• CHP’li Özgür Özel: Belediye başkanımıza yapılan itibar suikastidir

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Yalova Belediye Başkanı’nın görevden uzaklaştırılmasına ilişkin, “Burada yapılan itibar suikasti büyük bir haksızlıktır. Belediye başkanımıza yapılan itibar suikastidir, kınıyoruz” diyerek tepki gösterdi.

  MEHTAP GÖKDEMİR
  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  “YARGIYA TALİMAT NİTELİĞİNDE”

  Özel, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şöyle dedi:
  “Gerçekler bu kadar açıkken bugünkü bu görevden alma dünkü grup toplantısında yargıya talimat niteliğinde veya İçişleri Bakanlığına doğrudan talimat niteliğinde ve bir partinin genel başkanını mahcup etmemeye yönelik keyfi bir uygulama olarak değerlendiriyoruz.

  “KEYFİ BİR UYGULAMA”

  Yalova’yı seçimle alamayanların Yalova’yı İçişleri Bakanlığının idari vesayet yetkisini istismar ederek CHP’den almaya çalıştığı bir süreçle karşı karşıyayız.

  Bir kez daha millet önünde meydan okuyoruz, yolsuzluğu yapan da gizleyen de bilip de hukuku değil kendince bir iç hukuku uygulayarak istifa ettirtip örtbas eden de aynı niteliktedir. CHP’nin yolsuzlukla alakası olmaz.”

  “PARTİMİZE ALGI OPERASYONU”

  “Partimize algı operasyonu” ifadesini kullanan Özel, “Burada yapılan itibar suikasti büyük bir haksızlıktır. Belediye başkanımıza yapılan itibar suikastidir, kınıyoruz” diyerek tepki gösterdi.

  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da,  “Algı operasyonu, benzer ithamları çok şık bulmadığımı ifade etmek istiyorum. Bu Belediye Kanunun verdiği bir yetkidir, bu yetki algı operasyonuyla açıklanamaz” diye konuştu

  TORUN’DAN AÇIKLAMA: SARAY HALKIN OYUNU YOK SAYMAKTADIR

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da yazılı basın açıklaması yaptı.

  Torun, yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

  “Yalova Belediye Başkanı Sayın Vefa Salman’ın görevden alınması bir saray operasyonudur. Sarayın kendi belediye başkanlarını bile kimi zaman korkutarak, kimi zaman tehdit ederek, ağlatarak  görevden aldığını hatırlayalım.  Saray tüm iktidarı ve tüm yetkiyi tek elde toplamak için milli iradeyi ve halkın oyunu yok saymaktadır. 

  Bir yandan muhalefet belediyelerine kayyum atıyorlar, diğer yandan belediyelere icra göndererek devletin bütün kaynaklarını onlara kapatarak, tehdit ederek bir şekilde başkanların AKP’ye geçmesi için uğraşıyorlar. Yetmezse  uyduruk sebeplerle görevden almaya başladılar. Görevdeki başkanlarımızın tüm yetkilerini tuhaf düzenleme ile elinden almak istiyorlar. Bunlar tek elden saraydan yönetilen beyhude çabalardır ve hukukla bir ilgisi bulunmamaktadır.

  Saray, seçimle kazanamadığını tehditle almaya çalışıyor. Milli irade ile gerçekleştiremediğini hukuk dışı güç kullanarak elde etmeye çalışıyor. Vatandaşımız her şeyin farkında. 31 Mart’tan ders almamışlar ki yine illegal yollarla ve demokrasi dışı uygulamalarla belediyelerin üzerine ciddi bir baskı uyguluyorlar. Yalova Belediye başkanımız Vefa Salman’ı sandıkta
  yıkamadıkları için şimdi hileyle devirmeye çalışıyorlar. Vefa başkan ve başkan yardımcımız mahkeme kararı olmadan görevden alınamaz. Bu hukuksuz kararı tanımıyoruz ve yok hükmünde ilan ediyoruz.”

  CHP HEYETİ YALOVA’YA GİDİYOR

  ANKA, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın görevden uzaklaştırılmasına ilişkin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla CHP heyetinin yarın Yalavo’ya giderek, protesto eylemi gerçekleştireceğini aktardı.