• Eski Başbakan Yardımcısı Şener: başkanlık sistemine geçelim, görürsünüz demişti, o günden bugüne dolar katlanarak artıyor

  Eski Başbakan Yardımcısı ve CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, “Çok büyük bir başarısızlık göstergesi var ortada. Bu nedenle de döviz kontrol edilemiyor. Sayın Erdoğan’ın söylediklerinin aksine eğer bana yetkileri verin, başkanlık sistemine geçelim, dolarla nasıl mücadele ediliyor, görürsünüz demişti. O günden bugüne dolar katlanarak artıyor” dedi.

  MEHTAP GÖKDEMİR / TARAFSIZ HABER AJANSI / ANKARA

  Şener, Tarafsız Haber Ajansına konuştu. Hükümetin “ekonomiyi yönetmeyi beceremediğini” savunan Şener, şöyle dedi:

  Çok büyük bir başarısızlık göstergesi var ortada. Bu nedenle de döviz kontrol edilemiyor. Sürekli başı yukarıda sürekli artma eğilimi gösteriyor.
  Sayın Erdoğan’ın söylediklerinin aksine eğer bana yetkileri verin, başkanlık sistemine, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçelim, tek ses tek güç olayım, bak bu dolarla nasıl mücadele ediliyor, görürsünüz demişti. O günden bugüne dolar katlanarak artıyor.

  “2018 AĞUSTOS’UNDAN İTİBAREN TÜRKİYE’DE BÜTÜN EKONOMİK GÖSTERGELER BOZULMUŞTU”

  Elbette virüs salgını var. Bunun ötesinde başka bir şey var. Dünya bu virüs salgınıyla tanışmadan önce Türkiye’de hükümet zaten ekonomiyi yanlış yönettiği için ülkeyi bir ekonomik krizin içine sokmuştu. 2018 Ağustos’undan itibaren Türkiye’de bütün ekonomik göstergeler bozulmuştu. Dünyanın en yüksek işsizliğinden birini yaşayan bir ülkedir Türkiye. Aynı zamanda büyüme oranları düşmüş, ekonomi daralma eğilimine girmiş, yüksek bir enflasyon ortamında bulunuyor. Hükümet bu virüsle tanışmadan önce nerede bir kaynak varsa onu har vurup harman savurmuştur.

  “DÖVİZ REZERVİ OLMAYAN BİR MERKEZ BANKAMIZ VAR”

  Kamuoyunun ‘kefen parası’ dediği Merkez Bankasının yedek akçelerine el atmış bir hükümetten söz ediyoruz.

  Şu anda Merkez Bankasının döviz rezervleri eksinin altında yani Döviz rezervi olmayan bir Merkez Bankamız var. Net döviz rezervleri açısından söylüyorum.

  “SARAYIN TALİMATLARINA GÖREN İŞ YAPMAYA ÇALIŞAN BİR MERKEZ BANKASI”

  Bir taraftan da hem dövizi baskılayacağım diye hem faizi baskılayacağım diye uğraşıyor Merkez Bankası. Bu Merkez Bankasının görüşü de değil, politikası da değil. Gözünü saraya dikmiş sarayın talimatlarına göre iş yapmaya çalışan bir Merkez Bankasından söz ediyoruz.

  “GÜVENSİZ BİR ORTAM VAR”

  Bir taraftan Türkiye’de güvensiz bir ortam var. Bu güvensiz ortamdan dolayı sürekli yabancılar ekonomiden çıkıyorlar.
  Bunları üst üste koyunca Türkiye büyük bir döviz sıkıntısı içerisinde.

  “ŞAPKAYI ÇIKARIP DÜŞÜNMESİ LAZIM”

  Her şeye yetkili olan hükümet hiç sorumluluğunu kabul etmiyor. Aman aman bu dış güçler, yabancılar, şunlar, bunlar diye başka sorumlular ve suçlular arama peşine takılıyor ama bu huyundan vazgeçmesi, ekonominin bir numaralı sorumlusu benim, yanlışların da sorumlusu benim deyip şapkayı çıkarıp düşünmesi, Türkiye’nin tüm birikiminden yararlanmak suretiyle düzgün bir politika kulvarına girmesi lazım.

  “TÜRKİYE’DE HÜKÜMET YAPTIĞI HARCAMALARI KAMUOYUNDAN GİZLİYOR”

  IMF’ye gider mi, gitmez mi bu tartışılıyor. Şimdiye kadar gitmeyeceğini söyledi. Nasıl bir U dönüşü yapacak, onu da kestirmek zor ama IMF ile ilgili asıl güçlük şu; Türkiye’de hükümet yaptığı harcamaları kamuoyundan gizliyor. Parlamentodan gizliyor. Hatta Sayıştay’a yeterli bilgi vermiyor. Kamu özel işbirliği yolu ile yapılan ihalelerin sözleşmelerine bile ulaşamıyorsunuz. Ne Parlamento olarak sorduğunuz sorulara düzgün cevap geliyor. Bunlar bu kadar harcamalarını gizli hale getirmişler. Halktan topladıkları parayı nereye harcadıkları, hangi usul ve esaslara göre harcadıklarını gizleyerek ülkeyi yönetmeyi huy edinmişler.

  “BAŞTAN SONA YANLIŞ”

  Ekonomi mentalitesi hükümetin baştan sona yanlış. Kamuoyundaki güven duygusunu da tahrip ediyor. Ekonomi yönetimi ekonomiden sorumlu bakanların ve hükümetin ciddi açıklamalar yapması lazım. Hazine ve Maliye açıklama yaptığı zaman piyasanın onu çok ciddi olarak algılaması lazım. Piyasaların düzelmesinin birinci yolu güvendir.

  KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ YAPAR MI?

  Kabine değişikliği yapar mı? Öncelikle hükümet etme anlayışlarını değiştirmeleri lazım. Şeffaf olmaları lazım. Vatandaş ödediği verginin nereye gittiğini bilmiyor bu memlekette.”