• Kemal Kılıçdaroğlu: CHP’li olmak bir ayrıcalıktır, ülkeye ve dünyaya karşı sorumluluk taşımaktır

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara İl Kongresinde konuştu. Kılıçdaroğlu konuşmasında “Eğer geçmişin bize bıraktığı mirası gelecek kuşaklara aktaracaksak sadece geçmişi değil, geleceği de inşa etmek üzerinde hep birlikte düşünmeliyiz” dedi.

  CHP Ankara İl Kongresi Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde başladı. Kongrede mevcut il başkanı Rıfkı Güvener aday olmadı. Parti Meclisi Üyesi Ali Hikmet Akıllı ve eski Gençlik Kolları Başkanı Ayhan Yalçınkaya, CHP Ankara İl Başkanlığı için yarışacak.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara İl Kongresinde bir konuşma gerçekleştirdi.

  Konuşmanın satır başları:

  “Çok sık kullandığımız bir deyim vardır. Cumhuriyet Halk Partisi, milli mücadeleden ve mücadelenin özünden doğan ve bugünlere gelen görkemli bir tarihi olan bir siyasal partidir. CHP’li olmak bir ayrıcalıktır. CHP’li olmak ülkeye ve dünyaya karşı sorumluluk taşımaktır.

  Eğer geçmişin bize bıraktığı mirası gelecek kuşaklara aktaracaksak sadece geçmişi değil, geleceği de inşa etmek üzerinde hep birlikte düşünmeliyiz.

  Ben bütün CHP’li kardeşlerime şunu söylemek isterim, nereye giderseniz gidin, nerede oturursanız oturun, sorunlardan söz ettiğinizde çözümünden de söz edeceksiniz.

  Şu eleştiriyi hep yaparlar, “Efendim CHP hep eleştirir hiç çözüm söylemez” Hayır söylüyorum, nerede bir sorun varsa o sorunun en sağlıklı, en tutarlı çözüm adresi CHP’dir

  7 MİLYON İŞŞİZ VAR

  Şunu unutmayın Türkiye’nin beş temel sorunu vardır: Demokrasi, eğitim, dış politika, toplumsal barış ve ekonomi.

  Cumhuriyet tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşıyoruz. 7 milyona yakın işsizsimiz var. On binlerce üniversite mezunu işsiz. Hangi stratejiyle bu sorunları çözebiliriz?

  Demokrasisi gelişmemiş olan bir ülke hiç büyümemiştir. Demokrasi sürekli gelişen bir kavramdır. Demokrasi aynı zamanda tüm yetkilerin bir kişiyer verilmemesidir. Çanakkale destanını düşünün. 7 düven geçemedi. Her karış toprağında şehit kanı var. Aynı 7 düven Çanakkale’yi geçemedi İstanbul’u hiçbir şey yapmadan işgal etti. Bu hep tek adam rejimi yüzünden. Ne yaptı padişah imza attı. Geldi İstanbul’un işgaline verdi. Demokrasiler de aynı zamanda , kadın eşitliği vardır.

  DEMOKRASİ ASKIYA ALINDI

  Demek ki demokraside güçler dengesi vardır. Daha güçlü demokrasilerde medya da dördüncü güç olarak ortaya çıkar. Demokrasi, hiç kimsenin vazgeçmeyeceği bir kavramdır. Türkiye’de demokrasinin büyük ölçüde alındığını görüyoruz. Ne olursa olsun bizim gibi düşünmeyen insanlar için de demokrasiyi getireceğiz. Türkiye’nin üretmesi lazım, üreteceğiz. Bir ülke üretirse güçlü olur. Bir ülke üretirse dünyada saygınlığı artar. Üretim demek sadece fabrikada, tarlada üretmek demek değildir. Üretmek, hayatın her alanında üretmektir. Üniversitede bilgi üreteceksiniz. İnsanlar kainatı sorgulayacaklar.

  İşsizlik sorunumuz var. Ne diyorlar, “Her işveren bir işsizi işe alırsa işsizliği çözermişiz. Bir akıl tutulması yaşıyoruz. Yok böyle bir şey. İşsizliğin önlenmesinin yolu üretmekten geçiyor.

  Bilimde, edebiyatta sinemada, hayatın her alanında üretirseniz Türkiye’yi güçlü kılarsınız. Hiçbir CHP’li kardeşim unutmasın, bir ülkenin dünyada saygınlığını belirleyen iki şey vardır. Bir silahlı kuvvetledir, iki yumuşak güç dediğimiz sanattan kültürden kaynaklıdır.

  ÜRETECEĞİZ VE HAKÇA BÖLÜŞECEĞİZ

  İşsizliği önlemek için fabrikaları satmayacaksınız fabrikalar kuracaksınız. Yurt genelinde dengeli kuracaksınız. Neden istihdam alanını yaratmıyorsun? 17 yıl oy verdiniz geldi sizin fabrikalarınızı sattı. Demek ki sizin de sorgulama zamanınız geldi. Biz her yerde fabrika kuracağız. İşsizlik belasını çözeceğiz.

  Toplumsal barışı dinamitleyen temel şeylerden biri işsizliktir. Bu sorunların tamamı çözülebilir, işsizlik sorunu da çözülebilir. Politikalarınızı istihdam üzerinde inşa ederseniz bütün bunlar çözülebilir.

  Kısa dönemli değil, uzun dönemli kararlı politikalarla etmek gerekiyor. Üreteceğiz ve hakça bölüşeceğiz. Güçlü bir sosyal devlet olacağız. Hiç kimsenin aç ve açıkta kalmadığı bir sosyal devleti inşa etmek zorundayız.

  TÜRKİYE İKİYE BÖLÜNMÜŞ DURUMDA

  Bugün EYT’liler var. Prim ödeme gün sayısı dolunca işi olsa dahi işinden ayrılmak zorunda çünkü emeklilği doluncaya kadar çalışsa yani yaşı da doldursa daha fazla prim ödeyecek daha uzun süre çalışacak, kadere bakın daha az emekli maaşı alacak.

  8 milyon 647 bin 283 kişinin aylık geliri 673 liranın altında. Aylık geliri 2 bin liranın altında olan emekli sayısı ise 6 milyon 850 bin 513. Asgari ücretin yarısı ve onun altında gelir elde eden kişi sayısı ise 2 milyon 136 bin.

  Türkiye ikiye ayrılmış vaziyette bir halkın Türkiyesi var bir sarayın Türkiyesi var. Biz saray sosyetesine yol verip, halkın yanında olan bir parti olacağız.

  Dedik ki Ortadoğu bataklığında sizin ne işiniz var? Komşularla huzur içinde yaşamak varken, Mısır ile kavga ediyor, Hindistan ile kavga ediyor. Koskoca bir bakanlığını bitirdi. Kimse ses çıkaramıyor. Ne oldu Suriye meselesi? 3 milyon 600 bin Suriyeli Türkiye’yi geldi. 24 saatte Emevi camiine gideceklerdi, Süleymanşah’ın Türbesi’ni kaçırdılar. Bir de bununla övündüler. Ne oldu haine güvenilir mi? Emevi Camii’ne kim gitti, Putin gitti. Suriyelileriçin 40 milyar dolar para harcadılar. Ne oldu İdlib’de sıkışıp kaldılar. Yahu arkadaş sen dilini niye tutamıyorsun?