• ABD’de korona bağlantılı hastalıktan üç çocuk öldü

  ABD’nin New York eyaletinin Valisi Andrew Cuomo, üç çocuğun koronavirüsle bağlantılı olduğu tahmin edilen ve nadir görülen enflamasyon sendromu nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Cuomo önceki gün de, toksik şok ve Kawasaki sendromuyla benzer belirtiler gösteren beş yaşındaki bir erkek çocuğunun yaşamını yitirdiğini duyurmuştu. Yeni ölümlerle, eyalette bu sebepten öldüğü bilinen çocukların sayısı üçe çıktı.

  Cuomo, basın toplantısında yaptığı açıklamada, çocukların yaşları ve koşullarına ilişkin ayrıntı vermedi. New York Valisi, sendromun çocuklar açısından yeni ve artan bir risk oluşturduğundan çok endişe ettiğini söyledi. Eyaletin sağlık yetkililerinin korona virüsüne maruz kalan ve aynı zamanda sendromun belirtilerini de gösteren çocuklara ilişkin 73 vakayı incelediğini kaydeden Cuomo, bu belirtiler arasında kalp sorunlarına neden olabilecek şekilde damarlarda enflamasyonun oluşmasının bulunduğunu söyledi.

  R;ÇOCUKLARIN KORONAYA YAKALANMADIĞINDAN ARTIK EMİN DEĞİLİZ

  Cuomo, çocukların korona ya da antikor testlerinin pozitif çıktığını ancak hastaneye geldiklerinde bu belirtileri göstermediklerini belirtti. Bu gelişmeyi “gerçekten rahatsız edici” olarak yorumlayan Vali Cuomo, küçük yaştakilerin korona virüsüne yakalanma riskinin olmadığı gibi bir algının varlığına dikkati çekti ancak “Artık bundan emin değiliz’’ dedi.

  “Bunun haftalardır devam ediyor olması ve korona virüsüyle bağlantılı olarak teşhis edilmemiş olması çok mümkün’’ diyen New York Valisi, eyaletin sağlık dairesinin New York Gen Merkezi ve Rockefeller Üniversitesi’yle işbirliği halinde sendromun genetik temeli üzerinde çalışma yürüttüğünü bildirdi.

  SEMPTOMLAR NE?

  Çocuklarda korona virüsüyle bağlantılı olduğu tahmin edilen ve nadir görülse de hayati tehlikesi bulunan bu vakalar ilk olarak İngiltere, İtalya ve İspanya’da görülmüştü. Ancak ABD’de doktorlar, birden fazla organı hedef alabilen ve kalp fonksiyonlarını etkileyerek kalp damarlarını güçsüzleştiren bu hastalığın çocuklarda görüldüğü toplu bazı vakaların olduğunu bildirmişti.

  Amerikan Pediyatrik Akademisi’nin enfeksiyon hastalıkları komisyonunda görev yapan Colorado Çocuk Hastanesi’ndeki pediyatrik bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Sean O’Leary, New York’ta meydana gelen can kaybının ABD’de bu sebeple yaşanan ilk can kaybı olduğu kanaatinde olduğunu belirtti.

  Çocuklarda görülen bu hastalıkta yüksek ateş, deride döküntü, lenf bezlerinde şişkinlik ve ağır vakalarda da kalp damarlarında iltihaplanmanın görüldüğü toksik şok sendromu ve Kawasaki sendromundakine benzer belirtiler gözlemleniyor.

  Uzmanlar bu sendromun hala korona virüsüyle bağlantılı olup olmadığını araştırıyor. Çünkü bu hastalık sadece Corona virüsü testi pozitif çıkan çocuklarda görülmüyor. (Amerika’nın Sesi)