• Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Kimler risk altında? Virüsten nasıl korunacağız?

  MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. ,  koronavirüsteki en riskli grupları açıkladı. Kaya, “Genellikle yaş arttıkça ve kronik hastalıklar diyoruz, sigara içmek gibi ya da kişinin kendi bağışıklık sistemiyle ilgili yetmezlik durumu varsa” derken  “evde kalın” dedi.

  “EN KÖTÜ SENARYOYA GÖRE HER ŞEYİMİZİ HAZIRLIYORUZ”

  Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Akın Kaya, Tarafsız Haber Ajansına konuştu. En riskli grupları ve virüsten korunmanın yollarına işaret eden Kaya, koronavirüse ilişkin yapılan çalışmaları da anlattı.

  “EN KÖTÜ SENARYOYA GÖRE BU ÇALIŞMALARIMIZI YAPIYORUZ”

  “Biz şu anki çalışmamızda en kötü senaryoya göre her şeyimizi hazırlıyoruz” diyerek yaptıkları çalışmaları anlatan Kaya, şöyle devam etti:

  “Ama başlangıçtan beri Türkiye’de süreç çok sıkı takip edildiğinden tabii ki ne kadar ‘dolaşma’ deseniz de ‘yurt dışına çıkma’ deseniz de bu tip çıkışlar oluyor. Sonuç olarak pandemi bir şekilde ülkenize geliyor. Biz en kötü senaryoya göre bu çalışmalarımızı yapıyoruz.

  İTALYA VE GÜNEY KORE ÖRNEĞİ

  Ben şimdiden ‘biz İtalya olmayız’ yok ‘Güney Kore oluruz’ falan gibi hiçbir şeye girmektense biz şu an en ciddi şekilde önlemlerimizi alacağız. Hastanelerimizi hazırlayacağız.

  VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN NE YAPACAĞIZ?

  Ama en önemlisi bu bulaşın yavaşlaması açısından ya da hasta sayısının azalması açısından insanlarımız duracak, birbirleriyle aralarındaki mesafelere dikkat edecek ve evlerinde kalacaklar. Mümkün olduğunca toplumu evinde ve mümkün olduğunca ayrı tutmamız gerekiyor ki bu bulaşma şeyini azaltıp kontrolsüz bir hasta yüküyle hastaneleri yüklemeyelim.

   “BİZLER HASTANELERDE ACİL EYLEM PLANLARI ÇALIŞIYORUZ”

  Bizler hastanelerde acil eylem planları çalışıyoruz. Bu planlar yapılırken hep böyle derecelerine göre gidilir, biz böyle en üst düzeyde ne olabilir, başlangıçta 10 hasta olur, sonra 50 hasta olur, kaç yoğun bakım yatağı gerekir gibi böyle hazırlıklarımızı yapıyoruz.

  “ŞÜPHELİ HASTALARIMIZI AYIRIYORUZ”

  Şüpheli hastalarımızı ayırıyoruz, pozitif çıkanlar varsa ona göre bir plan yapıyoruz, yoğun bakımlıksa ona göre bir plan yapıyoruz. O şekilde ilerliyoruz. Sonra bunlar tersine dönüyor. Kötüleşen yoğun bakıma, iyileşen servise taburcu oluyor gibi.

  Bir şüpheli vaka da pozitif vaka olursa onun temaslılarını bulmaya çalışıyoruz yani dolayısıyla bu şeyler Türkiye’de çok iyi yürütüldüğü için sağlık sistemi epeydir çok ciddi şeyler de bulunduğu için böyle büyük patlamalar daha doğrusu büyük ölümler büyük sayıdaki ölümleri açıkçası ben kendi adıma görmek istemiyorum. Bunu hak etmeyiz çünkü bu kadar yıllardır oluşturduğumuz bir sağlık sistemimiz var.

  “MÜMKÜN OLDUĞUNCA EVDE KALIN”

  Vatandaşlarımızdan halkımızdan sakin olmalarını, sağlık çalışanlarına destek vermelerini, mümkün olduğunca evde kalmalarını şu önümüzdeki 3 haftayı 4 haftayı inşallah güzel bir şekilde geçirmeyi diliyorum.

  EN RİSKLİ YAŞ GRUBU, EN RİSKLİ GRUPLAR KİM?

  Genellikle yaşımız arttıkça ve kronik hastalıklar diyoruz; kronik akciğer hastalığı, kronik kalp yetmezliği, şeker hastalığı, sigara içmek gibi böyle risk faktörleri arttıkça ya da kişinin kendi bağışıklık sistemiyle ilgili yetmezlik durumu varsa bunlar tabii ki tablo yani başlangıçtaki zatürre tablosu ağır seyredebiliyor ve solunum yetmezliği gelişiyor. Solunum yetmezliği geliştiğinde tabi ki destek tedavilerimiz var. Tabiki bunlar ağır seyrettikleri için ölüm oranları yükselebiliyor ama sonuçta ileri yaşta olup da ventilatörden ayırdığımız hastalar da olacak, ayıracağız, bunların hepsi destek tedavisi ve kişinin kendi bağışıklık sistemi kendi sağlık yapısıyla ilgili konular.

  GENÇLER İÇİN TEHLİKE YOK MU?

  ‘Bana bir şey olmaz’ diye ortalıkta böyle babayiğit dolaşılmaz, çünkü o taşıyıcı olur götürür, annesine babasına bulaştırır.

  Elimizde ki hem Çin hem İtalya verileri var. Genç yaşlarda daha hafif seyrettiğine, çocuklarda daha hafif seyrettiğine dair dolayısıyla bu bir şey yaratmasın, biz toplumun her kesimini korumaya çalışıyoruz.

  ASANSÖR MÜ, YÜRÜMEK Mİ?

  Hareketi tavsiye ediyoruz ya mümkün olduğunca asansör kullanma durumu yoksa zaten asansör kullanmasın kimse yürüsün o ayrı bir konu ama onun dışında genel anlamda temaslar kapı kolları, ortak temas edeceğimiz alanlar buraların yine düzenli bir şekilde temizlenmesinde fayda var mümkünse  kullanılmasın, mümkün değilse ona göre önlemler alınsın.

  MARKET ALIŞVERİŞİNDE NE YAPACAĞIZ?

  Hep söylüyoruz kişisel el temizliği onun için gerekirse marketlerin girişinde olabilir millet elini dezenfekte edip market alışverişine başlayabilir. Bunlar zaten toplumun uyacağı kurallar.”