• Erdoğan: Pakistan ile ticaretimizi hak edilen seviyeye ulaştırmalıyız

  Cumhurbaşkanı , Türkiye-Pakistan İş Forumunda konuştu. Türkiye ile Pakistan arasındaki ticaretin 804 milyon dolarda kalmaması gerektiğini söyleyen , hedeflerinin 1 milyar dolara çıkarmak olduğunu ifade etti.

  Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  “İş forumu münasebetiyle kurduğunuz ve kuracağınız ortaklıklar, yeni iş birliklerine de kapı aralayacaktır. Toplam nüfusları 300 milyonu bulan Türkiye ve Pakistan arasındaki ticaretin 804 milyon dolarda kalmasını yakıştıramıyorum. Öncelikli hedefimiz ilk olarak 1 milyar dolar, sonrasında 5 milyar dolara çıkarmak. İki ülkenin ihraç kaleminde benzerlikler olduğunun farkındayız. Ticaretimizi hak ettiğimiz konuma taşımamız gerekiyor.

  Şimdiye kadar ülkemize yatırım yapan kimse pişman olmamıştır. Pakistanlı kardeşlerimizi de yatırıma davet ettik. Ülkemizde kamu borç stokunun milli gelire oranını yüzde 72’den yüzde 31’e indirdik. Son 17 yılda ekonomimize yaklaşık 220 milyar dolarlık doğrudan uluslararası sermaye girişi oldu. Bankacılık sistemimiz güçlü yapısını koruyor.

  Pakistan’ın ileriye doğru atacağı her adımın yatırım ilişkileri doğuracağı fırsatların farkındayız. Dünya çağında üne sahip firmalarımız var. Savunma sanayi alanında Pakistan ile iş birliğimiz derinleşiyor. Ülkemizin büyük önem verdiği bağlantısallık konusunun Pakistan için öneminin farkındayız.

  Pakistan halkının tedavi için daha çok Batılı ülkeleri tercih ettiğini gördük. Artık bu alışkanlığı değiştirmemiz gerekiyor. Sağlık alt yapısında dünya standartlarına ulaştık. Gerek hizmette gerek fiyatlardaki uygunlukta Türkiye Batı’dan çok daha ileride. Geçen sene yurt dışından gelen 500 bin kişiyi sağlık turizmi kapsamında Türkiye’de ağırladık. Pakistanlı kardeşlerimizin de tercihi daha sıcak ve dostane ağırlayacak olan Türkiye olmalıdır. Pakistan ile bugün toplamda 13 belgeye imza atacağız. Türkiye ve Pakistan’ın ticari ve ekonomik ilişkilerini hak ettiği seviyeye ulaştıracağız.”