• 33 askerin şehit olduğu İdlib’de dakika dakika neler yaşandı?

  Suriye’nin İdlib kenti kırsalında düzenlenen hava saldırısı sonucunda 33 asker oldu. İki ülkeyi savaşın eşiğine getiren saldırı sonrası dünyanın gözü İdlib’e çevrildi.

  euronews’in haberine göre; akşam saatlerinden şu ana kadar yaşanan gelişmeler şöyle:

  Türk askeri konvoyuna düzenlenen hava saldırısı sonrası büyük bir kalabalık Reyhanlı devlet hastanesi çevresinde toplanmaya başladı.

  HATAY VALİSİ ÖNCE 9 ŞEHİT OLDUĞUNU DUYURDU

  Hatay Valisi Rahmi Doğan önce 9, kısa süre sonra 22 olarak açıkladığı hayatını kaybeden asker sayısını ilerleyen saatlerde 33 olarak duyurdu.

  İLETİŞİM BAŞKANI FAHRETTİN ALTUN SURİYE ORDU MENSUPLARININ ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ DUYURDU

  İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Suriye rejimine ait hedeflerin vurulduğunu ve askeri teçhizatların yok edildiğini, Suriye ordu mensuplarının öldürüldüğünü açıkladı.

  MUHALEFET VE MHP OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

  ve MHP olağanüstü toplantı gerçekleştirdi.

  REUTERS HATAY VALİSİNİN AÇIKLAMASINININ TERSİNE ŞEHİT SAYISINI 34 OLARAK AÇIKLADI

  Reuters, İnsan Hakları Gözlemevi’ne dayandırdığı haberinde 34 Türk askerinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

  ABDULLAH GÜL’DEN AÇIKLAMA

  Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül‘den “Hepimizin gözü yaşlı, acımız çok büyük. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.” açıklaması geldi.

  AMERİKALI SENATÖR’DEN UÇUŞA YASAK BÖLGE İLAN EDİLMESİ ÇAĞRISI

  Amerikalı Senatör Lindsey Graham ile Marco Rubio saldırıyı kınarken, Suriye’nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge istedi.

  ABD’NİN NATO BÜYÜKELÇİSİ’NDEN AÇIKLAMA

  ABD’nin NATO Daimi Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, saldırı sonrası açıklamasında bunun farklı bir durum olduğunu belirterek “Türkler kimin güvenilir ortak olduğunu görmeli” dedi.

  CHP’Lİ TBMM’Yİ KAPALI OTURUMA ÇAĞIRDI

  CHP sözcüsü Faik Öztrak, İdlib’de yaşananları görüşmek üzere TBMM’yi kapalı oturuma çağırdı.

  NATO’DAN SALDIRILARA SON VERİLMESİ ÇAĞRISI YAPILDI

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye’de Şam hükümeti ve ’nın İdlib’e yönelik saldırılarını kınadı. Stoltenberg, saldırılara son verilmesi çağrısında bulundu.

  TÜRKİYE SIĞINMACILARA AVRUPA’YA GEÇİŞLERİ İÇİN KAPILARI AÇTI

  Reuters’ın üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıların kara veya deniz yoluyla Avrupa’ya geçişlerini önlememe kararı aldığını yazdı.

  CUMHURBAŞKANI ACİL GÜVENLİK ZİRVESİNDE

  İdlib’deki saldırı sonrası Cumhurbaşkanlığı’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ‘ın başkanlığında acil olarak düzenlenen güvenlik zirvesi sona erdi. Zirve yaklaşık 6 saat sürdü. Toplantı sonrası açıklama yapılmadı.

  DEVLET BAHÇELİ’DEN AÇIKLAMA

  İdlib’de Türk askerine yapılan hava saldırısı sonrası Başkanlık Divanı üyeleriyle parti genel merkezinde toplantı yapan MHP Genel Başkanı , “Düşman görüldüğü yerde ezilmelidir. İdlib’e kara ve hava operasyonu süratle icra edilmelidir.” açıklamasını yaptı.

  ABD’DEN DESTEK AÇIKLAMASI

  Amerika Birleşik Devletleri’nden Suriye’de Türk askerlerine yönelik hava saldırısının ardından destek açıklaması geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı, İdlib’de Türk askerine yönelik düzenlenen saldırıyı kınayarak, “NATO müttefiki Türkiye’nin yanındayız ve Esad rejimi, Rusya ve İran destekli güçlerini bu alçak saldırılara derhal son vermeye çağırıyoruz.” açıklamasını yaptı.

  , ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜ

  İyi Parti lideri Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğünü açıkladı. Partisinin kurmaylarıyla toplantı yapacağını söyledi.

  HULUSİ AKAR VE KOMUTANLAR GÜVENLİK SINIRINDA

  Güvenlik Zirvesi sonrası Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve komutanlar Suriye sınırına gitti.

  CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY’DAN AÇIKLAMA

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Terör devletinin başı Esed, bu alçakça saldırıların bedelini ağır ödeyecek” açıklamasında bulundu.