• AK Parti’den “demokrasi ittifakı çağrısı”na tepki

  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın, “demokrasi ittifakı çağrısına” ilişkin, “Sayın Kılıçdaroğlu ya genel başkanlığı ‘İttifak açık olsun’ diyen partiye, vekillerinin sık sık ziyaret ettiği Demirtaş’a bıraksın, eğer ‘Koltuğu bırakmam’ diyorsa da onlar da yaygın bir başkanlık sistemi var, eş başkanlık sistemi var, Demirtaş’ı eş başkan ilan etsinler” dedi.

  MEHTAP GÖKDEMİR
  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Turan, TBMM’de basın mensuplarıyla yaptığı sohbette Pervin Buldan’ın “demokrasi ittifakı” konusundaki açıklamalarının hatırlatılması üzerine şöyle dedi:

  “İttifak kurabilirsiniz, ortak bir aday destekleyebilirsiniz. Ancak gizli ve örtülü ittifaklarla seçmeni aldatmanın demokrasilerde yeri olamaz, olmamalı. Defalarca ittifak var dedik. İnkar ettiler. Hatta hakaret ettiler. Milliyetçi, muhafazakar ve ulusalcı seçmeni kaybetmemek için Kandille arasına mesafe koyamayan HDP’yle gizli ve örtülü ittifak yaparsan, gün gelir ‘malumun ilanı’nı ister senden! ’HDP ile ittifak yok’ diyenler seçmeni aldatmanın bedelini ödemeyecek mi? ‘İttifak yok’ diyenler erdemli bir şekilde hareket ederek istifa etmeyi düşünüyorlar mı? ‪’HDP ile ittifak yok’ diyenler, bir açıklama yapma sorumluluğu göstermeyecek mi?

  R;GELDİKLERİ YER HDP’NİN CHP’Sİ”

  Kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıkları da açıklasınlar. HDP’li Buldan ‘Çekingenliği üzerinizden atın! İttifakı gizlemeyelim…’ diyor. ‘Beraber iyi salladık’la başlayan flört, maşallah çok yol almış! Biz deyince inanmayan CHP’liler neredeler? Herkes için CHP’yiz diyorlardı. Geldikleri yer HDP’nin CHP’si. Bu açıklamadan sonra CHP’lilerin bırakın Atatürk’ün partisi oldukları iddialarını, Baykal’ın bıraktığı parti oldukları iddialarının dahi kalmadığını düşünüyoruz.

  “HDP’LİLEŞEN BİR CHP HERKESİN GÖRDÜĞÜ BİR GERÇEK”

  Söylem olarak baktığımız da HDP’lileşen bir CHP herkesin gördüğü bir gerçek. Sayın Kılıçdaroğlu’nun yaşı 71. Mart sonu kongre var. Sayın Kılıçdaroğlu ya genel başkanlığı ittifak açık olsun diyen partiye, vekillerinin sık sık ziyaret ettiği Demirtaş’a bıraksın, eğer koltuğu bırakmam diyorsa da onlar da yaygın bir başkanlık sistemi var, eş başkanlık sistemi var, Demirtaş’ı eş başkan ilan etsinler.

  “KILIÇDAROĞLU’NUN YERİNE DEMİRTAŞ GENEL BAŞKAN ADAYI OLSUN”

  Madem 90 yıllık partiyi adeta HDP’ye teslim ettiler. Mart sonundaki CHP kongresinde Kılıçdaroğlu’nun yerine Demirtaş, genel başkan adayı olsun. Madem bu kadar şeffaf olmaya adaylar, gelin bu işi adını tüzük önünde koyun, kongre önünde koyun, eş başkanlık sistemini CHP’ye getirin, Demirtaş ile Kılıçdaroğlu beraber partiyi yönetsinler.”

  Osman Kavala hakkındaki soruya da Turan, şu yanıtı verdi:

  “Sonuçta beğensek de beğenmesek de mahkemelerin verdiği kararlar var, bu kararlar sistem içerisinde saygı duymayı zorunlu kılan kararlar. Ama ben bir hukukçu olarak müebbet ile yargılanan bir dosyanın üstelik tutuklu olan bir dosyanın bir anda beraatla karara bağlanmasını çok garip bulduğumu söylemek isterim.”