• Kemal Kılıçdaroğlu: Otoriter rejimlere karşı dünyanın bütün demokratları birleşmelidir

  DİSK 16. Genel Kurulu, İstanbul Haliç Kongre Merkezinde başladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel kurulda bir konuşma gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu konuşmasında “Otoriter rejimlere karşı dünyadaki bütün demokratlar birleşmelidir” ifadesini kullandı.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmanın satırbaşları:

  “Türkiye freni patlamış bir kamyon gibi yokuş aşağı gidiyor. Hepimiz bu kamyonun içindeyiz. İnsanın inancına, kimliğine ve yaşam tarzına saygı duymalıyız.

  İnsanın inancına, kimliğine ve yaşam tarzına saygı duymalıyız. 82 milyondan herhangi bir kişi bu 3 nedenden ötürü ötekileştirilirse buna isyan etmeliyiz. Bu yapılmadığı için ayrıştık, bölüştük. Bunun çıkış yolu demokrasidir.

  OTORİTER REJİMLER’E KARŞI BİRLEŞİLMELİ

  Marx “dünyanın bütün işçileri birleşin” diyordu, şimdi otoriter rejimlerin güç kazandığı bir ortamda yeni bir söylemle yola çıkmak zorundayız. “Dünyanın bütün demokratları birleşin” demeliyiz.

  Türkiye’de 4 ayaklı bir strateji izlemeliyiz:

  1. Demokrasi: Üçüncü sınıf demokrasiyi reddetmeliyiz. Uygar ülkelerin demokrasi standartları bizde de olmalı. Baskıcı bir yönetime karşı çıkmanın yolu demokrasiye sahip çıkmaktır. sorunları aşmanın birinci ayağı demokrasi.
  2. Üreten Türkiye: Bugün Türkiye üretimden koparılan bir ülkedir. Tarımda güçlü olması gereken Türkiye bütün tarım ürünlerini ithal eder bir hale gelmiştir. İşsizliğin bu noktaya gelmesinin nedeni Türkiye’nin üretim sürecinden koparılmasıdır.
  3. Güçlü sosyal devlet: Hiç kimsenin açta açıkta kalmadığı, işsizlik yüzünden kimsenin kendini yakmadığı bir Türkiye’yi güçlü bir sosyal devlet kurarak inşa edebilirsiniz.
  4. Sürdürülebilirlik: Bütün bu söylediklerimi sürdürmemiz gerekiyor.

  DÜNYA’DA BÖYLE BİR REFORM YOK

  2008’de sosyal güvenlik yasası reform diye toplumun önüne kondu. Bazı sendikalar karşı çıktı, bazıları destekledi. Niçin EYT’liler var? Kaç işçi, kaç sendikacı bunun farkında? Kişi prim ödeme gün sayısı dolunca işi bırakıyor. Çünkü çalışıp yaşı doldursa alacağı emekli aylığı düşecek. Siz böyle bir reform dünyada gördünüz mü? 

  Ahlaklı insanlar devleti yönetir. İşi bilen insanlar ülkeyi yönetir. Siz bu ülkede ayakkabı kutusunda rüşvet alan adamı başka ülkeye büyükelçi olarak gönderiyorsanız orada sorun var demektir.”