• Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistan ile ekonomik ilişkilerimizi hak ettiği noktaya getireceğiz

  nda Ulusal Meclis ve Senato ortak oturumunda konuştu. Pakistan ile ekonomik ticaretin geliştirileceğini ve terröre karşı ortak mücadelenin devam edeceğini vurguları.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Parlamentosunda Ulusal Meclis ve Senato ortak oturumundaki konuşmasının satır başları:

  Erdoğan, “Türkiye ile Pakistan arasındaki kardeşlik bağları pek az ülkeye ve millete nasip olur. Cumhurbaşkanlığı forsumuzda yer alan ve tarihte kurduğumuz devletleri temsil eden 16 yıldızdan ikisi Babiller ve Gaznelilerdir” diye sözlerine başladı.

  “ÇANAKKALE SAVAŞINDAKİ DESTEĞİNİZİ UNUTMADIK”

  “1915’te Türk askeri şanlı bir şekilde vatan savunması yaparken bu topraklarda yapılan miting Türk milleti tarafından asla unutulmayacak. Bu tarihi miting Çanakkale temalıydı ve bize destek için Lahor maydanı hıncahınç dolmuştu ve o dönem de Çanakkale için çok büyük yardımlar toplandı. Pakistanlı kadınlar bileziklerini, Pakistanlı babalar dar günler için bir köşeye ayırdıkları paraları gönderdiler. Biz sizi sevmeyeceğiz ve muhabbet besleyemeyeceğiz de kimi seveceğiz?

  Çanakkale desteğinizi hiçbir zaman unutmadık. Unutmayacağız. İşte şimdi Keşmir odur o olacaktır. Dün Çanakkale bugün Keşmir. Çünkü bizim kardeşliğimiz kan bağından değil gönül bağından geliyor. Dostluğumuz menfaatten değil muhabbetten geliyor. Bu anlayışla Pakistan’ın son yıllarda yaşadığı sel ve deprem felaketlerinde hemen yardıma koştuk. 251 insanımızın şehit olduğu 15 temmuz hain darbe girişimi sırasında Pakistan halkının duasını her daim yanımızda hissettik. FETÖ okullarını kapatan Pakistan yönetimi her daim ülkemizin yanında olduğunu gösterdi.

  “EKONOMİK İLİŞKİLERİMİZ GELİŞECEK”

  Lafa gelince demokrasi ve insan haklarını kimseye bırakmayanlar teröristleri kurtarmak için seferber olurken Pakistan haklı mücadelesinde dimdik Türkiye’nin yanında yer aldı.

  Türkiye Pakistan iş forumunda yatırımcılarımızla bir araya geleceğiz. Böylece bir kez daha Pakistan’ın müreffeh geleceğine ve ekonomisine olan güvenimizi teyit edeceğiz. Sayın Başbakan’ın Türkiye ziyareti sırasında ilişkilerimizi derinleştirme konusunda mutabakata varmıştık. Bugün de eylem planı geniş bir yelpazede bizim yol haritamız olacaktır. Ve Ekonomik ilişkilerimizi hak ettiği noktaya beraberce taşıyacağız.

  “ÖNCELİKLİ HEDEF KANI, YIKIMI VE GÖZYAŞINI DURDURMAK”

  Pakistan’ın terörle mücadelede gösterdiği çabaları takdirle karşılıyoruz. 35 yıldır bölücü terörle mücadele eden, dünyanın en vahşi örgütlerinin hedefindeki bir ülke olarak Pakistan’ı iyi anlıyoruz. Türkiye olarak ümmetin arasındaki ayrılıkları gidermek ve başta Filistin olmak üzere haklı davalarımıza sahip çıkıyoruz. Trump ve Netanyahu arasında barış planı diye yutturulan plan bir işgal projesidir. Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir dedik ve bu işgal, ilhak ve zorbalığa en güçlü tepkiyi biz verdik ve vermeye devam edeceğiz.

  Libya’dan Yemen’e kadar çatışmaların olduğu her yerde Türkiye’nin öncelikli hedefi kanı, yıkımı, zulmü ve gözyaşını durdurmaktır. İdlib’le ilgili son günlerde attığımız adımların gayesi, 4 milyon mazlumun, rejimin varil bombaları altında can vermesinin önüne geçmektir.”