• Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, milletvekillerini yanıtsız bıraktı

  Milletvekillerinin 27. Yasama Dönemi’nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergelerinin yarısı yanıtsız bırakıldı. Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in verdiği rakamlara göre; mevcut yasama döneminde Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergelerinden 5 bin 112’si yanıtsız bırakıldı. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu soru önergelerinin büyük çoğunluğuna yanıt verilmemesini değerlendirdi. 

  AmorsNews’in haberine göre; milletvekilleri, hükümetin görev alanıyla ilgili açık ve belli bir konuda soru önergesiyle Meclis faaliyetleri kapsamındaki “denetim” görevini yerine getirmekte. Milletvekilleri bu kapsamda, neredeyse her gün toplumun ilgilendiren konularda çeşitli soru önergeleri veriyor. Ancak milletvekillerin sorduğu sorular yanıtsız bırakılıyor. Özellikle son birkaç yılda verilen soru önergelerinin yanıtsız bırakıldığı ya da iade edildiği sıklıkla gündeme geliyor.

  “SARAY’DAN YANIT ALINMIYOR”

  Son olarak Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in açıkladığı rakamlara göre; milletvekillerinin son yasama yılı içerisinde vermiş olduğu soru önergelerinin büyük bir bölümünün yanıtsız kaldığı ortaya çıktı. Soru önergelerine yanıt vermemekte ilk sırada Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yer alıyor.

  Bilgiç’in 12 Mart 2020 tarihi itibariyle açıkladığı rakamlara göre; 27. Yasama Dönemi içerisinde Oktay’a yöneltilen 6 bin 35 soru önergesinden sadece 828’i süresi içinde yanıtlandı. Aynı tarih itibariyle verilen 5 bin 112 soru önergesi ise süresi içerisinde yanıtlanmadığı için sadece arşiv kayıtlarına geçti.

  Oktay, verilen soru önergelerinden 2 bin 74’ünü ise süresi geçtikten sonra cevapladı. Ancak bunlardan sadece 368 tanesi Oktay tarafından yanıtlanırken, bin 706’sı da Oktay’a yöneltilmesine rağmen başka bakanlıklara gönderilerek yanıtlandı.

  ‘KOPYALA YAPIŞTIR YANIT ALIYORUZ’

  Daha önceki dönemlerde soru önergeleri bakanlıklar tarafından yanıtsız bırakılıyordu. Bakanlıklardan yanıt alamayan milletvekilleri ise bir süredir Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergelerini veriyordu. Ancak Ocak 2020 itibariyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da soru önergelerini ilgili bakanlığa yönlendirmek yerine, milletvekillerine iade ederek, “ilgili bakanlığa sorun” yanıtı vermeye başladı. Oktay’ın yanıtladığı 828 soru önergesinin neredeyse tamamı “ilgili bakanlığa sorun” şeklinde verilen yanıtlardan oluştu. Söz konusu yanıtların tamamı aynı metinden oluşurken, sadece ilgili bakanlık kısımlarının değiştiği görülüyor. Bu durum da milletvekilleri arasından “kopyala yapıştır yöntemiyle yanıt veriliyor” tartışması başlattı.

  GEÇTİĞİMİZ DÖNEMDE YİNE YANIT ALAMAMIŞLARDI

  Milletvekillerinin hükümetten yanıt alamama durumu geçtiğimiz yasama döneminde de Meclis faaliyetlerinde sıklıkla gündeme gelen bir durumdu. 26. Yasama Dönemi’nde, 30 bin 500 yazılı soru, bin 700 de sözlü soru yöneltildi. Ancak önergelerden sadece 12 bin 964’i yanıtlandı.

  CHP’Lİ TANRIKULU: HÜKÜMET MECLİS’İN DENETİMİNDEN KAÇIYOR

  CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, durumu  “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi denilen ve dünyada eşi benzeri olmayan bir sistem değişikliği yapıldı. Ve parlamento neredeyse devre dışı bırakıldı anayasal değişikliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte. Parlamentonun yürütme üzerindeki denetim yetkisi de oldukça zayıflatıldı.  Soru önergesi parlamenterlerin millet adına yürütme organını denetleyebilecekleri araçlardan bir tanesi, belki de en önemlisidir. Meclis İç Tüzüğünde var olan bu denetim yetkisi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte işlevsiz hale getirilmeye çalışılıyor. Hükümet yanıt vermeyerek Meclis’in denetiminden bir nevi kaçıyor. Dolayısıyla Anayasa’da aykırı olan bu durum aslında sistemin giderek daha fazla otokrasiye doğru kaydığının da göstergesi aynı zamanda” sözleri ile değerlendirdi.

  HDP’Lİ GERGERLİOĞLU: GERÇEKLERİ ÖRTME GİRİŞİMİ

  HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da, “Çok üzücü bir durumdur bu. Çünkü biz milletvekiliyiz. Biz kime sorarız? Biz yürütmeye sorarız yasamanın bir üyesi olarak. Demokrasinin gereğidir bu. Sadece iktidar yoktur ülkede, yasama, yürütme, yargı vardır. üçlü sacayağı üzerinden devlet yükselir. Bize çok başvuru olur, bana çok fazla başvuru gelir. Hepsini özenle inceleyerek ilgili birimlere gönderiyoruz, bakanlıklara da gönderiyorum, oradan da az yanıt alabiliyorum, yüzde 10 gibi bir oranda cevap alabiliyorum. Cumhurbaşkanlığına en çok soru önergesi veren milletvekillerinden bir tanesiyim ama büyük bir duyarsızlıkla karşılaşıyoruz. Çok önemli sorunları soruyoruz. Büyük bir rahatlık, pişkinlik var maalesef. Cevap bile vermek istemiyorlar. Bu en başta demokrasiye aykırı bir durum. Millet bizi boşuna mı seçti? Boşuna mı milletin vekiliyiz. Ben 90 bin kişinin oyuyla seçilmiş bir insanım. 90 bin insanın iradesi ile soru soruyorum. Gayet rahatlar, gayet keyfiler. Cevap gelse bile bazen geçiştirici cevaplar olabiliyor. Önceki dönemlerde vekil değildim ama arkadaşlarımızdan duyuyoruz, hiçbir dönem bu kadar boş vermişlik, bu kadar cevapsızlık olduğu dönemi görmedik. Çok üzücü olarak değerlendiriyorum. Bir de gerçekleri örtme girişimi olarak değerlendiriyorum. Biz milletin sesiyiz. Millet bize soru yöneltiyor, gidip Cumhurbaşkanlığı makamına soru yöneltemiyor. Bize sorunlarını iletip, bizim sormamızı istiyor. Ama gayet rahat bir şekilde böyle bir cevapsızlık politikasını tercih edebiliyorlar” değerlendirmesinde bulundu.