• Ensar Vakfı’ndan bağış açıklaması: Paralar ABD’ye 2 milyon dolarlık dört transfer halinde gönderildi

  Kızılay bağış skandalının merkezinde yer alan Ensar Vakfı, söz konusu 8 milyon dolarlık bağışın Vakıflar Genel Müdürlüğü gözetiminde dört farklı transferle ABD’ye gönderildiğini açıkladı.

  Torunlar Grubu bünyesindeki Başkentgaz A.Ş.’nin Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na 8 milyon dolarlık (48 milyon lira) bağış yaptığı ortaya çıkmıştı.  Kerem Kınık, devlete ödenen vergiden düşürülen bağış için “Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır” demişti. Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader de paranın TÜRGEV ile Ensar Vakfı’nın ABD’de ortaklaşa kurduğu TÜRKEN Vakfı’na aktarıldığını, söz konusu parayla New York’un en gözde muhiti Manhattan’da öğrenci yurdu inşaa edildiğini duyurmuştu.

  Buna karşın sosyal medyadan bir yapan CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan,  Kader’in ABD’deki Türken Vakfı’na aktarıldığı öne sürdüğü 8 milyon dolarlık bağışın kayıtlarda bulunmadığını söylemişti.

  Ensar Vakfı gönderilen bağışın TURKEN Vakfı’na iletilmediği yönündeki tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, son bir haftadır Başkentgaz’ın bağışı konu edilerek vakfın, medya ve sosyal medyada linç edilmeye çalışıldığı ileri sürüldü. Vakıf ayrıca, söz konusu bağışın iki milyon dolarlık dört parti halinde Vakıflar Genel Müdürülüğü gözetiminde transfer edildiğini açıkladı.

  “TÜRKİYE’DE BAŞTA CHP OLMAK ÜZERE…”

  “Bazı siyasi çevreler de siyasi çıkar elde etmek amacıyla linç kampanyasına katıldı” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

  “Bağışçı şirketin hukuk zemininde New York Manhattan’daki yurt inşaatımız için şartlı bağış yapmasını sindiremeyen çevreler, her gün yeni bir karalama ile sistematik bir şekilde vakfımızı zan altında bırakmaya çalışmaktadır. Vakfımız hakkında ortaya atılan iftiralar, örgütlü bir şekilde devam etmekte ve artık söylem düzeyini de aşarak, marjinal örgütlerin fiziki saldırılarına zemin oluşturmaktadır ki geçtiğimiz günlerde bazı şubelerimize yönelik fiziki saldırılar bunun kanıtıdır. Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü ve bazı medya organları tarafından vakfımızın bağış parasını Amerika Birleşik Devletleri’ne yurt inşaatına göndermediği ve paranın buharlaştırıldığı iftirası atılmaktadır. İlginçtir ki ABD’deki faaliyetlerimizin başladığı günden beri kara propaganda ve iftiralarla bizlere saldırmaya çalışanlar genelde FETÖ’cü unsurlar olmuşlardır. FETÖ’nün ürettiği ve çarpıtılmış bilgiler, Türkiye’de başta CHP olmak üzere vakfımıza karşı cepheleşen bir kesim tarafından titizlikle kullanılmaktadır.” 

  DEKONTLAR PAYLAŞILDI

  CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın ‘8 milyon dolar nerede?’ başlıklı açıklamasına ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: 

  “Bağışçı şirket şartlı bağışını, 29 Aralık 2017 tarihinde Kızılay’a göndermiştir. Vakfımızın hesaplarına bağış 19.02.2018 tarihinde 7 milyon 880 bin ABD doları olarak gelmiştir. Mevzuatlarımıza göre vakıfların yurt dışına para gönderimi, Vakıflar Genel Müdürlüğüne bildirimle yapılmaktadır. Dolayısıyla vakfımız yurt dışına göndereceği tüm para transferleri için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne gerekli bildirimde bulunmuştur. Yani tüm para transferlerimiz, devletimizin kurumlarının gözetimi ve denetiminde yapılmıştır. Bu meblağ halen devam etmekte olan bir inşaat projesine gönderileceği için inşaatın yapım süreci doğrultusunda yüklenici firma hakedişlerine göre peyderpey TURKEN Vakfı’na gönderilmiştir. Sırasıyla 05.11.2018 tarihinde 2.000.000,00 ABD doları, 11.12.2018 tarihinde 2.000.000,00 ABD doları, 14.01.2019 tarihinde 2.000.000,00 ABD doları, 15.02.2019 tarihinde 1.964.276,62 ABD doları olmak üzere toplamda 7.964.276,62 ABD doları TURKEN Vakfı hesaplarına gönderilmiştir. Bu yalın gerçeği kamuoyunun takdirine, yalan ve iftiralarla hiçbir sonuç elde edilemeyeceği gerçeğini ise milletimizin ferasetine sunarız.” 

  Açıklamada, bağışa ilişkin dekontlara da yer verildi. 

  <>