• Uğur Gürses: Açıklanan pakette işini kaybedenler çok fazla düşünülmemiş

  Hükümetin açıkladığı koronavirüse karşı ekonomik önlem paketini değerlendiren ekonomist Uğur Gürses, “İşini kaybeden insanların geleceğe bakışını güvenceye alacak çok fazla bir payanda olduğunu görmüyorum” dedi.

  Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’a konuşan Gürses, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs salgınına karşı açıkladığı ekonomik destek paketini değerlendirdi. Salgından dolayı işini kaybeden insanlara sadece geçici bir süreliğine kısa çalışma desteği verildiğine dikkati çeken Gürses, “Sorun şurada. Bu salgından dolayı işini kaybeden insanlar var. Kimler bunlar? Hangi sektörler olduğunu biliyoruz. Kafeler, restoranlar kapatılmamış olsa bile kendi kendilerini kapattığını biliyoruz. Kahvehaneler, sinemalar tiyatrolar var. Burada çalışan insanlara sadece geçici, kısa çalışma desteği var. İşten atılmasınlar diye kısa çalışmadan dolayı çalışanlara ödeme yapılabiliyor. Bu da belli bir süreyle yapılabiliyor. Ona biraz pencere açıldığını düşünüyorum. Ama burada hala belirsizlikler var. İşini kaybeden insanların geleceğe bakışını güvenceye alacak çok fazla bir payanda olduğunu görmüyorum” dedi.

  “HİZMET SEKTÖRÜNDE ÇALIŞANLAR PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI”

  “Birçok kapanan, kapatılan sektörlerin önemli bir kısmı ücretsiz izne çıkarıldı. Buraya adresleyen bir söz yok.” diyen Gürses, hizmet sektöründe çalışanların pamuk ipliğine bağlı olduğunu vurguladı. Turizm sektöründe mevsimlik olarak çalışan işçilere dikkati çeken Gürses, “ Otellerde mevsimlik çalışanlar muhtemelen tekrar işe çağırılmayacaklar. Kayıt dışı çalışmanın da sancılarını bu dönemde görüyor olacağız. Turizm sektöründe sezon başlarken işe alınıyorlar, sezon bitince işlerine son veriliyor. Muhtemelen o kesimlerdeki insanlar işe çağrılmadıkları için gelir kayıpları devam edecek. Bunların kısa çalışma ödeneğinden gelir almaları da mümkün değil” ifadelerini kullandı.

  ABD’de insanlara 1000’er dolarlık çek verilmeye başlanacağını, Türkiye’de de benzer bir uygulamanın yapılabileceğini vurgulayan Gürses, bunun hizmet sektöründe çalışanlara büyük bir destek olacağını söyledi.

  “TÜRKİYE’NİN KAYNAK SORUNU VAR”

  Bu koşullarda bankaların çok fazla kredi vermeye istekli olacağını düşünmediğini belirten Gürses, Türkiye’nin kaynak sorununun olduğunu, bunun da dövizdeki yetersizlikten kaynaklandığını ifade etti. Gürses, “Merkez Bankası’ndan alınan ihtiyat akçesi gibi paraların bir şekilde belki çalışanlara dağıtılması iyi olabilirdi. İşini kaybedenlere verilebilirdi. Kapanan şirketlere, ‘Bir süre destek veriyoruz’ deyip nakit ödeme yapılabilirdi. Onlarda doğrudan çalışanlara gidecekti. Bir şekilde bir yastık yapılabilirdi” şeklinde konuştu.

  “RAKAMLAR YALAN SÖYLEMEZ AMA RAKAMLARA YALAN SÖYLETİLEBİLİR”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında ayrıldı” şeklindeki sözlerini değerlendiren Gürses, “Cumhurbaşkanı’nın verdiği o borsa sıralamasında 28 Şubat baz alınmıştı. 28 Şubat borsanın baya bir düştüğü bir tarih. 26 Şubat ise borsa endeksinde 10 bin daha yukarıda. Dolayısıyla ölçüm açısından ölçeği nereye koyarsanız istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Rakamlar yalan söylemez ama rakamlara yalan söyletilebiliyor” dedi.

  Gürses, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

  “Bütün ülkelerde hane halkı tüketimi çöktüğü, harcamalar azaldığı için ekonomik yavaşlama, durgunluk kısa vadeli de olsa yaşanacak. Almanya gibi ülkeler bir gün bizim başımıza kötü bir şey gelir diye bütçelerini fazla tuttular. O gün geldiği zaman da çok rahat bir biçimde parayı harcıyor. Bizim de geçmişte hep uyardığımız şey buydu. Mesela ‘Ne idüğü belirsiz bir kur seviyesi belirleyip buradan neden döviz satıyorsunuz, yarın bu dövizler lazım olmayacak mı?’ dedik. Geldiğimiz yer o dövizlerin lazım olduğu gün. Alınacak önlemler belli. Şu anda siz işini gücünü kaybeden insanların gelir kayıplarını karşılamak zorundasınız. Devlet bunun için var. Bunun için vergi ödüyorsunuz.”

  <>