• Atilla Yeşilada: Kriz 1 yıl sürerse açlık ve sefaletle karşı karşıya kalacağız

  Koronavirüs salgınında ülkeleri bekleyen en kötü “” ne? İnsanlığın aynı gemide olduğunu anladığını söyleyen ekonomist Atilla Yeşilada, krizin üstesinden gelinmesi için ülkelerin koordineli çözümler üretmesi gerektiğini ifade etti. Yeşilada, “Bu kriz 1 yıl sürerse ,mali krize dönüşmese bile akıl almaz bir açlık ve sefaletle karşı karşıya kalacağız” dedi.

  Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’a konuşan Yeşilada, pandeminin sonu alınmadığı takdirde Türkiye ekonomisinde hasar yaratacağını belirtti. Yeşilada, ” Her şeyden önce Türkiye İtalya gibi bir tarafa gidiyorsa Türkiye’nin bunu karşılayacak bir sağlık altyapısı yok. Avrupa’da bin kişiye bir doktor, hemşire düşen ülkeyiz. Halkımızın hastaneye gitme geleneği yok. Bu açıdan kaldıramayız. İkincisi bütçe açısından da kaldıramayız. Ekonomi durdu diyelim. Bunu telafi etmek için 20 civarında paket açıklamamız gerekir. Bu başlangıç olur. Avrupa gibi olursak daha büyük paketler açıklamamız gerekecek. O kaynak da bizde yok. Dışarıdan da borçlanamazsınız. Dünya piyasaları da açılsın ki bizde borçlanalım. Kimse borç vermek istemez” dedi.

  “BİZ BARUTUMUZU GEÇEN SENE HARCADIK”

  “Biz barutumuzu geçen sene harcadık” diyen Yeşilada “Çaresi var mı?” sorusuna, “. Var elbette. Merkez Bankası kanunu değişecek. Para basacak. Ekonomide çöküşü, işsizliği önlemek için finansal istikrarsızlığı göze alacak. Bir şekilde merkeze para basma yetkisi verilecek, bunlar kamu bankalarına aktarılacak, onlar da ihtiyacı olanlara dağıtılacak” şeklinde yanıt verdi.
  Piyasalara likidite sağlanmasının doğru olduğunu ifade eden Yeşilada, önemli olanın bu likiditenin ihtiyacı olanlara sağlanması olduğunu dile getirdi. İşsizliğe önlem için işsizlik fonunun devreye sokulması gerektiğinin altını çizen Yeşilada, “İşsizlik fonunda para var mı?” sorusuna ise “Para yok. Para basarak yapacağız. Merkez para basacak” yanıtını verdi.

  “KARA BİR İNAT UĞRUNA HER ŞEY HARCANDI”

  Merkez Bankası’nda battaniyenin de altında para kalmadığını ifade eden Yeşilada, “Hükümetler illa biz büyüyeceğiz diye cebindeki bütün parayı harcamamalı. Gelecekte daha karanlık günlerin olabileceğini göz önünde bulundurmalı. Biz öyle bir şey yapmadık. Kara bir inat uğruna, ekonomi resesyona girmesin diye her şey harcandı. Bundan sonra alacağınız her karar belli bir risk içeriyor” diye konuştu.

  Ülkelerin merkez bankalarının daha sık toplanmaları ve koordineli çözümler üretmeleri gerektiğinin altını çizen Yeşilada, sözlerine şöyle devam etti:

  “İNSANLIK AYNI GEMİDE OLDUĞUNU ANLADI”

  “İnsanlık aynı gemide olduğunu ve geminin bir kamarasında yangın çıktığında bütün geminin battığını anladı. Dünya merkez bankaları çok daha sık toplanmalı. Koordineli çözümler üretmeli. Bu kriz 1 yıl sürerse mali krize dönüşmese bile dünyanın her tarafında akıl almaz bir açlık ve sefaletle karşı karşıya kalacağız. Bundan çıkmak hiç kolay olmayacak. O yüzden değişim olacak ama ilk önce lider sınıfının değişmesi gerekecek. İlk önce demokratik taleplere cevap veren, halkını dinleyerek karar alan, muhalefete, sivil toplum kuruluşlarına danışarak karar alan liderler başa gelsin ki; halktan gelen talepler siyaset sahnesinde cevap bulabilsin. Önce o değişimi göreceğiz. Ondan sonra ancak ekonomik sistemin nasıl yeniden toparlanacağını düşünebiliriz.”

  <>