• CHP’li Özel’den ‘İnfaz Düzenlemesi’ne ilk yorum: Olumlu katkı sağlayacağız

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, infaz düzenlemesine ilişkin, “Cezaevlerinin kapasite sorunu vardır. Bu konuda yapılacak düzenlemelere olumlu katkı vereceğiz. Bu konuda gelecek teklifi görmemiz üzerinde çalışmamız lazım ama temel yaklaşımımız reddedici değildir, uzun süredir yaptığımız bir çağrının karşılık bulduğunu görüyoruz, üzerinde çalışacağız, ” dedi.

  “BU KONUDA YAPILACAK DÜZENLEMELERE OLUMLU KATKI VERECEĞİZ”

  Türkiye’deki cezaevlerinin kapasite sorunu vardır. Bu konuda yapılacak düzenlemelere olumlu katkı vereceğiz. Bu konuda gelecek teklifi görmemiz, üzerinde çalışmamız lazım, ama temel yaklaşımımız reddedici değildir, uzun süredir yaptığımız bir çağrının karşılık bulduğunu görüyoruz, üzerinde çalışacağız ve olumlu katkı sağlayacağız.

  CHP olarak infaz yasasındaki değişiklik için CHP’ye başvurulduğunda bu uzun tutuklulukları ve her önüne gelenin tutuklandığı istisnai bir tedbir olmaktan genel kaideye dönüşmüş bu durumla ilişkin de bir düzenleme yapılmasını teklif edeceğiz.”

  CUMHURBAŞKANI’NA ÇAĞRIDA BULUNDU

  Özel basın toplantısında koronavirüs konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunarak şöyle dedi:

  “İtalya’nın 10. gününden kötü olduğumuzu kayıt altına almak gerekiyor.
  Cumhurbaşkanına buradan çağrıda bulunuyoruz. Sağlık meslek örgütleriyle ilişkin siyasi temelli tarihsel husumeti ‘korona’ günlerinde bir kenara bırakın. İletişim kurunuz, katkı alınız, görev ve sorumluluk veriniz.”

  “SAĞLIK BAKANI’NIN SUNUMUNDA DA MECLİS YENİ BİR ŞEY NEREDEYSE DUYMADI”

  Sağlık Bakanı’nın dün Genel Kurul’a gelip bilgi vermesini önemsediklerini, desteklediklerini ifade eden Özel, şöyle devam etti:

  “Sayın Sağlık Bakanı’nın sunumunda da Meclis yeni bir şey neredeyse yeni hiçbir şey duymadı. İçerik açısından beklentilere cevap vermemiştir. Buradan Sağlık Bakanı’na bir kez daha mümkün olan en çok yerde mümkün olan en fazla testi yapmamız gerektiğini söylüyoruz.

  “TEST YAPMA KONUSUNDA DAHA BONKÖR OLMALIYIZ”

  Test yapma konusunda daha bonkör daha cesaretli daha girişken daha atılımcı olunması gerektiğini söylüyoruz.”

  “ATAMA BEKLEYEN SAĞLIKÇININ BU KONUDAKİ SESİNİ SAĞLIK BAKANI DUYMALIDIR”

  Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı ekonomik paketi de değerlendiren Özel, şunları söyledi:

  “600 bin tane atama bekleyen sağlıkçının bu konudaki sesini Sağlık Bakanı duymalıdır. Meclis’e gelip sağlıkçılar için alkış yapalım güzel, daha fazlasını da yapın güzel ama Sayın Bakan bilmelidir ki o daha fazlasını yapma konusundaki temenniyi yaptığı Grubu katı grup disiplininde olan ve maalesef kuvvetler ayrılığı ayaklar altına alınarak yürütmenin başındakine doğrudan bağlı olan bir gruptur.

  “TEHDİDİ ALGILAYAMADIKLARI YA DA HAFİFE ALDIKLARINI AÇIKÇA GÖRÜYORUZ”

  Pakete bakınca Recep Tayyip Erdoğan’ın ve değerli damadının koronanın yarattığı tehdidi algılayamadıkları ya da hafife aldıklarını açıkça görüyoruz. Özellikle bunu borsadan hisse almak için bir fırsat olarak nitelendirmeyi tarihsel bir talihsizlik olarak görüyoruz.

  “BİZİM 32 DİŞİ SAĞLAM DAMAT KIKIRDAYARAK GÜLEREK”

  Biz hala daha gelişmiş ülkelerden bahsederken tek dişi kalmış canavar diyelim alkışı alalım, tek dişi kalmış canavarlar kendi halklarını milletlerini canavar gibi korurken bizim 32 dişi sağlam damat kıkırdayarak gülerek 32 dişini göstererek alay ediyor.  Hisse alma zamanı diyor. Tek dişi kalmış canavarın kendi halkına sahip çıktığı zaman da 32 dişi sağlam damat milletle alay ediyorsa bu işte bir sıkıntı var.

  “BEŞLİ ÇETENİN BİR YILLIK ALACAKLARINI ÖTELERSİNİZ”

  Bizim önerimiz parayı nereden bulalım diye düşünüyorsanız, hep söyledik, geçiş garantisi verdiğiniz yolların, yolcu garantisi verdiğiniz hava limanlarının ve tüm devlet garantileriyle semirttiğiniz beşli çetenin bir yıllık alacaklarını ötelersiniz. Bir yanda beş müteahhit. O beş müteahhide sen bir senecik dur bakalım derseniz 83 milyonun yüzünü güldürebilirsiniz