• Bağışıklığı güçlendirecek meyve-sebzeler… Clara Seren Amram anlattı

  Bütün dünyanın ve ülkemizin koronavirüs tehdidi altında olduğu şu günlerde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek her zamankinden çok daha fazla önem kazandı.

  Holistik Sağlıklı Yaşam Danışmanı, Hukukçu, Hümanist ve aynı zamanda Yazar olan kurucusu olduğu Clarita’s Way (Clarita’nın Yolu) ile koronavirüse karşı bağışıklığımızı güçlendirecek sebze ve meyveleri anlattı.

  “SEÇİMİMİZİ DOĞADAN YANA YAPALIM”

  “Vücudumuzun ihtiyacı olan tüm vitaminleri doğa bize cömertçe vermiştir. Yeterki, seçimimizi doğadan yana yapalım, doğal beslenmeyi ilke edinelim“ diyen Amram, sebzelerin faydalarını şöyle hatırlattı:

  “POTASYUM ZENGİNİ SEBZELER KALBİ KORUMAYA YARDIMCIDIR”

  “Vücut ve ruhsal sağlığımız bir bütündür. Kaygı düzeyinin yükseldiği şu günlerde özellikle koyu yapraklı sebzeler, yüksek magnezyum içerikleriyle stresten arınmamıza yardımcı olabilirler. Evde otururken obeziteye geçit vermemek için de sebzelerin tokluk hissi veren ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlayan özelliklerinden yararlanabiliriz. Potasyum zengini sebzeler antioksanlar aracılığıyla kalbimizi korumaya yardımcıdırlar. Beyin sağlığımız için folik asit, direncimizi artıran E vitamini ve C vitamini de bolca bulunur.“

  “DOMATES PROSTAT KANSERİNİ ÖNLEMEYE YARDIMCIDIR”

  Pırasa, turp ve domatesin Clarita’s Way mutfağında ayrı bir yeri olduğunu söyleyen Amran, “Pırasanın hem kalorisi çok düşüktür, hem de lif bakımından çok zengindir. Çok iyi bir arındırıcı ve idrar sökücüdür. Potasyum, kalsiyum, B9 ve K vitaminleri içerir. Turp gibi olmak deyimi kuşkusuz ki, boşuna söylenmemiştir. Çünkü turp içerdiği mineral, vitamin ve liflerle tam bir şifa kaynağıdır. Turp C vitamini deposudur, kalbi korur, bağışıklığı güçlendirir. Kansere karşı korunmaya da destek verir. Domates doğanın en güçlü antioksidanlarından olan C vitaminini ve likopeni bol miktarda içerir. Ayrıca kalp sağlığına faydalıdır. Domates yemek, prostat kanserini önlemeye yardımcıdır, domatesin diğer kanser türleriyle savaşmaya da yararlı olduğu bilinmektedir” dedi.

  Meyvelerin de tıpkı sebzeler gibi şifa verdiğini aktaran Amram, “Her yaştan insanın en sevdiği meyvelerden biri olan muz, antibiyotik ve mantar önleyici özellikleriyle, ishalin tedavi edilmesine, zehirli metallerin vücuttan atılmasına ve içindeki pektin sayesinde ülserle mücadele edilmesine yardımcı olur. Greyfurt, yüksek miktarda C vitamini, kalsiyum, magnezyum, folat ve potasyum içerir; kalp ve damar sertliği için yararlıdır. Çeşitli boğaz ve ağız enfeksiyonlarına ve alerjilerine karşı da etkili bir turunçgildir. Portakal en iyi B9 vitamini, kalsiyum, potasyum ve beta karoten kaynaklarındandır. Mandalina ve kivi güçlü birer antioksidandır, bağışıklığı yani hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır” diye konuştu.