• Karatay’ın “Koronavirüs’e karşı kelle paça” önerisi eleştiri oklarının hedefinde

  “Hamilelikte diyabet testi zararlı”, “Tavuk döner büfelerinin önünden geçerken bile midem bulanıyor”, R;Ekmek yemeyin” açıklamalarıyla gündemden bir türlü düşmeyen İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bu kez Koronavirüs’e karşı kelle paça önerisiyle gündeme geldi.

  Tıp dünyasından pek çok isim Karatay’ı eleştiriyor ancak Karatay, eleştirilere, “Polemik benim işim değil. Herkes kendi fikrini söylemekte özgürdür” diyerek yanıt veriyor.

  Hürriyet yazarı Fulya Soybaş, tıp dünyasından farklı isimlerle konuştu. Koruyucu sağlık uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral konuya ilişkin olarak, “Çıldırıyorum” diyerek tepkisini dile getirdi. “Bizim ağzımızdan çıkan her söz çok önemli. ‘PR’ yapacağım, ‘reyting’ alacağım diye toplum sağlığına zarar getirecek laf duydunuz mu benden?” diye soran Özyaral, Prof. Dr. Karatay’ı bilimsel gerçeklikten uzak olmakla eleştirdi. Özyaral, “Ekmek yemeyin’ dedi, oysa dünya tıp literatürüne göre ‘ekmek yemezsen kaslarını yersin’. Bir profesör bunu söyleyebilir mi?” dedi.

  BİZ BUCKINGHAM’DA MI DOĞDUK

  Psikiyatrist Prof. Dr. Arif Verimli sadece Prof. Dr. Canan Karatay’a değil, aykırı söylemleri ile gündem değiştirmeye çalışan birçok meslektaşına öfkeli. “Hekim, hastalarına ve insanlığa karşı sorumludur. Bilimsel olarak en son çıkan içtihatları uygular, pozitif bilimin ışığında hareket eder. Mesleğin etik kuralları vardır. Hekim olmak ağzına geleni söyleme hürriyeti vermez!” diyor. Tüm bu ‘ezber bozan’ açıklamaların toplum sağlığı yararına yapıldığı söylemine ise şöyle cevap veriyor. “Buckingham sarayında doğmadık, biz de bu halkın içinden geldik! Sen halk yararı gözetiyorsun da biz gözetmiyor muyuz?”

  HER REÇETE KİŞİYE ÖZELDİR

  Nörolog ’ün de gündeminde “etik” ve “ahlaki” değerler var. Uludüz “Doktorlar, etik kurallara uygun şekilde, uluslararası camiada yayımlanan makaleler ve geniş katılımla yapılan çalışmaları referans vererek konuşabilirler. ‘Ben 3 kişiye uyguladım işe yaradı. Siz de deneyin’ demek etik değil” diyor. Uludüz, verilecek her reçete ancak kişiye özeldir diyerek şöyle devam etti: “Kılavuzunuz ‘Ayşe’ye uyguladım oldu, Fatma’ya da yarar’ olamaz. Verdiğiniz ‘genel reçeteler’ kişiden kişiye değişerek kolesterol, tansiyon, kalp problemlerine yol açabilir. Bir hekim verdiği bilginin ‘vereceği zararı’ mutlaka hesaplamalı.”

  TOPLUMU AJİTE EDİYOR

  Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TURES), Prof. Karatay’ın “Tavuk döner olan büfelerin önünden geçerken bile midem bulanıyor” sözleri için suç duyurusunda bulunmuştu. ‘Takipsizlik’ kararı çıktı. TURES Başkanı Ramazan Bingöl, Prof. Karatay’a tepkili. “Bu ülkede bir kişinin lafıyla bir sektör alaşağı edilemez” diyen Bingöl “Yediğimiz bir ürünün sağlığına zararlı olup olmadığının hükmünü devlet verir. Cumhurbaşkanlığı Sağlık Kurulu, Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı var. Tıbbi altyapısı olmadan ‘Bunu yeme’ demek ne Canan Hanım’ın ne de bir başkasının hakkıdır. Toplumu bu şekilde ajite etmesini doğru bulmuyorum” diyor.