• CHP’li Kasap: Depresyon tanılı hasta sayısı son beş yılda beş kez arttı

  MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA 

  AK Parti’li vekillere, “Milleti hasta ettiniz” diye seslenen Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, “2018 yılında 3.161 intihar vakası var. Yalnız bırakılan ve çaresiz bırakılan yurttaşlarımız intihara sürükleniyor. Türkiye’de 2019 yılında 308 milyon kutu antidepresan ve psikiyatrik ilaç kullanıldı. tanısı alan hasta sayısı son beş yılda 5 kez arttı” dedi.

  “GEÇİM SIKINTISI EN ÖNEMLİ İNTİHAR SEBEBİDİR, 2018’de 3 BİN 161 İNTİHAR VAKASI VAR”

  Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Kasap, geçim sıkıntısının en önemli intihar sebebi olduğunu belirterek şöyle dedi:

  “Size göre antisosyal kişilik bozukluğu. TÜİK verilerine göre 2018 yılında 3.161 intihar vakası var. Yalnız bırakılan ve çaresiz bırakılan yurttaşlarımız intihara sürükleniyor.

  “308 MİLYON KUTU ANTİDEPRESAN VE PSİKİYATRİK İLAÇLAR KULLANILDI”

  Türkiye’de 2019 yılında 308 milyon kutu antidepresan ve psikiyatrik ilaç kullanıldı. TÜİK verilerine göre depresyon tanısı alan hasta sayısı son beş yılda beş kez arttı . Antisosyal kişilik bozukluğu vesaire gibi bozukluklar hastalık öncesi durumlardır. Eğer bir bozukluk sizin günlük yaşamınızı etkiliyorsa hastalıktır. Güvensizlik insanı depresyona sokar, ‘yarın kaygısı’ depresyona sokar, açlık, yoksulluk, bunlar insanları depresyona sokar.

  “İNTİHAR EĞİLİMİ ARTTI BU TOPLUMDA, UYUŞTURUCU KULLANIMI ARTTI”

  Milleti hasta ediyorsunuz. Her gün ‘15 Temmuz’, her gün ‘FETÖ’, her gün ‘paralel yapı’ sözleri halkı bence bıktırdı, projeksiyon yapıyorsunuz yansıtıyorsunuz. eğilimi arttı bu toplumda, uyuşturucu kullanımı arttı. Gülen insan yüzleri göremiyorsunuz sokakta, çarşıda, pazarda.

  “MİLLETİ HASTA ETTİNİZ”

  İsraf var, kibriniz var, adaletsizliğiniz var; milleti hasta ettiniz.

  “SİZ HASTANEDEN ÇOK HAPİSHANE YAPTINIZ”

  Saray saray üstüne yapıyorsunuz, yapıyorsunuz, yapıyorsunuz; uçan saraylarınız var, gemileriniz var ama öbür tarafta KYK kredisini ödeyemeyenler var. Çiftçimiz perişan vaziyette, işini kaybetme kaygısı herkeste var, iş bulamama zaten had safhada. Her an için FETÖ’cü olabilme kaygısı var insanımızda, bu yafta var. Bu milletin hasta olmaması sizce mümkün mü arkadaşlar? Nasıl birçok ilaç bulunamadığı için hastalar daha da hasta oluyorsa siz de çare değilsiniz, çözümsüzlük oluyorsunuz, reçeteniz zarar veriyor, halkı daha da hasta ediyor ama siz hastaneden çok hapishane yaptınız, hapishane açtınız. 5,6 milyar liralık hapishane bütçeniz var 2020 yılına ait; EYT’lilere verseniz, bin liraya razılar. Genel sağlık sigortası yatıramayan binlerce insanımız, milyonlarca insanımız var.