• AK Parti’li belediyelere “Korona Genelgesi”

  MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  AK Parti’li belediyelere “korona” genelgesi gönderildi. Genelgede, “Umre veya yurtdışından gelip karantinaya alınan vatandaşlarımızın tedbirlere uyması sağlanmalıdır. Belediye başkanlarımız bu anlamdaki ziyaretlerine ara vermelidir” uyarısı yapıldı.

  BELEDİYELERE “KORONAVİRÜS” GENELGESİ

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki imzasıyla belediyelere “koronavirüs” genelgesi gönderildi.

  Genelgede, AK Partili belediyeler olarak yaşanan bu salgınla mücadele edebilmek için birtakım önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekildi.

  BELEDİYELERİN ALMASI GEREKEN ZORUNLU TEDBİRLER ANLATILDI

  Belediyelerin alması gereken zorunlu tedbirlere işaret edilen genelgede, gerekli dikkatin gösterilmesi, bu konuda belediyelerin topluma rehberlik etmeleri istendi.

  “YAKIN TEMAS ORTAMI OLUŞTURAN ORGANİZASYON İPTAL EDİLMELİ”

  Genelgede yer alan tedbirler şöyle:

  “İnsanlara yakın temas ortamı oluşturan her türlü organizasyon iptal edilmelidir.

  Açılış programları, toplantılar, davetler, kutlamalar vb. tüm organizasyonlar ertelenmelidir.

  “CENAZE VE DÜĞÜN GİBİ ORGANİZASYONLARINA BELEDİYE TARAFINDAN KAPALI ORTAM SAĞLAYAN ÇADIR HİZMETİNE ARA VERİLMELİDİR”

  Kalabalık oluşmasına imkân sunan cenaze ve düğün gibi organizasyonlarına belediye tarafından kapalı ortam sağlayan çadır hizmetine ara verilmelidir. Vatandaşlar bu konuda bilinçlendirilmelidir.

  UMRE VE KARANTİNA UYARISI

  tarafından alınan karantina tedbirlerine riayet edilmesine katkı sağlanmalıdır. Umre veya yurtdışından gelip karantinaya alınan vatandaşlarımızın tedbirlere uyması sağlanmalıdır. Bu konudaki ihmaller salgının yayılma hızını artıracak ve yeni birçok insanın enfekte olmasına yol açabilecektir. Kul hakkı sorumluluğu ile hareket edilmesi gerekmektedir. Belediye Başkanlarımız bu anlamdaki ziyaretlerine ara vermelidir.

  DEZENFEKTE UYARISI

  Pazar yeri, kapalı çarşılar meydanlar, tramvay ve metro istasyonları, otobüs durakları gibi toplu kullanım alanları ile toplu taşıma araçları belirli aralıklarla dezenfekte edilmelidir.

  FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARINA KARŞI ZABITA

  Fahiş fiyat artışlarına karşı zabıta denetimleri artırılmalıdır.

  “SU KESİNTİSİ YAPILMAMALIDIR”

  Su borcu olan vatandaşlar için hijyen tedbirleri kapsamında su kesintisi yapılmamalıdır.

  KİRA BORCU OLANLAR

  Mülkiyeti belediyelere ait olan yerlerin kira alacaklarının tahsilinde esnek davranılmalı, ödeme güçlüğü yaşayan esnafların kira tahsilatları ertelenmelidir.

  “TOPLUMSAL İNFİAL OLUŞTURACAK SÖYLEMLERDEN UZAK DURULMALI”

  Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere; resmi kurumlarımız dışında yapılan hiçbir açıklamaya itibar edilmemelidir. Sağlık Bakanlığı’nın salgınla mücadele için yayınlamış olduğu kurallara belediyelerimizin tanıtım mecralarında yer verilmeli ve vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi için gereken çabalar gösterilmelidir.

  Toplumsal infial oluşturacak ve söylemlerden uzak durulmalıdır.”