• CHP’den Kanal İstanbul tepkisi: Saray iktidarı hala rant derdinde

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Kanal İstanbul için ilk ihale yapılmasına ilişkin, “Vatandaşlarımız can derdinde, ancak saray iktidarı hala rant derdinde. Trajikomik bir durum değil mi?” diyerek tepkisini dile getirdi. Özkoç, “Evde kaldığımız bugünlerde eğer okumanız gereken bir kitap varsa Atatürk’ün Nutku’dur” dedi.

  “TRAJİKOMİK BİR DURUM DEĞİL Mİ?”

  Özkoç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında özetle şunları söyledi:

  “Türkiye’nin çok önemli bir gündemi var, Kanal İstanbul. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız can derdinde, ancak hala rant derdinde.

  Krizden istifade ederek bu ortamda konuşulmaması düşünüldüğü için midir bilmiyorum kazma vurmaya hazırlanıyorlar.

  Kanal İstanbul için ilk ihaleye bugünlerde çıkıldı, Kanal İstanbul projesi kapsamında taşınacak ve başka yerde yeniden inşa edilecek olan Odabaşı ve Dursunköy köprüleri için ihaleler yapılıyor, trajikomik bir durum değil mi?

  Önceliğimiz bu mudur, Kanal İstanbul mudur?

  İşsiz kalan insanlarımızın bu virüs tehdidinde nasıl yaşayacakları değil midir? Vatandaşlarımızın hayatlarını nasıl idame ettirecekleri değil midir?  Şu anda yeteri kadar test yapılmaması değil midir?

  Bugün için önemli olan gerçekten Kanal İstanbul projesinin başlaması mıdır? Türkiye bunu mu konuşmalıdır?

  SAĞLIK BAKANI’NIN ARDINDAN ÖZKOÇ’TA KİTAP ÖNERDİ

  Evde kaldığımız bugünlerde eğer okumanız gereken bir kitap varsa onun adı bence cumhuriyeti ve cumhuriyetin kurucularının yaşadıklarını çok doğru anlatan Atatürk’ün Nutku’dur. Onu okumanızı gerçekten yürekten tavsiye ederim.”

  “EN SERT ÖNLEMLERİ ALMAKTIR”

  Koronovirüs konusundaki soruya Özkoç, şu yanıtı verdi:

  “Test sayısı çoğaldıkça vaka sayısı çoğalıyor ve ölümler artıyor. Böyle çıplak bir gerçek varken Türkiye’nin birinci gündemi bu hastalığa yakalanmamak için en sert önlemleri almaktır, tıpkı diğer ülkelerin yaptığı gibi, en sert önlemleri almaktır.

  Paramız var mı öğrenmek istiyoruz, İşsizlik Fonu’nda 130 milyar lira paramız var mı öğrenmek istiyoruz. Önceliğiniz Kanal İstanbul değil önceliğiniz Türkiye ve Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan 83 milyon insanımız olmalıdır.”

  İNFAZ DÜZENLEMESİ

  İnfaz düzenlemesine ilişkin soruya Özkoç, “Bize gelen Grup başkanvekillerinin, bakan yardımcılarının, bakanlıkta görev yapanların AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dışında bu görüşmeleri yapıyorlarsa onu bilemeyiz. Recep Tayyip Erdoğan AKP Genel Başkanı bu nereden çıktı diye eğer soruyorsa onu bu kendi partisinin kişilerine soruyordur diye düşünüyorum. Çünkü biz bizim önümüze gelenleri konuşuyoruz. Bu konuda AKP Genel Başkanı’nın kırmızı çizgileri bizim kırmızı çizgimiz noktasına geldiyse bu bizim açımızdan sevindirici olur” yanıtını verdi.