• Koronavirüs ile savaşmak için ne yiyeceğiz, ne içeceğiz? En güvenilir yer neresi? Bilim Kurulu üyesi açıkladı…

  MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  üyesi , koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için, “Sağlıklı ve dengeli beslenin, kaliteli uyuyun, stres yapmayın, temizliğe dikkat edin, hareket edin, bol sıvı tüketin” tavsiyesinde bulundu.

  Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü, Tarafsız Haber Ajansı’na konuştu.  Özlü, salgınla ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.

  NE YİYELİM, NE İÇELİM, GIDA ALIŞVERİŞİNDE NEYE DİKKAT EDELİM, EN GÜVENİLİR YER NERESİ?

  Güneş ışığı virüsü öldürür mü, gıdalarla virüs bulaşır mı, gıdaları alırken neye dikkat edeceğiz, gargara virüse iyi gelir mi, bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız, çay, kahve içelim mi, tansiyon hastaları ne yapsın? İşte, Özlü’nün yanıtları:

  GÜNEŞ IŞIĞI VİRÜSÜ ÖLDÜRÜR MÜ?

  Evet… Güneşte ultraviyole özellikle doğrudan eğer camdan geçen değil de doğrudan güneş ışığıyla maruziyet ultraviyole içeriği nedeniyle virüsü inaktive ediyor. Doğru. Yaz gelince işte bir miktar belki virüsü dış ortamda inaktive olması ultraviyoleye bağlı olabilir.

  “EN GÜVENLİ YER EV”

  Şu anda hiç istemediğimiz bir şey özellikle bu turistik yerlere gidenler oluyormuş, onlar üzüntü verici, bu dönem en güvenli yer ev yani dışarı çıkmamak lazım.

  AÇIKTA SATILAN YİYECEKLERLE İLGİLİ TEHLİKE VAR MI?

  Tabii ki her zaman sadece bu hastalıkla ilgili değil, çünkü bu hastalığın gıdalarla bulaştığına dair hiç veri yok. Gıda konusunda tedirgin olmamızı gerektirecek bir bulaş şimdiye kadar tanımlanmamış. O bakımdan çok endişe etmemek lazım, panik yapmamak lazım.

  “PAKETLENMİŞ YA DA PASTÖRİZE EDİLMİŞ ÜRÜNLERİ KULLANMAK DAHA GÜVENLİDİR”

  Ama açıkta satılan gıdaların temizliğinden hiçbir zaman sadece Covid için değil de emin olamazsınız yani bakteriler, parazitler, mantarlar olabilir onun için paketli ürün almak, standart paketlenmiş ama elle paketlenmiş ürün değil de el değmeden otomatik olarak paketlenmiş steril koşullarda ya da pastörize edilmiş ürünleri kullanmak daha güvenlidir her zaman için.

  GARGARANIN FAYDASI VAR MI?

  Bunlar öne sürülüyor ama bunlarla ilgili Covid’de etkinliğini gösteren bir çalışma yok bazı kimyasallarla ilgili yapılanlar var, onların faydası olduğuna dair belirtiler var, ama her zaman için ağzı, burnu suyla gargara etmek, ve orada bakterilerin kolonize olmasını azalttığı için faydalıdır, ağız ve burun gargarası, yıkaması, su çekilmesi bunlar için tavsiye edilen yöntemler.

  BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN NE YAPALIM?

  Özel bir şey yok, sağlıklı beslenmeye dikkat edin, sağlıklı beslenin yani taze ürünler sebze, meyve, tek yönlü beslenmeyin, protein, karbonhidrat, yağ, bu üç ana besin ögelerini dengeli alın. Normal her zamanki gibi aşırı bir farklı bir beslenmeye gerek yok.

  “KALİTELİ UYUYUN, STRES YAPMAYIN, BOL SIVI TÜKETİN”

  Sağlıklı ve dengeli beslenin, iyi uyuyun, kaliteli uyuyun, yeterince uyuyun, stres yapmayın, temizliğe, hijyene dikkat edin, hareket edin, spor yapın, evin içinde sabah sporları yapın. Bol sıvı tüketin.

  NE İÇELİM, NE İÇMEYELİM?

  Su kadar sıvı başka bir yerden alamazsınız. En iyisi su. Onun dışında bitki çayları, maden suyu içebilirsiniz. Ama şekerli içeceklere, asitli içeceklere gerek yok. Onları hiç tavsiye etmiyoruz.

  KAHVE YA DA ÇAY İÇELİM Mİ? KAHVE ZARARLI MI?

  Kahve, çay içilebilir.

  Çok aşırı içiyorsanız, aşırı içiyorsanız kahvenin aritmi yapıcı veya kalp hızını artırıcı etkileri olabilir, tansiyon üzerinde etkileri olabilir ama çok aşırı tüketiyorsanız olur o.

  Bu konularda çok tavsiyeye gerek yok, kimisi çay içer, hep içiyordur, kimisi kahve içer, hep içiyordur artık ona ‘sen kahve içme’ demenin anlamı yok, yıllardır içiyor bir zararı yok, keyif alıyor ondan…

  YÜKSEK TANSİYON HASTALARI NE YAPSINLAR, İLAÇLARINI DEĞİŞTİRSİNLER Mİ?

  Hayır, hiç ellemesinler aynen devam.

  Kendilerini daha çok korumaları lazım. Evden çıkmamaları lazım. Normal tansiyon ilaçlarına dikkat etmeleri lazım. Diyetine dikkat etmesi lazım, tuzlu yememesi lazım. Yağlı yememesi lazım. Ev içinde hareketsiz kalmamaya dikkat etmesi lazım. Egzersiz yapabilir, ev içi hareketler yapabilir. Onlara dikkat etsinler. İlaçlarını da değiştirmesinler.”