Meclis Kararı ile ‘M Derneği’ ile belediye arasında ortak hizmet projesi yürütülmesi hususunda belediye başkanına yetki verilmiş, belediye başkanı da bu yetkisini kullanarak Denizli Büyükşehir Belediyesi adına söz konusu dernek ile 26.09.2016 tarihinde protokol imzalamıştır.

  Protokol kapsamında bina kiralanmış ve derneğin kullanımına tahsis edilmiştir. Bu bir yıllık süre, sürekli yenilenerek devam ettirilmekte 2018’de aylık 14.870,00 TL olarak ödenmektedir.

  DENİZLİ BELEDİYESİ SORUMLULUKLARINI UNUTMUŞ

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, “Sayıştay raporuna göre protokollerde vakıf veya derneklere; öğrenci sayısının yüzde 10’una karşılık gelecek şekilde belediye tarafından yönlendirilen yetim veya ihtiyaç sahibi öğrencilerin ücretsiz olarak barınma ve iaşesini temin etmek sorumluluğundadır” denmesine rağmen Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından vakıf veya derneklerden böyle bir talepte bulunulmadığını .

  Sayıştay’ın  “belediyelerin özürlü dernekleri ve kamu yararına çalışan dernekler dışındaki derneklere nakdi yardım yapamayacağı ve sözü edilen bu derneklere yapılacak yardımın da belediye meclisince izin verilen ortak hizmet projeleri çerçevesinde yapılması gerektiğini” hatırlattığını belirten CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca  şöyle konuştu:

  Sayıştay raporlarına göre Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin herhangi bir ortak hizmet projesi olmamasına rağmen meclisten alınan genel bir yetki ile ortak hizmet projesi protokolü kapsamında, dört adet binanın kira bedellerini ödemiştir. Ayrıca iki dernek ve iki vakfa ücretsiz bina tahsis edilmiş, bu binalardan birinin su ve doğalgaz gibi giderlerini karşıladığı tespit edilmiştir. Yandaş vakıflara derneklere hukuksuz bir şekilde kiralar ödenirken, vatandaşın vergileri yandaşlara aktarılırken yetim çocuklarımız, ihtiyacı olan öğrencilerimiz görmezden gelinmekte. Barınma hakları ellerinden alınmaktadır.